اخبار شرکت

بهترین تیرآهن برای ستون

بهترین تیرآهن برای ستون

بهترین تیرآهن برای ستون چیست؟ چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟ استحکام و دوام یک ساختمان متکی به ستون‌ها و تیرهای آن است. ستون‌ها پایه‌های محکم در سازه‌ها ایجاد می‌کنند و باعث مقاومت در برابر نیروهای واره به ساختمان می‌شوند. این ستون‌ها را در ساختمان با استفاده از تیرآهن می‌سازند. تیرآهن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارند که از اصلی‌ترین کاربردهای آن می‌توان به استفاده در ساختمان‌سازی اشاره کرد. در مجموع تیرآهن‌ها یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی محسوب می‌شوند که استحکام و مقاومت ساختمان به نوع آن بستگی دارد. به همین جهت انتخاب بهترین نوع تیرآهن می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. شناخت بهترین تیرآهن به عواملی مانند استاندارد ساخت آن، کیفیت، مشخصات و کارخانه تولید کننده تیرآهن بستگی دارد.

به همین منظور در این مطلب سعی داریم شما را با بهترین نوع تیرآهن برای ستون آشنا کنیم. برای آشنایی با بهترین تیرآهن بر مبنای پارامترهای مانند شکل ظاهری، کارخانه تولیدکننده، استانداردهای ساخت و … تا انتهای این مطلب از سایت بازرگانی نجومی همراه ما باشید.

تیرآهن ابزار معروف ساخت و ساز

تیرآهن یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی محسوب می‌شود که کاربردهای مختلفی در صنعت و ساختمان‌سازی دارد. بالاترین کاربرد تیرآهن در ساختمان‌سازی است و وظیفه اصلی آن تحمل بارهای وارده به ساختمان می‌باشد. یکی دیگر از استفاده‌های تیرآهن برای ستون است. تیرآهن یک پروفیل با سطح مقطعی به شکل H و I است که از آلیاژهای فولادی مختلفی ساخته می‌شود. از انواع تیرآهن I می‌توان به تیرآهن‌های IPE و IPN اشاره کرد و از انواع تیرآهن‌های H نیز می‌توان تیرآهن های HEA، HEM و HEB را نام برد. این نام گذاری‌ها برای تیرآهن بر اساس استانداردهای اروپایی است و در کشورهای مختلف ممکن است نام های متفاوتی داشته باشند.

این محصول در بین سایر مقاطع فولادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که می‌توان گفت یک ساختمان اسکلت فلزی بدون این پروفیل وجود خارجی نخواهد داشت. تیرآهن‌ها از دو بخش بال و جان تشکیل می‌شوند که بال به قسمت لبه‌ها و کناره‌های آن گفته می‌شود و جان بخش اصلی و میانی آن را تشکیل می‌دهد.

تیرآهن

انواع تیرآهن

تیرآهن‌ها دارای انواع مختلفی بوده که بنا به خواص مکانیکی و شکل ظاهری هر کدام از آنها دارای کاربردهای متفاوتی هستند. در ادامه به معرفی انواع مختلف این محصول می‌پردازیم.

تیرآهن IPE

این نوع تیرآهن به عنوان تیرآهن معمولی محسوب می‌شود و ظاهر آن شبیه حرف I انگلیسی است. ضخامت این تیرآهن ثابت است و دارای بال‌های ابتدایی و انتهایی یکسانی است. استاندارد تولید این محصول مطابق با استاندارد اروپایی است با توجه به اینکه سازه‌های ساختمانی در ایران معمولا مطابق با این استاندارد طراحی می‌شوند این محصول از محبوبیت زیادی برخوردار است و بالاترین مصرف را در مقایسه با سایر تیرآهن‌های موجود در بازار دارد.

تیرآهن INP

شکل ظاهری این تیرآهن نیز مانند نوع IPE شبیه حرف I انگلیسی است و بر اساس استانداردهای چین و روسیه تولید می‌شود. تفاوت بین این نوع تیرآهن با IPE در این است که ضخامت بال‌های آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد. با توجه به شباهت زیاد بین این نوع تیرآهن شناخت و تشخیص آن‌ها در نگاه اول کمی مشکل است به همین دلیل باید در انتخاب و تشخیص آن دقت زیادی صورت بگیرد.

تیراهن h

تیرآهن H (هاش)

این تیرآهن که با نام تیرآهن بال پهن نیز شناخته می‌شود شبیه H انگلیسی است و از انواع تیرآهن‌های مورد استفاده در ساختمان سازی به شمار می‌رود. طول بال این تیرآهن در مقایسه با IPE بیشتر است در این تیرآهن بال و جان برابر هستند و ابعاد آن در مقایسه با دو تیرآهن دیگر بیشتر است. این تیرآهن به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود.

