اخبار شرکت

انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی

انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی

ساخت‌وساز در دنیای امروز بشر نقش بسزایی دارد. ساختن انواع ساختمان‌ها، کارخانه‌ها و… باعث گسترش پیشرفت و زندگی بشر می‌شود. ساخت‌وساز نیاز به انواع مختلفی از مصالح دارد. یکی از این مصالح انواع آهن آلات است. آهن آلات انواع مختلفی دارد که هر‌ کدام ویژگی و کاربرد مختلفی دارد. شناخت انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی ضروری است. در این‌ مقاله قصد داریم تا شما را با انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی آشنا کنیم. تا انتها، همراه ما باشید.

کاربرد فلز آهن

فلز آهن از مهمترین عناصر جهان است. عنصری که نقش بسزایی در زندگی انسان دارد. هیچ‌ نقطه‌ای از دنیا نیست که نقش مهم‌آهن در آن شناخته شده نباشد. اگر به خوبی به اطراف خود نگاه کنیم، متوجه حضور نقش کلیدی آهن‌ می‌شویم.

عنصری که در خانه، کارخانه، محل کار و… وجود دارد. علاوه بر کارکرد مهم آهن، باید به تأثیر آن بر اقتصاد یک کشور نیز اشاره کرد. اگر کشوری صنایع آهنی، کارخانجات تولید کننده صنایع آهنی و… داشته باشد و بتواند آن‌ها را صادر کند، به طور یقین اقتصادی شکوفا دارد.‌ اما باید از کارکرد آهن آلات صنعتی و ساختمانی شناخت لازم‌ را داشت.

آهن آلات

تفاوت آهن با دیگر فلزات

در دنیای علم، جدولی به نام مندلیف وجود دارد که تمامی عناصر شناخته شده در جهان هستی را با ویژگی‌های هر‌کدام، در بر می‌گیرد و هر عنصر علامت اختصاصی دارد. عنصر آهن با علامت اختصاصی Fe در گروه ۸ و دوره ۴ در جدول تناوبی جای دارد.

چگالی این فلز 86/7 گرم بر سانتی‌متر مکعب، عدد اتمی ۲۶، نقطه جوش ۲۷۵۰ درجه سانتی‌گراد و دمای ذوب خالص ۱۵۳۸ درجه سانتی‌گراد است. این موارد مشخصات شیمیایی عنصر آهن ‌است. تغییرات و دگرگونی‌های متفاوتی حین سرد شدن آهن از دمای بالا تا دمای محیط رخ می‌دهد که باعث بوجود آوردن آهن به سه صورت آلفا، بتا و گاما می‌شود.

سرد شدن آهن مذاب در دمای ۱۵۳۸ درجه سانتی‌گراد،  آهن دلتا را بوجود می‌آورد که خاصیت پارامغناطیس دارد. در دمای ۱۳۹۴ درجه سانتی‌گراد، آهن گاما را بوجود می‌آورد. سرد شدن آهن مذاب در دمای ۹۱۲ درجه سانتی‌گراد، آهن آلفا را بوجود می‌آورد.

 آهن چهارمین عنصر فراوان شناخته شده در کره زمین است برای همین، از پرکاربردترین عناصر می‌باشد. این‌عنصر، نه تنها برروی کره زمین، بلکه در خورشید و دیگر سیاره‌ها نیز پیدا شده است. آهن علاوه بر ساخت‌و‌ساز، در حیات بسیاری از موجودات کره زمین نیز نقش دارد. مثلا برای گیاهان کلروفیل تولید می‌کند که برای فتوسنتز نیاز است.

برای انسان عنصر سازنده مولکول HB است که نقش مهمی در انتقال اکسیژن در بدن انسان دارد. این موارد گوشه از کاربرد این عنصر پرکاربرد در جهان هستی است. کاربرد آهن آلات صنعتی و ساختمانی در ادامه بیان خواهد شد.

آشنایی با انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی

اگر به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه حضور پررنگ آهن آلات می‌شویم. استفاده این مواد در تولید درب و پنجره، تجهیزات صنعتی، لوازم خانگی، صنعت خودرو و… به وضوح مشخص است. از اولین آهن آلات استفاده شده در زندگی بشر، تیرآهن بوده است. معمولا، مقاطع فولادی را بر اساس سطح مقطع آن نامگذاری می‌کنند اما در بعضی مواقع مانند انواع توری ها این روش امکان‌پذیر نیست.

پروفیل ساختمانی

پروفیل‌های ساختمانی

پروفیل‌ها، یکی از آهن آلات پرکاربرد در زندگی امروز انسان است. این محصولات مقاطع فولادی هستند که به صورت توخالی و به اشکال مربع یا مستطیل ساخته می‌شوند. نام دیگر این مقطع فولادی، قوطی است که امروزه اکثر مردم‌ از این نام استفاده می‌کنند.

 پروفیل‌ها در ساخت درب و پنجره، راه پله‌ها و… استفاده می‌شود. پروفیل‌های صنعتی نیز به دلیل تحمل وزن زیاد در ساخت سازه‌های عظیم مانند پل‌ها، برج‌ها و… استفاده می‌شود. انواع پروفیل به صورت زیر هستند.

  • پروفیل باز

اگر سطح مقطعی که در ساخت پروفیل استفاده شود به صورت هندسی باز شود، پروفیل باز می‌نامند. نمونه از این پروفیل‌ها به صورت نبشی، ناودانی، تیرآهن و… است.

  • پروفیل بسته

اگر سطح مقطعی که در ساخت پروفیل‌ها استفاده شود صورت مستطیل، مربع، دایره و..‌. باشد، پروفیل بسته می‌نامند. از انواع این پروفیل‌ها می‌توان به لوله داربستی، ستونی ساختمانی، لوله مبلی و… نام برد.

میلگرد ساختمانی

میلگردها

یکی دیگر از انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی پرکاربرد در زندگی امروزی میلگرد است. این مقطع نقش مهمی در صنعت ساختمان‌سازی دارد به طوریکه بیشتر در آرماتوربندی و فونداسیون استفاده می‌شود. میلگرد به دلیل خاصیت مقاومت در برابر نیروهای کششی و برشی دارد، باعث استحکام بنا و بادوام‌ شدن آن می‌شود.

 به همین دلیل مقطع بسیار پرکاربردی است. میلگرد ذوبی کیفیت بسیار بالایی دارد و مراکزی که در ایران میلگرد می‌سازند، از استانداردهای بین‌المللی استفاده می‌کنند تا بتواند میلگردی با کیفیت بسازند. میلگردها به سه دسته آجدار، ساده، کلافدار تقسیم می‌شود. میلگرد آجدار بر روی سطح خود برآمدگی‌هایی دارد.

این نوع میلگرد بیشتر در فونداسیون و آرماتوربندی استفاده می‌شود. محصولاتی مانند میلگرد زیگزاگ، خاموت، عصایی، رکابی و… از میلگرد آجدار بدست می‌آید که از همه آن‌ها در تقویت بتن استفاده می‌شود. از لحاظ مواد استفاده شده در تولید این محصول به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که می‌توان به میلگرد گالوانیزه، میلگرد فولادی کربنی، میلگرد فولاد ضد زنگ و… اشاره کرد.

تیرآهن ساختمانی

تیرآهن، عضو مهمی از انواع آهن آلات

تیرآهن عضو مهم گروه آهن آلات است و کاربردهای بسیار فراوانی دارد. از مهمترین کاربرد تیرآهن می‌توان در صنعت ساختمان‌سازی و یا در کل در ساختن بناها نام برد. در این موارد، تیرآهن اسکلت و بدنه اصلی ساختمان را مي‌سازد و نقش بسیار مهمی در حفظ اسکلت ساختمان و تحمل بار دارد. تیرآهن همچون میلگرد و دیگر آهن آلات، با کیفیت بسیار مرغوب توسط کارخانجات تولید می‌شود. تیرآهن با نام‌های مختلفی مانند INP، IPE، I-BEAM شناخته می‌شود.

بهترین تیرآهن که تیرآهن ذوبی نام دارد توسط کارخانه ذوب‌آهن اصفهان ساخته می‌شود.  از دیگر کارخانه‌های تولید تیرآهن مرغوب می‌توان به فایکو، ماهان، تیرآهن ناب تبریز و… اشاره کرد. پرکاربردترین انواع تیرآهن در ایران در سایزهای ۱۴۰، ۱۶۰، ۱۸۰ میلی‌متر است که بیشتر به نام‌های تیرآهن ۱۴، ۱۶، ۱۸ معروف هستند.

ناودانی

از دیگر محصولات پرکاربرد انواع آهن آلات، ناودانی است که به عنوان مکمل تیرآهن استفاده می‌شود. در ساخت انواع سازه‌ها به عنوان تقویت‌کننده استفاده می‌شود. این مقطع بیشتر به دو نوع ساده و مشبک است که در سایزهای مختلف تولید می‌شود.

ناودانی بر اساس ماده سازنده به صورت گالوانیزه، آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ وجود دارد. کارخانه‌های مختلفی در ایران این‌ مقطع را تولید می‌کنند که با کیفیتی مرغوب روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شوند.

نبشی ساختمانی

نبشی

از دیگر انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی پرکاربرد می‌توان به نبشی‌ها اشاره کرد. سطح مقطع نبشی  به صورت دو ضلع عمود برهم است که این اضلاع می‌توانند مساوی یا نامساوی باشند که به نام‌های نبشی بال مساوی و بال نامساوی معروف هستند. این محصولات بر اساس جنس به انواع آلومینیومی، نبشی فولادی و استنلس استیل تقسیم می‌شود.

نبشی فولادی پرکاربردترین نوع این محصولات است که به دلیل مقاومت کم در برابر اکسایش در محیط‌های مرطوب کمتر استفاده می‌شود. نبشی آلومینیومی به دلیل وزن کم، استحکام بالا و قابلیت جوش پذیری بالا، کاربرد فراوانی در صنایع ساختمان‌سازی، کابینت‌سازی و ساخت دکل‌های ارتباطی دارد. این محصول را اغلب برای اتصال تیرآهن به ستون و برعکس و مهار نیروهای جانبی بین آنها در صنایع استفاده می‌کنند.

ورق‌های فولادی

از دیگر صنایع پرکاربرد فولادی ورق های فولادی است. این محصول از طریق نورد گرم شمش فولاد بدست می‌آید. ورق‌های فولادی در بازار بیشتر به صورت رول و کلاف در موجود است. این محصولات با استاندارهای مختلفی ساخته می‌شود که در ایران بیشتر با استاندارد DIN آلمان کار می‌شود.

 انواع مختلفی از ورق های فولادی موجود است که می‌توان به ورق سیاه، ورق روغنی، ورق رنگی و… اشاره کرد. ورق سیاه در صنایع جوشکاری، ریل و… استفاده می‌شود. ورق گالوانیزه در برابر زنگ‌زدگی مقاومت بسیاری دارد.

سیم مفتول

سیم مفتول

سیم مفتول از دیگر انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی است که کاربرد فراوان دارد. این‌ عایق به روش نورد گرم در انواع و قطرهای مختلف ساخته می‌شود. جنس این محصول از فولاد کم کربن است. باتوجه به نوع آلیاژی که در ساخت آن بکار می‌رود در درجات متفاوت ساخته می‌شود و روانه بازار می‌گردد.

 سیم مفتول در صنعت ساختمان‌سازی و آرماتوربندی بکار می‌رود. قابلیت کشسانی و انعطاف خوبی دارد اما مقاومت کمی در برابر خوردگی دارد که برای جلوگیری از این اتفاق، باید سیم‌ مفتول از جنس فولاد یا از نوع گالوانیزه باشد.

شمش

شمش از دیگر انواع آهن آلات است. انواع مختلفی دارد که می‌توان به بلوم، اسلب و… اشاره کرد. شمش بر اساس استانداردهاي مختلف در گریدهای متفاوت ساخته می‌شود. این عایق بر اساس آلیاژ و کربن ساخته شده به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. بلوم نام دیگر شمشال است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد فراوان دارد. سطح مقطع آن مربعی شکل است و طول زیادی دارد. سطح مقطع اسلب مستطیلی شکل است.

رابیتس

رابیتس

رابیتس یا راویز یا رابیتس گالوانیزه از دیگر محصولات فولادی است که کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. از‌ کاربردهای رابیتس می‌توان به نگهداشتن گچ، سقف کاذب، دکوراسیون، ترمیم و بازسازی قسمت‌های ترک خورده، دوربندی ستون که مانع ترک خوردن ستون می‌شود و… اشاره کرد.

لوله فولادی

لوله فولادی یک عایق با سطح مقطع گرد است که برای انتقال مایعات و سیالات استفاده می‌شود. لوله‌های فولادی ساخته شده قطرهای متفاوتی دارند. لوله فولادی با استفاده از آهن، مس و… ساخته می‌شود. از کاربردهای مهم آن می‌توان به تهیه لوله‌های داربستی که در ساختمان‌سازی کاربرد دارد، اشاره کرد. انواع لوله فولادی شامل لوله سیاه، لوله گالوانیزه، درز دار، بدون درز و… می‌شود.

خرید کلیه محصولات فولادی و آهن از بازرگانی نجومی

آهن آلات ساختمانی و صنعتی انواع مختلفی دارد. هر کدام کاربردهای متفاوت و سایزهای مختلف دارند. آشنایی با هر کدام و کاربردهای آن، استفاده از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. در این مقاله سعی شد تا اطلاعات لازم‌ پرکاربردترین آهن آلات صنعتی و ساختمانی بیان شود تا انتخاب شما را آسان‌تر کند.

بازرگانی نجومی یکی از مجموعه‌های تامین کننده تمامی محصولات فولادی و آهن الات شرق کشور است. تمام محصولات ما به صورت آنلاین در فروشگاه نجومی به صورت روزانه قیمت گذاری می‌شوند. پس از ثبت سفارش محصولات با بسته بندی ایمن در سریع ترین زمان ممکن به دست شما عزیزان می‌رسد. همچنین برای مشاوره قبل از خرید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *