تحلیل قیمت‌ها

تحلیل هفتگی بازار مورخ 13 اردیبهشت 1402

تحلیل هفتگی بازار 13 اردیبهشت 1402

طبق روال هفتگی بازرگانی نجومی به تاریخ 13 اردیبهشت 1402 تحلیلی از بازار آهن آلات، دلار و طلا خواهیم پرداخت. در ادامه همراه ما باشید!

تحلیل قیمت دلار

اصلی‌ترین عامل توقف روند افزایشی نرخ ارز، انتشار خبر جدید در زمینه روابط ایران و آژانس انرژی را می توان معرفی کرد. در این خصوص، خبرگزاری های خارجی اعلام کرده اند که آژانس انرژی اتمی دوباره دوربین‌های خود را در تاسیسات هسته‌ای ایران نصب کرده است.

این اخبار باعث شده است که تحلیلگران اقتصادی، بهبود روابط ایران و آژانس را به عنوان عاملی مهم در بهبود روابط خارجی کشور برشمرده و انتظارات بازار را تغییر داده و فشار تقاضا در بازار را کاهش داده است. با این حال، برخی دیگر از تحلیل‌گران باور دارند که افت 1500 تومانی قیمت دلار در روز سه‌شنبه به دلیل تاثیر اخبار و هیجانات بوده است و قیمت دلار در روز جاری به جاده افزایشی باز خواهد گشت. در هر صورت، باید منتظر دیدن روند عادی‌سازی روابط ایران و آژانس باشیم و دیدگاه‌های متفاوت تحلیلگران را مورد بررسی قرار دهیم. اما با توجه به تکراری شدن توافقات یا برهم خوردن متوالی توافقات آژانس و ایران، این خبر تاثیر یا دوام زمانی زیادی نخواهد داشت و نهایتا شاید بتواند دلار را تا حمایت 52 هزار تومان برساند و بعد از مدت کوتاهی دلار بتواند مجددا روند افزایشی خود را ادامه دهد.

تحلیل قیمت طلا

بازار طلا تحت تاثیر دو عامل اصلی تاثیر گذار یعنی نرخ ارز و اخبار اقتصادی آمریکا خلاف انتظارات بازار رفتار کرد. با کاهش قدرت ریال باعث افزایش قیمت طلا تا محدوده 2/7 میلیون به ازای هر گرم رسید. اما دیروز سه شنبه با توجه به خبر کاهش شاخص فرصت‌های شغلی آمریکا که فراتر از انتظار بود، باعث جهش قیمتی طلا از 1985 تا 2015 دلار به ازای هر اونس همراه شد.

از آن طرفی، عامل دوم که یعنی نرخ دلار که با افت 1500 تومانی همراه بود، جهش اونس را خنثی کرد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در همان محدوده 2 میلیون و 700 تومان ثابت ماند. اما بمرور با توجه به کاهش هیجانات خبر و انتظارات تثبیت قیمت اونس روی محدوده 2000 دلار، احتمالا قیمت طلای 18 عیارحداقل به مدت یک هفته تا محدوده 2 میلیون 500 الی 600 باقی خواهد ماند تا خود را روی این قیمت مهم تثبیت کند.

تحلیل قیمت فلزات

استیل در ادامه روند صعودی خود همچنان حرکت رو به بالا خواهد داشت. گالوانیزه و آلومینیوم نیز طی هفته آینده روند رو به رشد رو انتظار داریم. ورق روغنی ثبات قیمتی رو انتظار داریم و در نهایت آهن و پروفیل و مس رو افت قیمتی موقت را پیشبینی میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *