اخبار شرکت

تفاوت تیرآهن IPB و IPE

تفاوت تیرآهن IPB و IPE

در مجموعه المان‌های مورد استفاده در سازمان‌های ساختمانی تیرآهن از اعضا اصلی به شمار می‌آید. تحمل تنش‌های حاصل از نیرو برشی و لنگر خمشی از وظایف این پروفیل است که عمده استفاده آن در صنعت ساختمان‌سازی دیده می‌شود. حتی می‌توان مدعی شد بدون این محصول ساختمان‌های اسکلت فلزی وجود خارجی نداشتند. تیرآهن بر اساس نسبت بال و عرض‌ها در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرد. تیرآهن‌ها دارای دو بال و یک جان هستند‌ مقاومت در مقابل تنش برشی بر عهده جان است در حالی‌ که نقش بال‌ها مقاومت در برابر تنش‌های خمشی است. تولید تیرآهن‌ها طبق استانداردهای گوناگون نظیر ipe و ipb صورت‌ گرفته که هر یک ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. ما در این مقاله از آهن نجومی به تفاوت تیرآهن ipe و ipb پرداخته‌ایم. پس با ما همراه باشید.

تیرآهن ipe چیست؟

به‌ صورت کلی تیرآهن‌ها بر اساس شکل ظاهری به دو دسته H و I تقسیم می‌گردند. در حقیقت تیرآهن ipe مخفف Profile Eroeenne با مقطع فولادی I است که در ایران و سایر کشورهای اروپایی استفاده گسترده‌ای دارد. این نوع تیرآهن به شکل نیم‌پهن است و تولید آن طبق استاندارد اروپایی صورت می‌گیرد. از بارزترین ویژگی‌های تیرآهن ipe می‌توان به ضخامت کاملاً یکنواخت در ابتدا و انتها آن اشاره کرد. مهندسین کشورمان با توجه به این استاندارد نقشه ساختمان‌ها را تهیه می‌کنند. بنابراین تیرآهن ipe در میان مشتریان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. جان یا مرکز تیرآهن ipe در برابر نیروهای برشی مقاومت مطلوبی دارد. بال‌ها که در هر دو طرف جان قرار می‌گیرند در تیرآهن به طرفین باریک می‌شوند. انواع تیرآهن ipe در ابعاد مختلف به بازار عرضه ‌شده و در دسترس مشتریان قرار گرفته است.

تیرآهن ipe

تیرآهن ipb چیست؟

محصولات تولید شده بر اساس استاندارد ipb دارای عرض بالا و بال‌های پهن هستند. در واقع طول بال‌های تیرآهن ipb نسبت به دیگر استانداردها بیشتر است. استحکام و مقاومت سطحی تیرآهن ipb بسیار زبانزد بوده و مانند تیرآهن ipe از محبوبیت بالایی برخوردار است. تیرآهن‌های تولید شده مطابق با استاندارد ipb ویژگی‌هایی نظیر عرض زیاد، بال‌های پهن و شکل ظاهری H مانند دارند. این نوع تیرآهن‌ها در سه مدل H سبک، H متوسط و H سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیرآهن H سبک در مقایسه با تیرآهن H سنگین ضخامت بال کمتری دارد. زمانی ‌که در سازه‌ها نیاز به مقاومت بالا است از تیرآهن H سنگین استفاده می‌نمایند؛ زیرا ضخامت بیشتری دارد.

IPB Steal Beam

تفاوت تیرآهن ipe و ipb چیست؟

در این بخش از مطلب به تفاوت‌های تیرآهن ipe و ipb از منظرهای گوناگون می‌پردازیم.

تفاوت در ظاهر: مسلماً تفاوت در ظاهر اولین تفاوتی است که در تیرآهن ipe و ipb به چشم می‌خورد. تیرآهن‌های ipe به شکل I دیده می‌شوند در حالی ‌که تیرآهن‌های ipb به شکل H تولید می‌گردند. اگر از دوسر تیرآهن ipe به آن نگاه کنید در ابتدا و انتها ضخامت بال‌ها کاملاً یکسان به‌ نظر می‌رسد. در حالی‌ که در تیرآهن ipb طول بال‌ها نسبت ‌به تیرآهن ipe افزایش ‌یافته‌ است. ارتفاع استاندارد در تیرآهن‌های ipe ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود. در تیرآهن ipb این مقدار به ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر می‌رسد.

تفاوت تیرآهن ipe و ipb

تفاوت در کاربرد: تیرآهن‌های ipb به دلیل آن که بال‌های پهن و وزن سنگین دارند در تکیه‌گاه‌های عمودی و ستون‌ها استفاده می‌شوند. ظاهر تیرآهن ipb موجب شده تا به‌ راحتی به تیرهای دیگر جوش بخورد. در صنعت ساختمان، سدسازی و پل‌سازی نصب این نوع تیرآهن رایج است. تیرآهن‌های ipe به‌ صورت ستون، خرپا و نعل درگاه کاربرد دارند. همچنین در سقف‌ها و پل‌های لانه‌ زنبوری به‌ صورت تیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت در تحمل کشش: توانایی تحمل کشش در تیرآهن ipe در یک زاویه است. اما تیرآهن ipb می‌تواند در دو زاویه کشش را تحمل کند.

تفاوت در ضخامت: ضخامت مقطع تیرآهن ipe در قسمت جان و بال یکسان است که به‌ عنوان راه تشخیص از تیرآهن ipb در نظر گرفته می‌شود. ضخامت بال‌های تیرآهن ipb به نسبت بال‌های تیرآهن ipe افزایش ‌یافته‌ است.

تفاوت در ضریب خطا: با توجه به آن که تیرآهن ipe از سازه یکنواختی برخوردار است پس ضریب خطا آن هنگام استفاده از محاسبات سازه‌ای به نسبت تیرآهن ipb کمتر خواهد بود.

تفاوت در سرعت تولید: به‌ صورت کلی فرآیند تولید تیرآهن ipe و ipb یکسان است و توسط نورد گرم صورت می‌گیرد. اما زمان ساخت و تولید تیرآهن ipb به شکل H در مقایسه با تیرآهن ipe کمتر است.

تفاوت در هزینه: در عملیات‌های پروژه‌ای نصب تیرآهن ipb راحت‌تر است و با سرعت بالاتر انجام می‌شود در نتیجه هزینه‌های عملیاتی آن کاهش می‌یابد. همچنین میزان مصرف آهن در تیرآهن ipb به نسبت تیرآهن ipe کمتر است.

تیرآهن

خرید از بازرگانی نجومی

همان گونه که در مطلب بیان نمودیم در ساختمان‌سازی انواع تیرآهن‌ها به‌ عنوان مقاطع فولادی حائز اهمیت هستند که مقاومت بسیار بالایی دارند. تنش‌هایی که به سازه اعمال می‌شود اعم از نیروی برشی و لنگر خمشی توسط تیرآهن خنثی می‌گردند تا استحکام ساختمان افزایش یابد. معمولاً در تولید تیرآهن‌ها از دو استاندارد ipe و ipb استفاده می‌کنند که محصولات تولیدی به نام‌های تیرآهن ipe و تیرآهن ipb شناخته می‌شوند.

این دو نوع تیرآهن از منظرهای گوناگون با یکدیگر تفاوت دارند که آن‌ها را بررسی نمودیم. شرکت آهن نجومی به‌ منظور دسترسی راحت مشتریان برای خرید انواع تیرآهن بستر مناسبی فراهم کرده است. این مجموعه با سال‌ها سابقه درخشان مفتخر است که با ارائه محصولات باکیفیت و با قیمت مناسب توانسته اعتماد و اطمینان هموطنان عزیز را کسب نماید. به‌ منظور کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش به سایت ما مراجعه کنید.

تولید شده در تیم محتوای بازرگانی نجومی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *