تحلیل قیمت‌ها

تغییرات قیمت ورق سیاه در سال ۱۴۰۰

قیمت ورق سیاه در سال ۱۴۰۰

در این مقاله قصد داریم در ابتدا به‌طور خلاصه به معرفی ورق سیاه، سپس به بررسی نوسانات قیمت ورق سیاه در سال ۱۴۰۰ بپردازیم.

ورق سیاه (به انگلیسی Black Iron Sheet) یکی از انواع مختلف محصولات فولادی است. این محصول به صورت نورد گرم تولید می‌شود و به همین خاطر “ورق نورد گرم” نیز نامیده می‌شود. در فرایند تولید ورق سیاه به دلیل ذوب شدن اجزای تشکیل دهنده ورق در دمایِ بالا و اتمسفرِ هوا، رنگِ محصولِ نهایی مات می‌‌شود و به دلیل رنگ مات آن ورق سیاه نام گذاری شده است. ورق سیاه به دلیل قیمت ارزان و کاربردی بودنش نسبت به سایر ورق‌های فولادی، یکی از پرفروش‌ترین محصولات فولادی هست.

5 کارخانه برتر تولید ‌کننده  ورق سیاه در ایران

در ایران کارخانه‌های محدودی به تولید ورق سیاه می‌پردازند. از بهترین کارخانه‌ها می‌توان به فولاد اکسین خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، فولاد کاویان، فولاد گیلان و فولاد سبا اشاره کرد. قابل ذکر است که ورق سیاه به صورت وارداتی نیز در بازار موجود است و ورق‌های سیاه وارداتی معمولاً محصول کشورهای چین، روسیه، آلمان، هند، ژاپن، کره جنوبی و اوکراین هستند.

ویژگی‌ها و کاربرد ورق سیاه

ورق سیاه در گریدهای مختلف و در اندازه‌های 6*5/1، 6*2، 12*2، 2*1 و 5/2*25/1 تولید و عرضه می‌شود. این ورق‌ها با ضخامتی بین 8/1 تا 100 میلی‌متر در بازار موجود است که ورق سیاه 2 میلی‌متر پرکاربردترین آن‌ها است. قیمت ورق سیاه با توجه گرید، نوع کاربرد و کارخانه تولیدی تعیین می‌شود بنابراین بهتر است با توجه به کاربرد مدنظرتان گرید مناسب و کارخانه تولیدی را انتخاب کرده سپس برای خرید اقدام نمایید یا برای کسب اطلاعات دقیق راجع به ضخامت، عرض، وزن و کیفیت ورق‌های سیاه تولید شده در هر کارخانه (به‌طور کلی مشخصات فنی این محصول) با مشاوران ما تماس بگیرید.

ورق سیاه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف اعم از ساختمان سازی، خودرو سازی و صنایع فلزی سنگین دارد. قابل ذکر است که حتی می‌توان از ورق سیاه به عنوان یک ماده خام در تولید پروفیل‌ها استفاده کرد.

بررسی تغییرات قیمت ورق سیاه در سال ۱۴۰۰

در نمودار زیر تغییرات قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه در سال 1400 مشاهده می‌کنید.

در این نمودار تغییرات میانگین  قیمت کلیه ورق‌های سیاه فروخته شده توسط کارخانه فولاد مبارکه را مشاهده می‌کنیم. در پنج ماه ابتدایی سال قیمت ورق سیاه همراه با افزایشی بوده ولی پس از آن به جز در اسفند ماه کاهش پیوسته قیمت را می‌بینیم. با توجه به نوسانات شدید در مرداد و شهریور ماه، عوامل مؤثر بر نوسان قیمت ورق سیاه در این دو ماه را بررسی می‌کنیم.

طبق بررسی‌های آماری، نوسانات بالا در دو ماه پایانیِ تابستان 1400 به دلیل “نحوه‌ی عرضه ورق سیاه” در بازار بوده است. هفته ابتدایی مرداد ماه 1400 بازار در تعطیلی به سر می‌برده و در هفته بعدی فولاد مبارکه نزدیک به 100 هزار تن ورق گرم را پس از سه هفته عرضه کرده که شیوه پرداخت ال سی دیداری، باعث اوج گرفتن قیمت در آن زمان بوده است. در دو سه هفته بعدی نیز قیمت ورق سیاه تحت تأثیر سیاست‌های مبارکه بوده چراکه به علت محدودیت عرضه بالا و از طرف دیگر فروش مدت‌دار کل محموله مبارکه در بورس، همچنان قیمت ورق سیاه روند افزایشی داشته است.

نمودار قیمت ورق سیاه

در نمودار زیر تغییرات قیمت ورق سیاه با ضخامت 2 میلی‌متر را در سال 1400 مشاهده می‌کنید. از آنجا که ورق سیاه 2 میل نسبت به بقیه اندازه ها پرکاربردتر است. تغییرات قیمت آن به صورت جداگانه در نمودار نمایش داده شده است.

نمودار قیمت ماهانه ورق سیاه

در نمودار زیر تغییرات قیمت ورق سیاه موسسه مپس را در سال 1400 به دلار مشاهده می‌کنید. همانطور که ملاحظه می کنید، تغییرات قیمت ورق سیاه در خارج از کشور بسیار آرام و با ثبات بوده و نوسانات داخلی ایران را ندارد.

نمودار قیمت ورق سیاه

در این مقاله نوسانات ورق سیاه بر اساس داده‌های اقتصادی و آمارهای اتفاق افتاده در سال 1400 بررسی شده است که توسط ریحانه فرازی تحلیل‌گرِ اقتصادیِ شرکت تحلیل شده است. این تحلیل‌ها سیگنالی جهت خرید یا فروش نبوده و شرکت مسئولیتی در قبال آن ندارد. با توجه به صحبت‌هایی که انجام شد، کسانی که مایل به استفاده و کسب اطلاعات در مورد ورق سیاه هستند، باید ببینند که چه کاربردی مدنظر آن‌هاست و بعد عوامل مختلف را در نظر بگیرند. هم اکنون بازرگانی نجومی در عرصه فروش محصولات فولادی همانند انواع ورق سیاه فعال است. برای انتخاب ورق سیاه مناسب می‌توانید با شماره 09152870203 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.