اخبار شرکت

آشنایی با فرآیند تولید ورق سیاه

فرایند تولید ورق سیاه

با توجه به دما، تولید مقاطع فولادی تحت عنوان نورد گرم یا سرد طبقه‌بندی می‌شوند به عنوان مثال درجه حرارت برای نورد گرم حدود 760 درجه فارنهایت است. به دلیل اینکه فرآیند تولید ورق سیاه همانند مراحل تولید نورد گرم است  به ورق سیاه ورق گرم نیز گفته می‌شود. همکاران ما در بازرگانی نجومی تلاش کرده اند اطلاعات بسیار مفیدی را درباره انواع ورق سیاه، نورد گرم، نورد سرد و کاربرد‌های آن در اختیار شما مخاطبان محترم قرار دهند تا با آگاهی بیشتری اقدام به خرید این محصول نمایید.

نورد گرم چیست؟

در فرآیند تولید نورد گرم که یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید انواع مقاطع فولادی است ابتدا ماده اولیه ذوب شده، سپس مراحل آلودگی‌زدایی انجام می‌شود و از آن نورد گرم تولید خواهد شد. پس از این مرحله باید خنک‌کاری محصول انجام شود و سپس نورد گرم به دست آمده در اندازه‌ها و ابعاد دلخواه برش داده شده و بسته‌بندی شود.

 نورد گرم یکی از رایج‌ترین روش‌ها در تولید انواع مقاطع فولادی است. در این فرایند ابتدا مواد اولیه ذوب می‌شوند و سپس مراحل آلودگی‌زدایی را طی کرده، به شکل محصول نهایی خود درمی‌آید. در پایان نیز یک مرحله خنک‌کاری انجام می‌شود و محصول خروجی در اندازه‌های مشخصی برش داده و بسته‌بندی خواهد شد.

مراحل تولید ورق سیاه چیست؟

در این مطلب شما را با مراحل تولید ورق سیاه با روش نورد گرم آشنا می‌کنیم. لازم است بدانید که این روش دارای شش مرحله بوده که شامل مرحله ذوب، مرحله ریخته‌گری، مرحله پوسته‌زدایی، مرحله نورد و آنیل، مرحله خنک‌کاری و مرحله کلاف پیچ است.

فرآیند تولید ورق سیاه

در ادامه به بررسی هر یک از این روشها در تهیه ورق سیاه با روش نورد گرم می‌پردازیم:

1. مرحله ذوب

مرحله ذوب اولین گام برای تولید ورق سیاه است. به صورت کلی فولاد را می‌توان به صورت صفحات نازک برش زد اما برای اینکار لازم است در اولین مرحله محصول به صورت مناسب پردازش شود.

برای این‌کار فولاد ذوب شده به شمش یکنواختی که قابلیت پردازش را دارد تبدیل می‌شود تا در مرحله بعد پس از قرار گرفتن در فشار لازم به صورت صفحه‌های نازک و به شکل ورق مسطح تبدیل شود. همانطور که گفته شد مرحله ذوب باید به عنوان اولین گام برای تولید مقاطع فولادی انجام شود همچنین لازم به ذکر است که برای این مرحله باید از کوره پیش‌گرم استفاده کنید.

2. مرحله ریخته‌گری

ریخته‌گری دومین مرحله از مراحل تولید فرآیند ورق سیاه است به این صورت که فولاد ذوب شده را داخل بوته می‌ریزند و در قالبی مستطیل شکل قرار می‌گیرد. این مرحله باید زمانی انجام شود که ماده اولیه یا فولاد در دمای مشخص، کاملا نرم و ذوب شده باشد و در قالب مورد نظر ریخته شود تا این مایع داغ در بیرون از قالب مشخص شده سرد نشود. به این ترتیب با گذشت زمان فولاد ذوب شده در داخل قالب مستطیل شکل مورد نظر خنک می‌شود که به آن شمش می‌گویند.

ورق سیاه

3. مرحله پوسته‌زدایی

برای اینکه محصول نهایی شما از کیفیت مناسبی برخوردار باشد باید در تولید شمش از عدم وجود هرگونه آلودگی در ماده اولیه ساخت ورق سیاه اطمینان حاصل کرد همچنین نبود آلودگی در تمام مراحل ساخت مقاطع فولادی بسیار حائز اهمیت است.