 • HEA: تیرآهن هاش سبک
 • HEB: تیرآهن هاش سنگین
 • HEM: تیرآهن هاش فوق سنگین

تیرآهن لانه زنبوری

این نوع تیرآهن از نظر شکل ظاهری و استاندارد در انواع متنوعی تولید می‌شود. علت نامگذاری این تیرآهن به این دلیل است که وقتی از روبرو به آن نگاه می‌کنید در پهنای جان این تیرآهن خانه‌هایی توخالی به شکل پنج ضلعی مشاهده می‌کنید که شباهت به لانه زنبور دارد. این محصول قابلیت این را دارد که بتواند لنگر خمشی بزرگتری را تحمل کند. از مزایای این نوع تیرآهن می‎‌توان به امکان عبور لوله‌ها و تاسیسات از آن اشاره کرد. همچنین به دلیل وجود حفره در این تیرآهن وزن سبک‌تری دارد که باعث می‌شود از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

تیرآهن برای ستون

چه سایزهایی تیرآهن داریم؟

تیرآهن‌ها را می‌توان از نظر سایز آنها نیز تقسیم‌بندی کرد، تیرآهن‌ها از سایزهای متفاوتی تشکیل می‌شوند که هرکدام از آن‌ها دارای کاربردهای متفاوتی هستند از جمله سایزبندی تیرآهن‌های سنگین که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تیرآهن سایز 12
 • تیرآهن سایز 14
 • تیرآهن سایز 16
 • تیرآهن سایز 18
 • تیرآهن سایز 20
 • تیرآهن سایز 22
 • تیرآهن سایز 24
 • تیرآهن سایز 27
 • تیرآهن سایز 30

که در این میان بهترین تیرآهن برای ساختمان‌سازی از نظر سایز تیرآهن‌های سایز 14، 16 و 18 هستند.

تیرآهن برای ستون

کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن

قبل از بررسی بهترین تیرآهن برای ستون بهتر است با تولیدکنندگان این محصول آشنا شویم. امروزه کارخانه‌های بسیاری در ایران وجود دارند که به تولید انواع تیرآهن فولادی مشغول هستند. از جمله این کارخانه‌ها می‌توان به کارخانه‌های زیر اشاره کرد.

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • پروفیل صنعت ماهان
 • فولاد ناب تبریز
 • نورد فولاد یزد
 • ماهکار مشهد
 • فولاد البرز ایرانیان
 • نورد آریان فولاد
 • مجتمع فولاد ظفر بناب
 • کارخانه تیرآهن فایکو (فولاد البرز ایرانیان)

همانطور که گفته شد پرکاربردترین تیرآهن بازار ایران تیرآهن نوع IPE است که با استاندارد اروپایی تولید می‌شود. بهترین نوع تیرآهن IPE در ایران توسط کارخانه‌های تولید فولاد تولید می‌شود که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم. هر چه مشخصات تیرآهن تولید شده توسط این کارخانه‌ها به مشخصات و اعداد جدول اشتال نزدیکتر باشد تولید آن کارخانه از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. با توجه به این توضیحات بهترین تیرآهن مربوط به کارخانه ذوب آهن اصفهان است که نزدیکترین مقادیر را به مشخصات مندرج در جدول اشتال دارد. همین امر باعث می‌شود که پرفروش‌ترین تیرآهن بازار ایران مربوط به کارخانه ذوب آهن اصفهان باشد و علت گرانی محصولات این کارخانه همین نکته است.

تیرآهن ستون

انتخاب بهترین تیرآهن برای ستون

با توجه به نکاتی که گفته شد می‌توان به راحتی بهترین نوع تیرآهن را برای پروژه مورد نظر انتخاب و شناسایی کرد. به عنوان مثال بهترین تیرآهن برای ستون تیرآهنی است که دارای بال پهن با مقطع مربعی شکل باشد و همچنین تیرآهن‌‌های سایز 14 الی 18 با توجه به کابرد بالاتری که دارند جزء پرفروش‌ترین انواع تیرآهن به شمار می‌روند.

اما در انتخاب بهترین تیرآهن برای پروژه مورد نظرتان باید به برخی نکات دیگر نیز توجه داشته باشید مانند:

رنگ تیرآهن: رنگ اصلی تیرآهن مشکی و یا طوسی پررنگ است که در مجاورت رطوبت متمایل به نارنجی می‌شود. این تغییر رنگ نشان کیفیت پایین تیرآهن است.

وزن تیرآهن: سنگینی وزن تیرآهن نشان دهنده کیفیت بالای آن نیست بلکه هر چه وزن به جدول اشتال نزدیکتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است.

خرید از بازرگانی نجومی

با توجه به آنچه در این مطلب گفته شد می‌توان پی برد که بهترین نوع تیرآهن در بازار ایران تیرآهن IPE کارخانه ذوب آهن اصفهان است که دارای مشخصات مطابق با استانداردهای جدول اشتال دارد. تیرآهن های تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان بالاترین کیفیت را در مقایسه با تیرآهن‌های دیگر دارد به همین دلیل پرفروش‌ترین محصول در بازار به شمار می‌رود و مصرف‌کنندگان و طرفداران زیادی دارد. اما سایر تولیدکنندگان تیرآهن نیز محصولاتی باکیفیت را تولید می‌کنند اما با توجه به اینکه از نظر وزنی ممکن است سبک تر باشد محصولاتی ارازن قیمت‌تر محسوب می‌شوند.

از آنجا که تیرآهن یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی به شمار می‌رود و نقش بسیار مهمی در استحکام سازه ساختمانی دارد تهیه یک محصول استاندارد و باکیفیت می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. به همین منظور انتخاب یک محصول مناسب می‌تواند بسیار حائز اهمیت بوده و نقش مهمی در مقاومت سازه شما ایفا کند.

بازرگانی نجومی یک مچموعه معتبر در ارائه کلیه مقاطع فولادی است. این مجموعه با تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه انواع فولاد و مقاطع فولادی مختلف توانسته است به یک نام معتبر و شناخته شده در صنعت فولاد تبدیل شود. در این مجموعه می‌توانید انواع تیرآهن را با نام و برندهای معتبر ایرانی و خارجی مقایسه کرده و مناسب‌ترین نوع محصول را برای پروژه خود انتخاب و تهیه نمایید. در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی نیز داشته باشید می‌توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *