تحلیل قیمت‌ها

تحلیل قیمت دلار در سال 1401

تحلیل قیمت دلار در سال 1401

اهمیت نوسانات قیمت دلار در کشور ما بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در بازارهای مختلف مخصوصاً صنعت فلزات اهمیت قیمت دلار از آن جهت است که همواره معاملات ارزی بر پایه دلار آمریکا انجام می‌شود. کشور ما هم از این امر مستثنا نبوده و قیمت دلار مستقیماً روی قیمت محصولات وارداتی و خدمات آن تأثیرگذار است. ازآنجا که بازرگانی نجومی یک شرکت پیشتاز در امر تحلیل و بررسی تمامی عوامل مؤثر بر قیمت نهاییِ انواعِ محصولاتِ فلزی است. تحلیل‌گران این شرکت، در مقاله حاضر اقدام به پیشبینی و قیمت دلار در سال 1401 بر اساس داده‌های اقتصادی در سال جاری کرده‌اند.

در دیدگاه کلان با توجه به اینکه در سال 1401 در دوران تعادلِ نسبیِ اقتصادی هستیم، پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار در سال جاری در حالت تعادلی قرار داشته باشد و نوسانات چشمگیری نداشته باشد. به‌بیان‌دیگر انتظار تورم بیش اندازه نخواهیم داشت. در حال حاضر بر اساس داده‌های اقتصادی مانند نرخ بهره اسمی، نرخ بهره واقعی و نرخ بهره بین بانکی و روابط بین آن‌ها و دیگر تحلیل‌ها برآورد می‌شود در سال 1401 رشد اقتصادی ۳ درصد باشد و رشد نقدینگیِ ۳۰ درصدی داشته باشیم. بنابر این اطلاعات و داده‌های اقتصادی میانگینِ تعادلی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ قیمتِ ۲۹۰۰۰ تومان برآورد می‌شود. (در زمان مکتوب کردن این مقاله قیمت دلار 28000 تومان است.)

تحلیل قیمت دلار در سال 1401

سوالات احتمالی در خصوص قیمت دلار؟

سؤالی که ممکن است پیش بیاید آن است که قیمت دلار از این قیمتِ تعادلی چقدر نوسان خواهد داشت؟ یعنی احتمال دارد نسبت به قیمت تعادلی چقدر رشد یا کاهش قیمت داشته باشیم؟

اما از آنجا که سال جاری، سال تعادل نسبی اقتصادی است. انتظار نوسان بیست درصدی داریم؛ یعنی حداکثر بیست درصد احتمال رشد قیمت دلار از قیمت تعادلی آن‌که 29000 تومان برآورد شده، وجود دارد و ممکن است حداکثر به قیمت 32000 تومان برسد. با رسیدن قیمت به 32000 که سقفِ قیمتیِ احتمالی است، قیمت دلار با عرضه مواجه خواهد شده و مجدد به محدوده تعادلی برمی‌گردد.

از طرفی کاهش بیست درصدی قیمت دلار در سال 1401 و رسیدن به قیمت 23000 تومان بسیار بعید است. چرا که با کاهش قیمت دلار به زیر محدوده‌ی ۲۵۰۰۰ تومان که عملاً کفِ کانالِ قیمتی از لحاظ عملی است. به دلیل رشد نقدینگی بالا، حجم پول زیاد دست مردم و کسری بانک مرکزی این ارز با تقاضای بالایی مواجه خواهد بود که این امر در ابتدا موجب تثبیت قیمت دلار و نهایتاً باعث برگشت قیمت دلار به محدوده تعادلی خواهد شد.

البته نباید فراموش کرد که نوسانات قیمت دلار در کشور ما علاوه بر پارامترهای اقتصادی به پارامترها و عوامل سیاسی نیز وابسته است. اگر نوسانات قیمت دلار را مانند فنری در نظر بگیریم گهگاه برخی سیاست‌های دستوری در تعیین قیمت ارز و دلار باعث فشردن این فنر می‌شود و بلافاصله بعد از اینکه منابع ارزی دولت برای تعدیل بازار به انتها برسد، این فنر به شکلی افسار گسیخته منفجر می‌شود. یکی دیگر از این عوامل سیاسی، توافقات برجام است. آنچه مسلم است توافقات در برجام حتی اگر صورت بگیرد، زمان بر خواهد بود. بدین گونه که در صورت انجام توافقات، مراحل توافق به شکل گام‌به‌گام پیش خواهد رفت، بنابراین پیش بینی می‌شود اتفاق خاصی بر این مبنا رخ ندهد.

صفر تا صد با بازرگانی نجومی

هدف ما در بازرگانی نجومی به انجام رساندن تمامی کارها از صفر تا صد به بهترین، دقیق‌ترین و کاربردی‌ترین شکل ممکن برای کمک به همکاران و مصرف‌کنندگان عزیز است. در این مقاله به‌پیش بینی قیمت دلار بر اساس داده‌های اقتصادی پرداخته شد که توسط ریحانه فرازی تحلیل‌گرِ اقتصادیِ شرکت تحلیل شده است. این تحلیل‌ها سیگنالی جهت خرید یا فروش نبوده و شرکت مسئولیتی در قبال آن ندارد. در انتها ضمن تشکر از فرصتی که برای مطالعه این مقاله در اختیار ما قرار داده‌اید، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما همراه گرامی گذاشته باشیم. ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید تا به‌روز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *