اخبار شرکت

نحوه تشخیص تیرآهن اصلی از تقلبی

تشخیص تیرآهن اصلی از تقلبی

امروزه شاهده روند افزاینده تولیدکنندگان مقاطع فولادی هستیم که با یکدیگر در حال رقابت بوده و سعی دارند با تجهیز کردن دستگاه‌ها و تولید محصولات با کیفیت، از رقبا خود پیشی بگیرند. مقاطع تولیدی در این کارخانه‌ها مانند تیرآهن، باید کیفیت بالایی داشته باشند، زیرا نقش مهمی در مقاومت سازه داشته و در کاهش خسارات وارده به دلیل عوامل طبیعی و غیر طبیعی مؤثر می‌باشند. به علت این نقش مهم و حیاتی باید بتوان نمونه اصل را خریداری کرد تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. در این مقاله از سایت بازرگانی نجومی نحوه تشخیص تیرآهن اصلی از تقلبی را آموزش می‌دهیم، پس با ما همراه باشید.

نحوه تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی

قبل از خرید هر محصولی باید اطلاعات کافی را کسب کرد و بعد اقدام نمود. چراکه وجود نمونه‌های تقلبی در بازار، بسیاری از خریداران را گول زده و باعث می‌شود تا نتوانند انتخاب درستی داشته باشند. راه‌های تشخیص این مسئله عبارتند از:

تیراهن

  • مشخصات ظاهری

یکی از مواردی که در هنگام خرید تیرآهن باید به آن توجه کنید، شکل ظاهری آن بوده چرا که در شکل‌ها و انواع هندسی متفاوتی تولید می‌شوند. تیرآهن‌ها به شکل H و I ساخته شده که شما می‌توانید با مطالعه مشخصات، نمونه استاندارد را شناسایی کرده و از کیفیت انتخاب خود مطمئن شوید.

  • وزن تیرآهن

وزن یک تیرآهن به حجم و چگالی آن بستگی دارد. حجم آن به ابعاد تیرآهن بر می‌گردد و میزان فضای مورد نیاز در سازه را مشخص می‌کند. برای تشخیص نمونه اصلی باید وزن نمونه موجود را با جدول استاندارد مقایسه کرده و بر اساس آن متوجه شوید که مورد انتخابی اصل می‌باشد یا خیر.

  • علامت هک شده روی تیرآهن

تمامی تولیدکنندگان مقاطع فولادی زمانی که تیرآهن تولید می‌کنند، روی محصول نهایی یک علامت اختصاری هک کرده که نشان دهنده نام تجاری آن می‌باشد. این کار می‌تواند فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان باشد، زیرا افراد دیگر نمی‌توانند هیچ تقلبی کرده و موجب خسارت زدن به آن‌ها شوند.

تشخیص تیرآهن اصلی از تقلبی

  • بسته‌بندی

بسته‌بندی تیرآهن‌ها با توجه به تولید آن‌ها در حجم زیاد، انجام می‌گیرد. مقاطع فولادی مانند تیرآهن، نبشی و موارد دیگر در حجم مشخصی تولید و برای  بسته‌بندی آماده می‌شوند که در زمان این فرآیند از اصطلاحاتی مانند بندیل استفاده می‌کنند که در میان تولیدکنندگان رایج می‌باشد. بسته‌های تیرآهن‌ها در وزن ۵ تن شکل گرفته اما بر اساس روند تولید، در اندازه‌های ۲ الی ۵ تنی هم به فروش می‌رسند.

  • پلاک

تیرآهن‌ها قبل از ارسال دارای پلاک شده که روی هر بندیل نصب می‌شود. این پلاک ملاک شناسایی تیرآهن بوده که با بررسی آن می‌توان به اصل بودن آن پی برد. روی پلاک این موارد هک شده است: نام محصول، نام تولیدکننده، پارامترها، وزن، استاندارد.

  • قدرت جوش‌پذیری

مواد اولیه فولادی، ضخامت و ترکیبات شیمیایی به کار رفته در تیرآهن موجب افزایش کیفیت جوشکاری آن می‌شود. به طوری که شما با کمی جوش دادن این تیرآهن‌ها می‌توانید نمونه تقلبی را شناسایی کنید. چرا که این نمونه جوش‌پذیری خوبی نداشته و به راحتی تشخیص داده می‌شود.

تیرآهن اصلی

  • رنگ

این مورد یکی از گزینه‌های خوب و مناسب برای تشخیص نمونه اصل از تقلبی است. چراکه یک تیرآهن اصل و با کیفیت، دارای رنگ یکنواختی بوده و دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود.

  • استاندارد

تیرآهن‌ها باتوجه به استاندارهای مشخص، دارای یک سری ویژگی‌ها هستند که نمونه اصل آن‌ها را نشان می‌دهد. تیرآهن‌ها در ایران طبق استانداردهای IPE تولید می‌شوند که طبق آن، دارای ضخامت بال یکسانی هستند.

  • برگ آنالیز

برگ آنالیز که حاوی نتیجه آزمایش‌های کنترل کیفی است تحت عنوان یک برگه‌ای در کنار محصول وجود دارد. با توجه به آن می‌توان از مواردی مانند استحکام کششی، تسلیم، عناصر سازنده و وزن دقیق تیرآهن آگاهی پیدا کرد.

بازرگانی نجومی

  • خرید از مراکز معتبر

یکی از بهترین مواردی که می‌تواند شما را در یک خرید مطمئن کمک کند، تهیه و خریداری محصول مورد نظراز یک فروشگاه و برند معتبر است که به راحتی خیال شما را آسوده کرده و به شما این اطمینان را می‌دهد که انتخابی درست داشته آید.

سخن آخر

با استفاده از راه‌های گفته شده می‌توانید به ماهیت محصول خود پی برده و انتخاب درستی داشته باشید. برای تصمیم درست‌تر حتما با متخصصین در این زمینه هم‌ مشورت کرده تا با راهنمایی‌های آن‌ها آسان‌تر انتخاب کنید.

به دلیل اهمیت وجود تیرآهن با کیفیت در سازه، خرید آن مهم بوده و باید از مراکز معتبر خریداری شود. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این مراکز، استعلام قیمت و به طور کلی کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تیرآهن، با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما در سایت آهن نجومی در تلاش‌اند تا به بهترین شکل شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *