اخبار شرکت

تفاوت پروفیل سبک و سنگین

تفاوت پروفیل سبک و سنگین

اگر شما نیز با هدف پاسخ به این سوال که تفاوت پروفیل سبک و سنگین چیست با ما همراه شده‌اید باید بگوییم انتخاب درستی کرده اید. هر آنچه می‌بایست درباره تفاوت این دو محصول بدانید ما در اختیار شما خواهیم گذاشت. ما تا انتها بمانید. در مقالات پیشین نیز چندین بار توضیح داده‌ایم که پروفیل‌ها به دو طریق فرآیند نورد گرم یا نورد سرد ساخته می‌شوند و اغلب از جنس فولاد بوده و  بر همین مبنا کاربردهای بسیاری دارند. رد پای آن‌ها را در ساخت میلگرد ساده و آجدار و همچنین در صنعت ساختمان‌سازی برای تقویت بتن‌ها به خوبی می‌توان نظاره‌گر بود.

یکی از مهم‌ترین معیارها برای دسته‌بندی پروفیل‌ها وزن آن‌ها است، از این رو به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. در ادامه این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با سایر تفاوت‌های پروفیل سبک و سنگین آشنا خواهیم کرد.

مروری بر ساختار پروفیل سبک

پروفیل سبک یا همان پروفیل مبلی، در ساخت آن از دو استاندارد DIN2394 و EN10219-2 استفاده می‌شود. ورق‌هایی که در فرآیند تولید آن‌ها استفاده می‌شود، روغنی است. همانطور که در جریان هستید این ورق‌ها از طریق نورد سرد تولید و ساخته می‌شوند. از نوع مبلی یا همان سبک در ساخت لوازم خانگی، دوچرخه، کانتینر و مبلمان استفاده می‌گردد. به دلیل ویژگی‌های زیاد این نوع پروفیل‌ها کاربرد بسیار گسترده‌‌ای دارند.

 

پروفیل سبک

ویژگی‌های پروفیل سبک

همانطور که در بالا اشاره کردیم این نوع پروفیل‌ها ویژگی ‌های منحصر به فردی دارند که در این قسمت به برخی از این موارد به صورت خلاصه اشاره خواهیم کرد:

 1. ابعاد متفاوت و گوناگون
 2. دارای شکل‌پذیری بالا و مطلوب
 3. خاصیت آبکاری
 4. دارای کیفیت خوب و مطلوب
 5. قابلیت جوش‌پذیری بالا

کاربرد پروفیل سبک

پروفیل‌های سبک به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند دقت ابعادی بالا به دلیل تولید از طریق فرآیند نورد سرد و سختی سطحی فوق‌العاده، قابلیت جوش‌پذیری مناسب، تنوع در ابعاد تولیدی و امکان تولید با وزن‌های متفاوت، کاربردهای زیادی در صنایع دارند. در ادامه به برخی از کاربردهای پروفیل سبک اشاره کرده‌ایم:

 1. از پروفیل‌های مبلی یا همان سبک می‌توان برای ساخت لوازم خانگی، مبلمان، ساخت دوچرخه و غیره استفاده کرد.
 2. از پروفیل‌های سبک یا مبلی برای ساخت خودروها و تولید کانتینرها استفاده می‌شود.
 3. کاربرد بعدی پروفیل‌های سبک در صنعت اسلحه‌سازی است و از آن در تولید و ساخت اسلحه استفاده می‌شود.
 4. به کارگیری از این نوع پروفیل‌ها در صنعت کشاورزی

پروفیل سنگین

مروری بر ساختار پروفیل سنگین

از مواد اولیه‌ای مانند ورق‌های سیاه در تولید پروفیل‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفیل‌ سنگین از طریق فرآیند نورد گرم ساخته و ضخامت ورق سیاهی که در این فرآیند به کار می‌رود باید به اندازه 1.5 میلی‌متر باشد. سپس بعد از عملیات نورد، پروفیل‌های سنگین به شکل مربعی یا مستطیلی در می‌آیند.

پروفیل‌های سنگین دارای دو دسته پروفیل‌های سنگین صنعتی و دسته دوم سنگین ساختمانی هستند.

کاربرد پروفیل سنگین

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پروفیل‌های سنگین در دو نوع صنعتی و ساختمانی هستند و همین امر موجب شده است که کاربرد‌های گسترده‌ای در صنایع مختلف داشته باشند. یکی از تفاوت‌های پروفیل‌های سبک و سنگین در نوع کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف می‌باشد. در ادامه می‌توانید با برخی از کاربردهای پروفیل‌های سنگین آشنا شوید:

 1. از این نوع پروفیل‌ها در صنعت ساختمان‌سازی، قوطی‌سازی، ستون‌ها و درب و پنجره ساختمان‌ها استفاده می‌شود.
 2. کاربرد دیگر آن در ساخت شاسی‌های ماشین‌آلات سنگین است.
 3. برای ساخت تجهیزات و دستگاه‌های مورد استفاده در صنایع
 4. این نوع پروفیل‌های سنگین در صنایع راهسازی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 5. استفاده از پروفیل سنگین برای ساخت خودروها

از آنجایی که پروفیل‌های سنگین توانایی تحمل وزن و فشارهای بالا را تا حد زیادی دارند، معمولا از آن‌ها در راستای همین کار استفاده می‌کنند.

خصوصیات پروفیل سنگین

در ادامه با برخی از ویژگی‌های پروفیل‌های سنگین آشنا خواهید شد.

 • این نوع پروفیل‌ها در برابر خم شدن مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • باتوجه به این که پروفیل‌های سنگین دارای قابلیت جوش‌پذیری مناسبی هستند، معمولا برای انجام عملیات جوشکاری استفاده می‌شوند.
 • پروفیل‌های سنگین دارای سطحی بسیار سخت هستند و از لحاظ مقاومت پیچشی این پروفیل‌ها فوق‌العاده می‌باشند.

دیگر ویژگی مهم پروفیل‌های سنگین نسبت وزن به قیمت آن‌ها است. پروفیل‌های سنگین به وسیله ورق‌های سیاه تولید می‌شوند، آنگاه هرچه ضخامت ورق کمتر باشد قیمت آن بالاتر است. به دلیل اینکه قیمت پروفیل‌های سنگین طبق وزن آن‌ها محاسبه می‌شود، هرچه نازکتر و وزن کمتری داشته باشند، قیمت کمتری هم خواهند داشت. پروفیل‌های سنگین در ایران تولید می‌شوند که از جمله تولیدکنندگان آن‌ها می‌توان به کارخانه فولاد هیربد، کارخانه فولاد ساوه و غیره اشاره کرد.

پروفیل سبک و سنگین

تفاوت پروفیل سبک و سنگین

با توجه به موارد ذکر شده حالا می‌توانیم تفاوت‌ پروفیل سبک و سنگین را بررسی کنیم:

۱. نحوه تولید: همانطور که اشاره کردیم پروفیل‌های سبک و سنگین طرز ساخت متفاوتی دارند، پروفیل سنگین از طریق نورد گرم تولید و پروفیل سبک از طریق فرآیند نورد سرد تولید می‌شود. دیگر تفاوت بین این دو را می‌توان به مواد اولیه برای تولید آن‌ها اشاره کرد. برای ساخت پروفیل‌های سبک از ورق روغنی و از ورق سیاه هم برای تولید پروفیل‌های سنگین استفاده می‌کنند.

۲. ضخامت: اگر ضخامت پروفیل‌ها بیش از ۱.۵ میلیمتر باشد جزء دسته پروفیل‌های سنگین محسوب می‌شوند و پروفیل‌هایی که کمتر از ۱.۵ میلیمتر ضخامت دارند پروفیل‌های سبک هستند.

۳. کاربرد: یکی از توانایی‌های پروفیل‌های سنگین، تحمل نیروهای زیاد می‌باشد. همین امر موجب شده که از آن‌ها در صنایعی که نیاز به تحمل نیرو و فشار زیاد دارند، مانند ساخت شاسی‌های ماشین‌های سنگین، کاربرد در صنعت ساختمان‌سازی و … استفاده شود. در صورتی که اغلب پروفیل‌های سبک در ساخت دوچرخه و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۴. قیمت پروفیل: تفاوت نهایی بین پروفیل‌های سبک و سنگین در قیمت آن‌ها است. با توجه به گفته‌های بالا قیمت ورق‌های نازک بیشتر از ورق‌های ضخیم‌تر بوده، با این تفاسیر باید قیمت پروفیل‌های سبک بیشتر باشد‌. از آنجایی که قیمت پروفیل‌ها بر اساس وزن آن‌ها محاسبه می‌شود. قیمت پروفیل‌های سبک اغلب کمتر از نوع سنگین خواهد بود.

آهن الات ساختمانی

خرید پروفیل ساختمانی و صنعتی از بازرگان نجومی

پروفیل‌ها ساختمانی و صنعتی بسیار پرکاربرد بوده و امروزه در اغلب صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با تفاوت پروفیل سبک و سنگین آشنا نمودیم، با مطالعه این مطلب به راحتی می‌توانید نوع مناسب را انتخاب نمایید. در صورت داشتن سوال می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *