اخبار شرکت

تیرآهن بلژیکی چیست؟

تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بلژیکی چیست؟ چه کاربردی در ساخت و ساز دارد؟ تیرآهن به عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاطع فولادی محسوب می‌شود به همین دلیل انتخاب مناسب‌ترین نوع آن برای پروژه می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. تیرآهن بلژیکی یکی از انواع تیرآهن است که از آن برای تحمل و توزیع وزن بار سازه استفاده می‌شود روش تولید این محصول آنرا از سایر تیرآهن‌ها متفاوت کرده و کاربردهای مختلفی دارد. این محصول تنها با روش نورد سرد تولید می‌شود.

در ادامه این مطلب از سایت بازرگانی نجومی قصد داریم شما را با تیرآهن بلژیکی و کاربردهای آن آشنا کنیم. برای آشنایی با این محصول تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

خصوصیات تیرآهن بلژیکی

این تیرآهن از فولادهای ST33، ST37، ST44 و ST52 ساخته می‌شود که در این محصول ضخامت بال و جان در مقایسه با سایر انواع تیرآهن بیشتر است. تیرآهن بلژیکی غالبا در سایز‌های 12 تا 20 سانتی متر در بازار وجود دارند و از کاربردهای گسترده‌ای برخوردار هستند. برای تولید این محصول سطح گرمای شمش فولادی را تا 1100 درجه سانتی گراد رسیده و بعد از میان غلتک‌های مختلف عبور داده می‌شود و این روال تا رسیدن به شکل مورد نظر ادامه می‌دهند و در انتها محصول برای قالب‌گیری تحت فشار قرار می‌گیرد. تیرآهن‌های بلژیکی دارای ارتفاع بین 80 تا 400 میلیمتر و طول 6 تا 20 متر است.

تیرآهن بلژیکی

انواع تیرآهن بلژیکی

تیرآهن‌های بلژیکی متناسب با نیاز بازار در انواع مختلفی تولید می‌شوند و بر اساس سایز، شکل، سطح مقطع، طول و ارتفاع به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع این محصول می‌پردازیم:

 • تیرآهن هاش (H) یا بال پهن

این تیرآهن به دلیل شکل ظاهری آن که شبیه H انگلیسی است به این نام شناخته می‌شود. مقاومت این نوع تیرآهن در مقایسه با انواع دیگر بیشتر است و از آن غالبا در ساخت سازه‌های بزرگ مانند پاساژها، پل‌ها، اسکلت دریایی، سکوی استخراج نفتی و آسمان خراش‌های شهری استفاده می‌شود.

 • تیرآهن بال نیمه پهن

این تیرآهن همانطور که از نام آن پیداست از بال‌های کوچکی برخوردار است و سطح مقطع آن به شکل I انگلیسی دیده می‌شود. این نوع تیرآهن دارای استحکام متوسطی است و از آن بیشتر در ساخت بناهای مسکونی و تجاری کوچک استفاده می‌شود.

 • تیرآهن لانه زنبوری

این محصول به دلیل شکل ظاهری آن به این نام شناخته می‌شود. جان این تیرآهن به شکل چند ضلعی ساخته شده و شباهت زیادی به لانه زنبور دارد. از این تیرآهن در ارتفاع بلند استفاده می‌شود که جان آن دارای شکل‌های هندسی مشابه کندوی عسل است. وجود حفره‌های متعددی که روی جان این محصول است باعث می‌شود که درگیری زیادی با بتن داشته باشد و همین امر باعث بالا رفتن مقاومت کششی در سازه‌های بتنی می‌شود.

تیرآهن بلژیکی

کاربرد تیرآهن بلژیکی

پروفیل‌های فولادی متناسب با نیاز مصرف‌کننده تولید می‌شوند. تنوع زیاد تیرآهن‌های بلژیکی باعث می‌شود که کاربردهای زیادی داشته باشند و از آنها در صنایع مختلف استفاده شود. همچنین به دلیل وزن بالا و همچنین ضخامت زیاد از این محصول در بخش‌هایی از سازه که نیرو را به ستون‌های اصلی منتقل می‌کنند استفاده می‌شود.

از تیرآهن‌های بال پهن غالبا در ساخت بناهای عظیم مانند برج‌ها، پاساژ‌ها، سکوی استراج نفت و گاز، کشتی‌سازی و… استفاده می‌شود.

از تیرآهن‌های کوچک‌تر و همچنین بال نیم پهن در ساخت بناها و ساختمان‌های مسکونی و تجاری مختلف استفاده می‌شود.

این محصول در سایزهای مختلف تولید می‌شود و کاربردهای مختلفی از جمله اسکلت سازه، بادگیر دیوار، اسکلت سقف، سقف پارکینگ، ستون، خرپا، چارچوب در و پنجره و … دارد. این محصول دارای این مزیت است که می‌توان از آن استفاده دوباره کرد. به طوری که تیرآهن‌های دست دوم نیز در بازار خرید و فروش می‌شوند.

تیرآهن

فرآیند تولید تیرآهن بلژیکی

این تیرآهن نیز مانند سایر تیرآهن‌ها طی فرآیند نورد تولید می‌شود و طی آن شمش فولادی در حرارت بالا به پروفیل مورد نظر تبدیل می‌شود. برای تولید این تیرآهن از شمش‌های مرغوب با گرید ST33، ST37، ST44 و ST52 استفاده می‌شود زیرا این آلیاژها از درصد کربن بالایی تشکیل می‌شوند و باعث افزایش سختی و استحکام تیرآهن بلژیکی می‌شوند. در تولید این محصول هر چه فرآیند نورد با دقت بیشتری انجام شود محصول نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار می‌شود و هرچه مراحل قالبگیری و حرارت دهی تکرار شود ظاهر و کیفیت محصول افزایش پیدا می‌کند. مراحل تولید این محصول به طور خلاصه به شرح زیر است:

 1. انتخاب فولاد با گرید مناسب
 2. حرارت دادن شمش فولادی
 3. گرم کردن فولاد تا دمای 1100 درجه سانتیگراد
 4. عبور دادن مواد از داخل غلتک‌ها و دستگاه‌ها به جهت فرم دهی تیرآهن
 5. تکرار مرحله فرم دهی
 6. ایجاد فشار مناسب برای قالبگیری نهایی
 7. خارج کردن تیرآهن از دستگاه

نکات مهم در خرید ناودانی

سایز تیرآهن بلژیکی

تیرآهن‌های بلژیکی در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. سایز تیرآهن بر اساس ارتفاع جان و طول محصول محاسبه می‌شود. به عنوان مثال تیرآهن سایز 12 دارای جان 120 میلیمتر است و در طول‌های مختلفی تولید می‌شود. سایز تیرآهن یک عامل مهم در میزان تحمل بار و مقاومت خمشی محصول به شمار می‌رود. پروفیل‌های دارای جان ضخیم و نسبتا بلند قابلیت تولید در طول‌های متنوعی را دارند. اما پروفیل‌هایی که دارای جان نازک و کم ارتفاع هستند برای تحمل بار بیشتر در اندازه‌های کوتاه‌تری تولید می‌شوند. در بین تیرآهن‌ها تیرآهن سایز 14، 16 و 18 از محبوبیت بیشتری برخوردارند و پرکاربردترین نوع تیرآهن هستند و اغلب در سایز‌های 6 تا 20 متر تولید می‌شوند. به طور کل پروفیل‌های فولادی در اندازه‌های 80 تا 400 میلیمتر طراحی و تولید می‌شوند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن

همانطور که اشاره کردیم تیرآهن بلژیکی را می‌توان دوباره مورد استفاده قرار داد و به صورت نو و دست دوم در بازار موجود است. تیرآهن دست دوم در صورتی که دچار ایراد و مشکلی نباشد می‌توان آنرا دوباره مورد استفاده قرار داد. قیمت تیرآهن دست دوم در مقایسه با تیرآهن نو ارزان‌تر است. خریداران این محصول به ویژگی‌های مختلفی در هنگام خرید توجه می‌کنند مانند ضخامت بال و جان، طول، وزن و … که هر کدام از این موارد می‌توان بر قیمت نهایی محصول تاثیر گذار باشد.

در تعیین قیمت تیرآهن عوامل متعددی تاثیر دارند که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • نوسانات بازار ارز
 • کیفیت و گرید تیرآهن
 • برند و کارخانه تولید کننده
 • اندازه، وزن، سایز و ضخامت تیرآهن
 • قیمت آهن در بازارهای خارجی و داخلی
 • قیمت حامل‌های انرژی مانند گازوئیل و بنزین
 • هزینه‌های تولید مانند میزان مصرف انرژی و منابع انسانی
 • میزان عرضه و تقاضا در بازار و صنعت به ویژه صنعت ساخت و ساز و مسکن

تیرآهن

خرید از بازرگانی نجومی

در این مطلب به بررسی ویژگی‌ها و مشخصات تیرآهن بلژیکی و انواع آن پرداختیم. همانطور که اشاره کردیم این محصول یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود که تولید کنندگان زیادی به تولید این محصول می‌پردازند. این محصول دارای انواع مختلفی است که هر کدام از انواع آن ویژگی‌های مختلفی دارند و تحمل وزن آنها با یکدیگر متفاوت است. با توجه به مطالبی که بیان شد تیرآهن H دارای بیشترین مقاومت در بین سایر انواع آن است و در صنایع سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از نکاتی که در هنگام خرید تیرآهن بلژیکی علاوه بر وزن و سایز باید به آن دقت کنید برند و کارخانه تولید‌کننده آن است. برندهای معتبر و کارخانه‌های شناخته شده محصولاتی مطمئن‌تر و با استاندارد تولید و عرضه می‌کنند و از همچنین قیمت گذاری آنها بر اساس نرخ‌های مصوب است.

شرکت بازرگانی نجومی با تجربه سالها فعالیت در بازار آهن و سایر مقاطع فولادی آماده خدمات رسانی به کلیه متقاضیان این محصول و محصولات مشابه است. این مجموعه ارائه‌کننده برترین نوع تیرآهن و فولاد با بهترین برندها و بالاترین کیفیت می‌باشد. همچنین محصولاتی را با مناسب‌ترین قیمت در بازار عرضه می‌کند. برای اطلاع از قیمت روز محصولات فولادی ارائه شده توسط این مجموعه می‌توانید به سایت بازرگانی نجومی مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن‌های این مجموعه تماس حاصل کرده و از راهنمایی و مشاوره کارشناسان زبده بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *