اخبار شرکت

بررسی میلگرد و انواع آن

میلگرد

امروزه صنعت ساختمان‌سازی رشد و گسترش فراوانی پیدا کرده است. روز به روز بر روش‌های ساخت جهت بالابردن کیفیت سازه‌ها اضافه می‌شود. بنابراین اکنون اگر بخواهیم سازه‌ای را بنا کنیم، یکی از چیزهایی که نقش مهمی در ایجاد استحکام بنا می‌شود، استفاده صحیح از مصالح باکیفیت و از جمله میلگرد هاست.

در این مقاله از شرکت آهن نجومی می‌خواهیم به معرفی میلگرد (Rebar) و انواع آن بپردازیم. این مجموعه یکی از معتبرترین و برترین شرکت‌ها در زمینه فروش و عرضه انواع تجهیزات فلزی و آهن‌آلات است. شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت‌های به روز و نیز دریافت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما در واحد فروش آهن نجومی تماس حاصل فرمایید.

میلگرد Rebar

معرفی میلگرد

به پروفیلی با سطح مقطع دایره‌ای و توپُر گفته می‌شود که بیشتر افراد، با نوع فلزی آجدار آن که در ساختمان‌سازی کاربرد دارد، آشنا هستند. عموما، جنس میلگردها از فولاد سخت است؛ لازم به ذکر است که تنوع تولید این محصول، بسیار بالا بوده و در صنعت، انواع میلگرد، کاربردهای متفاوتی دارند. اگر قصد دارید با انواع، تفاوت و کاربرد آن‌ها آشنا شوید تا انتهای این مطلب از وب سایت آهن نجومی با ما همراه باشید.

انواع

میلگردها به طور کلی به دو دسته آجدار و ساده تقسیم‌بندی می‌شوند. البته میلگرد کلاف هم در این دسته بندی جای می‌گیرد. میلگردها، طول‌، قطر و‌ جنس‌های متنوعی دارند. از انواع آن، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • اروپایی (منگنز، سیلیکون، کربن، آلیاژی و غیره)
  • فولاد کربن‌دار (پایه «سیاه»)
  • گالوانیزه
  • اپوکسی پوشش داده شده
  • فایبرگلاس پلیمر و ضد زنگ

اکنون در زیر به توضیح هریک از موارد بالا می‌پردازیم:

انواع میلگرد

میلگرد اروپایی

ویژگی اصلی میلگرد اروپایی، جنس آن است که اغلب از منگنز ساخته می‌شود. نوع اروپایی، مقاوم‌ترین نوع میلگرد با توجه به ویژگی خم شوندگی محسوب می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این نوع می‌توان به این اشاره کرد که کار با آن بسیار راحت است. لازم به ذکر است که برای استفاده در مناطق زلزله‌خیز و یا برای پروژه‌هایی که نیاز به ساختار یکپارچه دارند، این نوع به کار نمی‌رود.

میلگرد با فولاد پرکربن

پر کاربرد‌ترین نوع میلگرد، نوع «سیاه» است که در هر مقیاس و نوع پروژه، به‌ جز چند مورد خاص، استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین نقطه ضعف میلگرد سیاه این است که در مدت زمان کمی دچار فرسایش می‌شود. در صورت افزایش این فرسایش، باعث شکسته شدن بتن‌های اطراف آن می‌شود. برای شرایطی که ممکن است در معرض اشباع آب و رطوبت قرار بگیرد، گزینه‌های مطلوب‌تری نسبت به نوع سیاه وجود دارد. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که میلگرد سیاه، از لحاظ قدرت و استحکام کششی بهترین نوع موجود است.

میلگرد با پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی، در حقیقت همان میلگرد سیاه با پوشش اپوکسی است. این مدل، دارای مقاومت نسبتا مشابه سیاه است اما در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارد. در عین حال، پوشش اپوکسی، فوق‌العاده ظریف است. هرچه آسیب وارد شده به پوشش بیشتر باشد، مقاومت کمتری به خوردگی از خود بروز می‌دهد.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه Galvanized rebar

میلگردهای نوع گالوانیزه نسبت به میلگردهای سیاه، دارای مقاومت بیشتری معادل 40 برابر در برابر خوردگی هستند و شاید به همین علت هم از میلگردهای سیاه یا اوپکسی گران قیمت‌تر هستند. از آنجا که این نوع قابلیت آسیب‌پذیری پایینی دارند، در نتیجه ارزش بیشتری نسبت به نوع اپوکسی دارا هستند.