بنابر آنچه گفته شد وقتی شمش‌‎ها در فرآیند تولید سرد شوند باید در مرحله پوسته‌زدایی به صورت کامل تمیز شده همچنین از یک مخلوط شیمیایی برای تمیز کردن‌شان در مراحل بعد استفاده شود.

4. مرحله نورد و آنیل

یکی از مهم‌ترین مراحل تولید ورق سیاه فرآیند نورد و آنیل است در این مرحله با دو غلتک بزرگ و یک حرکت تکراری تلاش می کنند تا شمش‌های فولادی به اندازه بسیار نازک تبدیل شود و این فرآیند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به ضخامت مورد نظر برسد.

همچنین در زمانی که شمش‌ها توسط غلتک نازک می‌شوند به طور مداوم سخت‌تر شده و گاهی لازم است در طول فرایند نورد، فولاد مجدد باز پخت شود.

در مرحله  باز‌پخت دما فولاد را تا حدی بالا می‌برند که به حالت ذوب شدن کامل نرسد و سپس مجدد مراحل مربوط به آلودگی‌زدایی انجام می‌شود.

تولید ورق سیاه

5. مرحله خنک‌کاری

مرحله خنک‌کاری از جمله مهم‌ترین مراحل تولید ورق سیاه است. نحوه اجرای مراحل تولید آن و نوع مواد اولیه استفاده شده می‌تواند روی محصول نهایی تولید شده اثر‌گذار باشد. در این روش ورق سیاه را با روش‌های مشخص و رعایت استاندارد‌های لازم در مدت زمان تعیین شده‌ای خنک می‌کنند.

6. مرحله کلاف پیچ

ورق سیاه تولید شده در مرحله کلاف پیچ  به شکل کلاف بسته‌بندی می‌شود. از دیگر مزایای این کلاف‌پیچی حمل‌ونقل آسان‌تر ورق آلات است. ورق سیاه تولید شده به دلیل داشتن خاصیت کشسانی و دوام بالا بهترین گزینه برای استفاده از سازه‌ها و ماشین آلات است. همچنین لازم به ذکر است که روش و مراحل تولید ورق سیاه می‌تواند روی مشخصات و ویژگی‌های محصول نهایی به شدت تأثیرگذار باشد.

اگر شما برای اجرای پروژه خود به به ورق سیاه احتیاج دارید خوب است برای جلوگیری از اتلاف هزینه خرید محصول مورد نظ‌ر‌تان به دلیل نداشتن آگاهی کافی با مطالعه این مقاله اطلاعات مناسبی را کسب نمایید. ورق سیاه که از جمله محصولات تولید شده در عملیات حرارتی نورد گرم است کاربرد فراوانی در صنعت دارد و از پر‌مصرف‌ترین صنایع در جهان محسوب می‌شود.

فرآیند نورد گرم از تکنولوژی پایین‌تری در مقایسه با نورد سرد برخوردار است. همچنین مراحل تولید آن، هزینه و انرژی کمتری را نسبت به نورد سرد دارد به همین دلیل از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است. نکته حائز اهمیت اینکه ارزان بودن قیمت این محصول به معنای کیفیت نامطلوب و یا کاربرد کمتر آن در صنایع مختلف نخواهد بود.

ورق های سیاه

ورق سیاه چه ویژگی‌هایی دارد؟

تولید‌کنندگان بدون داشتن سرمایه هنگفت و صرف وقت زیاد ورق سیاه تولید کنند. درضمن  قیمت خرید ورق سیاه در مقایسه با هزینه خرید ورق‌های روغنی بسیار مناسب‌تر است. همچنین اگر برای مشتریان صاف بودن سطح محصول چندان مهم نباشد ورق نوردگرم انتخاب بسیار مناسب‌تری در مقایسه با نورد سرد است.

نورد گرم از مقاومت و شکل‌پذیری مناسب‌تری نسبت به نورد سرد برخوردار است. همچنین پس از تولید، این محصول در دما اتاق نگهداری می‌شود تا به تدریج خنک شده و در اصطلاح صنعتی فرآیند نرمال شدن محصول انجام شود. ورق سیاه در فرآیند نرمال شدن ساختار مولکولی‌اش دچار تغییرات اساسی می‌شود. در واقع چینشی دوباره پیدا می‌کند که درنتیجه سبب افزایش مقاومت فولاد و شکل پذیری بیشتر آن خواهد شد. همین عامل شکل‌پذیری و درعین حال مقاومت ورق سیاه است که آن را به پرکاربردترین محصول در تولید صنایع مختلف تبدیل کرده است.

ورق‌های نوردسرد در مقایسه با نوردگرم بسیار شکل‌پذیر‌تر هستند. ضمن اینکه مقاومت بسیار بالایی دارند از سطح صاف و یکنواخت‌تری برخوردار هستند. اما هنوز عده‌ای از افراد نورد گرم را برای تولید محصولات صنعتی خود استفاده می‌کنند. این محصول جزو پر‌کاربرد‌ترین ماده اولیه برای تولید محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علت این موضوع این است که ورق سیاه به لحاظ هزینه بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. بنابراین گزینه مناسبی برای خرید یک محصول باکیفیت و در عین حال پرکاربرد در تولید انواع محصولات صنعتی شناخته شده است. ورق‌های نورد گرم در مرحله خنک‌سازی دچار جمع‌شدگی و انقباض محصول می‌شوند. این حالت باعث ایجاد ناهمواری‌های متعدد در سطح ورق سیاه شده که به صورت واضح قابل مشاهده است.

بابررسی ویژگی‌های سطحی ورق سیاه متوجه می‌شویم ابعاد محصول از ابتدا تا انتها ممکن است بین 2تا 5 درصد اختلاف داشته باشد. همچنین لایه اکسیدی که روی سطح ورق سیاه تشکیل شده است به دلیل قرار گرفتن در دما بالا است.

تولید ورق

کاربرد ورق های فولادی نورد گرم

استفاده از ورق سیاه در تولید صنایع مختلف، در صورتی که عامل ابعاد و کیفیت سطحی اولویت مشتریان نباشد، گزینه بسیار مناسب و کاربردی است.

اگر چنانچه مشتریان هزینه‌های مربوط به خریداری مواد اولیه برای تولید صنایع، جزو اولویت‌های آن‌ها نباشد می‌توانند کاغذ‌های روغنی را جایگزین ورق سیاه کنند.

همانطور که گفته شد ورق‌های نورد گرم از جمله پر‌کاربرد‌ترین مواد اولیه در تولید صنایع مختلف است. همچنین برخی از صنایع به خرید ورق سیاه بسیار وابسته هستند که در ادامه مطلب به بررسی این صنایع می‌پردازیم:

  1. تانکرسازی
  2. پتروشیمی
  3. ساخت مخازن
  4. درها و قفسه‌ها
  5. صنعت ساختمان
  6. ریل‌های راه آهن
  7. صنایع فولادی سنگین
  8. در ساخت لوله‌ها و پروفیل‌ها

ورق سیاه

چرا به ورق‌های تولید شده نورد گرم، ورق سیاه می‌گویند؟

همانطور که پیش‌تر به آن پرداختیم طی مراحل تولید نورد گرم لایه‌ای اکسیدی که مات و ناهموار است. معمولا رنگی تیره دارد روی سطح ورق ایجاد می‌شود به همین دلیل به محصول تولید شده با روش نورد گرم ورق سیاه گفته می‌شود.

فرآیند نورد گرم

باید بگوییم برای تولید نورد گرم باید دمایی بالاتر از تبلور مجدد ماده در حدود بیشتر از هزار درجه سانتی‌گراد وجود داشته باشد. همچنین جالب است بدانید که تختال‌ها که از روش ریخته‌گری مداوم تولید شده‌‍اند ماده اولیه برای تولید ورق سیاه است.

این مواد را در دما گفته شده وارد دستگاه نورد می‌کنند و پس از آن در مراحل تولید محصول با دستگاه مورد نظر ورق‌های فلزی با شکل، قالب و ضخامت مورد نظر به ما تحویل داده می‌شود.

نتیجه‌گیری

بازرگانی نجومی در این مقاله اطلاعات بسیار کاربردی را برای مهندسان محترم و تمام افرادی که قصد تهیه ورق سیاه و سایر مواد اولیه مشابه به این محصول را برای تولید و راه‌اندازی صنایع مختلف نیاز دارند ارائه کرده است.

شما می‌توانید با مطالعه این مطلب به اطلاعات خود درباره مراحل تولید ورق سیاه و محصولات مشابه آن مانند نورد گرم، نورد سرد و مراحل تولید شمش بیفزایید و در کسب‌وکارتان از این دانسته‌ها به درستی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *