اخبار شرکت

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش چیست؟ در این مقاله از بازرگانی نجومی به طور کامل به بررسی این سوال و ویژگی‌ها، انواع و دیگر موارد در رابطه با این موضوع می‌پردازیم. تیرآهن بال پهن آی پی بی IPB یا H شکل اولین بار در شرکت بثهلم تولید شد. که یکی از مهمترین دستاوردهای این شرکت محسوب می‌شد، زیرا با تولید آن در صنعت فولاد تحول عظیمی ایجاد شد. قبل از تولید تیرآهن H تیرآهن I وجود داشت.

تیرآهن هاش در ساخت پل، آسمان خراش، مجتمع‌های بزرگ، سوله‌ها و غیره کاربردهای فراوانی دارد و جایگاه بسیار مهمی برای خود در صنعت پیدا کرده است. امروزه نیز از تیرآهن H یا بال پهن به عنوان یکی از مصالح مهم در ساخت‌وسازها استفاده می‌شود. این نوع تیرآهن در قسمت‌های فلزی ساختمان‌سازی وظیفه مهمی را اجرا می‌کند، زیرا تیرآهن هاش اسکلت اصلی ساختمان را شکل می‌دهد. به بیانی دیگر این نوع تیرآهن از دو بال پهن و یک جان تشکیل می‌شود که جان تیر آهن در جهت مقاومت در برابر نیروهای برشی و بال‌ها برای استقامت آن طراحی شده‌اند.

در این نوع قطعه فولادی هنگامی که جان به شکل افقی قرار گیرد شکل ظاهری تیرآهن به صورت حرف H دیده خواهد شد، به همین علت است که به آن هاش می‌گویند. در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با این نوع تیرآهن آشنا خواهیم کرد.

تیراهن H

کاربرد تیرآهن H

تیرآهن هاش کاربردهای فراوان و گوناگونی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ساختمان‌های ضدزلزله: به علت سطح مقطع پهن تنش کمتری را انتقال خواهد داد و همین امر موجب عدم انتقال نیروهای وارد شده به سازه می‌شود. بنابراین در ساخت ساختمان‌های ضدزلزله استفاده از آن اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • برج‌سازی: به علت اندازه‌های طویل می‌توان در برج‌سازی استفاده نمود.
 • پالایشگاه: در پالایشگاه‌ها به شکل بسط تیرآهنی استفاده می‌شود.
 • خرپا: در هر جایی که قصد داشته باشند ستون‌ها را از سازه‌ها حذف کنند. از خرپا به جای ستون استفاده می‌کنند.
 • پل‌ها: سازه اصلی پل‌ها را تیرهای فولادی و بتنی تشکیل می‌دهند. جهت ساخت پل‌هایی با مقاومت بالا باید از تیرآهن‌های مستحکم و بلند که در اینجا منظور همان تیرآهن هاش می‌باشد استفاده کرد. در صورت استفاده از این نوع تیرآهن استحکام و بقای عمر پل بیشتر خواهد شد.

تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن

تفاوت تیرآهن H با تیرآهن

باید بگوییم اصلی‌ترین تفاوت تیرآهن با هاش در شکل سطح مقطع می‌باشد. البته به این نکته نیز توجه کنید که به شکل کلی سطح مقطع هر دو پروفیل شبیه به هم می‌باشند، در صورتی که شکل ظاهری سطح مقطع تیرآهن معمولی، I شکل بوده و سطح مقطع تیرآهن هاش همانگونه که از اسم آن برمی‌آید به شکل H است. در نتیجه این سخن به این معنی است که بال‌های هاش نسبت به تیرآهن معمولی پهن‌تر خواهد بود. به طور کلی تیرآهن هاش در دسته پروفیل‌های بال پهن قرار دارد.

در توضیح شکل ظاهری تیرآهن و هاش باید گفت که سطح مقطع تیرآهن‌ها شامل یک جان و دو بال هستند. جان در وسط سطح مقطع قرار می‌گیرد و دو انتهای آن به دو بال متصل می‌شوند. بنابراین تفاوت تیرآهن و هاش در نسبت ابعادی جان و بال‌ها است. اصلی‌ترین تفاوت تیرآهن و هاش در این است که ابعاد بال در تیرآهن‌های معمولی کمتر از جان می‌باشند و این در حالی است که در تیرآهن هاش ابعاد بال با ابعاد جان برابر است. این افزایش سطح مقطع منجر شده که مقاومت آن در برابر تنش برشی افزایش یابد.

از طرفی با افزایش طول بال ممان اینرسی بیشتر می‌شود. در نتیجه با افزایش ممان اینرسی میزان تنش خمشی وارد شده به پروفیل کمتر خواهد شد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تفاوت دیگر تیرآهن و هاش در مقاومت بیشتر هاش نسبت به بارهای خمشی است.

برای خواندن مقاله تفاوت تیراهن H با تیرآهن معمولی کلیک کنید.

تیرآهن

روش تولید و تولیدکنندگان تیرآهن H

جهت تولید تیرآهن‌های بال پهن هاش، از فرآیندی به نام نورد گرم استفاده می‌شود. تولید تیرآهن شامل چندین مرحله گوناگون نورد می‌شود. رولینگ یا نورد به فرآیندی می‌گویند که در آن یک محصول را به دمای بالاتر از ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد برسانند که حالت موم سانی یا نرم‌شوندگی به خود بگیرد. همچنین روشی که جهت تولید تیرآهن هاش مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل مراحل زیر می‌شود:

 1. پخت و افزایش دمای شمش‌ها
 2. قالب‌دهی به شمش‌ها
 3. عبور کردن از ایستگاه‌های چند مرحله‌ای جهت تحت فشار قراردادن محصول
 4. کاهش دادن لبه‌ها و ضخامت بال
 5. و در نهایت سایزینگ نهایی

با توجه به این نکته که در مرحله پایانی نیروی بسیار زیادی به محصول وارد خواهد شد. ارتفاع تیرآهن H در همه فرآیند یکنواخت می‌باشد. همچنین باید به این نکته توجه کرد که روش تولید این محصول تاثیر قابل توجهی در کیفیت نهایی آن دارد.

کارخانه‌های تولید تیرآهن H

کارخانه‌های تولید تیرآهن H

در ایران کارخانه‌های فراوان و متعددی در زمینه تولید تیرآهن بال پهن هاش فعالیت می‌کنند. از میان آن‌ها مهمترین کارخانه‌های تولیدکننده این محصول، موارد گفته شده در زیر می‌باشند:

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان: در سال ۱۳۵۰ به بهره‌برداری رسیده است و امروزه به عنوان بزرگترین و اولین کارخانه تولیدکننده مقاطع فولادی در بین تمامی کارخانه‌ها شناخته می‌شود، در این کارخانه تیرآهن هاش مطابق با استاندارد ملی ایران با شماره ۱۴ ۴۸۴ و در سایزهای ۱۲ تا ۳۰ تولید می‌گردد.
 • کارخانه فولاد البرز ایرانیان: این شرکت با نام تجاری فایکو شناخته می‌شود و به عنوان یکی از کارخانه‌های فعال در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی نورد گرم با اشکال و ابعاد و مشخصات متنوع می‌باشد. در کارخانه فولاد البرز ایرانیان تیرآهن‌های IPE که دارای ضخامت جان و بال ثابت هستند در سایزهای ۱۴ تا ۲۴ تولید می‌گردند.
 • کارخانه فولاد غرب آسیا: هدف کارخانه فولاد غرب آسیا صادرات انواع محصولات فولادی که شامل بیلت‌های فولادی و ورق‌های عریض فولادی مفتول و شمش‌های فولادی است، می‌باشد. از دیگر فعالیت‌های این کارخانه تولید تیرآهن هاش مطابق با استانداردDIN 1025-5 است.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن هاش یا بال پهن به انواع گوناگونی تقسیم می‌گردد که در ادامه مطلب به صورت جداگانه در ارتباط با هر کدام برای شما توضیح خواهیم داد.

 • هاش سبک (HEA~IPBL): L نشان‌دهنده وزن سبک تیرآهن است. این نوع از تیرآهن از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلیمتر، ارتفاع مقطع ۹۶ الی ۱۹۰ میلیمتر و طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیمتر، تولید می‌گردد.
 • هاش سنگین (HEB~IPB): این نوع مطابق با استاندارد فولاد کشور آلمان تولید می‌گردد. تیرآهن H سنگین با ارتفاع مقطع ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلیمتر و طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیمتر تولید می‌شود.
 • هاش فوق سنگین (HEM~IPBV): علامت V در این نوع به معنی وزن سنگین تیرآهن می‌باشد. این نوع از تیرآهن مطابق با استاندارد فولاد کشور آلمان در سایزهای ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلیمتر، ارتفاع مقطع ۱۲۰ الی ۱۰۰۸ میلیمتر و طول بال ۱۰۶ الی ۳۰۲ میلیمتر تولید می‌گردد.

خرید تیرآهن از بازرگانی نجومی

در این مقاله از وب سایت بازرگانی نجومی با شما در ارتباط با تیرآهن هاش یا بال پهن یا آی پی ایIPE گفتگو کردیم و دریافتیم که تیرآهن H جزء پرکاربردترین سازه‌های فولادی است که دلیل آن مقاومت خمشی بسیار آن می‌باشد. همچنین با شما در رابطه با کاربرد و تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن‌های معمولی و همچنین روش تولید و تولیدکنندگان فعال این محصول صحبت کردیم. امیدواریم که بتوانید در جهت شناخت و خرید این محصول برای استفاده در صنعت ساخت‌وساز خود استفاده لازم و کافی را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.