میلگرد از ساخته شده از جنس فیبر تقویت شده پلیمری (GFRP)

میلگرد FRP، از جمله مصالح ساخته شده از جنس کامپوزیتی است که جایگزین خوبی برای میلگردهای فولادی به شمار می‌آید و به طور چشمگیری از خسارات ناشی از خوردگی میلگرد در محیط‌های اسیدی و خورنده جلوگیری می‌کند. استفاده از این نوع FRP ساخته شده از جنس فیبر تقویت شده پلیمری در نواحی که مشکل مجاورت با میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی وجود ندارد، بهترین انتخاب برای مجهز کردن بتن است. این مدل، به دليل مقاومت بالایی كه در برابر کلریدها دارد و همچنین به علت مقاومت در برابر زنگ زدگی، مورد استفاده فراوانی قرار می‌گیرند. از FRP می‌توان برای ساخت و طراحی ساختمان‌های جدید استفاده کرد. این مصالح به موجب دارا بودن این ویژگی، باعث می‌شوند قطر میلگردها کاهش یافته و فاصله‌ بین آن‌ها در ساختار بتنی نیز افزایش یابد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در مقابل ارتعاشات به وجود آمده ناشی از زلزله و یا تجهیزات صنعتی، مقاومتی ندارند.

میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگرد فولادی ضد زنگ، به عنوان بهترین و کاربردترین نوع با قابلیت استفاده در اغلب پروژه‌ها و در واقع گران‌ قیمت‌ترین میلگرد موجود در بازار به شمار می‌آید. این نوع، حدود 8 برابر گران‌تر از نوع اپوکسی به فروش می‌رسد. در عین حال استفاده از فولاد ضد زنگ در همه موارد، به جز موردهای ویژه، پر هزینه است. اما برای پروژه‌های بزرگ که دلیل مهمی برای استفاده از آن دارند، نوع فولادی ضد زنگ، 1500 برابر مقاومت بیشتری را در برابر خوردگی نسبت به میلگرد سیاه داراست. میلگردها جنس‌های گوناگونی دارند که بر اساس ویژگی و کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چگونگی تشخیص نوع A1 و A2 و A3 به‌ صورت چشمی

میلگردهای گروه A1 که از جنس فولاد نرم ساخته شده‌‌اند، معمولاً به شکل صاف و بدون آج تولید می‌شوند. به همین دلیل، به راحتی قابل تشخیص هستند. مطابق استاندارد ملی، A3 دارای آج جناقی (۷ و ۸) بوده اما A2 دارای آج مارپیچ است. اکنون به چند نکته مهم که در زیر بیان می‌کنیم توجه نمایید:

  • اگر ناظر سازه‌ هستید، باید به نوع آرماتور مصرفی در سازه دقت کنید و در صورتی که نوع آن در نقشه‌ها واضح نبود، از طراح توضیح بخواهید.
  • میلگرد را از کارخانه‌های معتبر تولید میلگرد تهیه کنید؛ زیرا ممکن است افراد سودجو اقدام به تهیه‌ میلگرد A2 با آج جناقی کنند.
  • اگر مجری هستید و به نوع میلگرد شک کردید، نمونه‌ای از آن را برای تشخیص به آزمایشگاه ارائه کنید.

تفاوت نوع AAA1 و A 4 از نظر کاربرد و شکل ظاهری

تفاوت میلگرد A3،A2 ،A1 و A4 موضوع قابل توجهی است که آگاهی از آن‌ برای هر فردی که در بازار آهن‌آلات فعال است، لازم و ضروری است. زیرا اغلب از این نامگذاری در بازار، استفاده می‌شود. این نوع نام‌گذاری، به استاندارد GOST 5781 روسیه برمی‌گردد که استفاده از آن در کارخانه‌ها منسوخ شده است و میلگردهای تولیدی  ایران، تحت استاندارد ملی 3132 ایران و بر اساس نوع و شماره آج، تولید می‌شوند.

میلگرد فولادی

چطور می‌توان از میلگردها به درستی نگهداری کرد؟

لازم به ذکر است که در هنگام انبار کردن حتما آن‌ها را با یک روکش ضد آب بپوشانید. قرار دادن طولانی مدت آن‌ها در محیط باز و در معرض هوا، می‌تواند باعث زنگ‌زدگی آن‌ها شود و سطح بهره‌وری آن‌ها را کاهش دهد.

سخن آخر

در این مقاله خواندیم؛ میلگرد چیست و انواع آن‌ها را به طور کامل بررسی کردیم. همچنین چند نکته ساده در تشخیص انواع میلگردها به صورت چشمی را نیز اشاره نمودیم. حال اگر از مطالب عنوان شده در وب سایت آهن نجومی استفاده کردید و آن را مناسب دانستید، می‌توانید نظراتتان را در انتهای همین صفحه با ما و سایر همراهان ما به اشتراک بگذارید و یا با تماس حاصل فرمایید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.