اخبار شرکت

تیرآهن 14 چه کاربردی دارد؟

کاربرد تیرآهن 14

تیرآهن 14 از جمله پروفیل‌های پرکاربرد در حوزه آهن آلات است. رد پای این محصول در حوزه ساخت و ساز و صنعت به طور چشمگیری قابل مشاهده است. برای ایمن‌سازی و افزایش ضریب امنیت یک سازه، تیرآهن نقش برجسته‌ای دارند. تیرآهن ۱۴ به‌ عنوان نمونه‌ای از پروفیل‌های ساختمانی که می‌تواند در افزایش ایمنی یک سازه نقش پررنگی داشته باشد،  در حال حاضر از محوصلات پرفروش در بازار است. ما هم در این مقاله می‌خواهیم شما را کاربرد تیرآهن 14 و استانداردهای آن آشنا کنیم پس تا انتها ما را همراهی بفرمایید.

معرفی تیرآهن ۱۴

اساسی‌‌ترین و کاربردی‌ترین تیرآهن مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، تیرآهن ۱۴ است که در پروژه‌های صنعتی هم کاربرد دارد. صنایعی مانند گاز، پتروشیمی، نفت، آب و فاضلاب از این مقطع برای پیشبرد پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.  تیرآهن ۱۴ مانند باقی تیرآهن‌ها از دو بال افقی و یک بخش عمودی تشکیل شده است که به آن جان تیرآهن هم می‌گویند.

علت استفاده از این تیرآهن در سازه‌ها، انتقال فشار و وزن ساختمان به زمین است. عدد ۱۴ در این مقطع فولادی نشانه طول جان است یعنی در مقطع آن فاصله بین دو بال برابر ۱۴ است. ارتفاع این تیرآهن هم با توجه به استانداردهای تعریف شده در هر کارخانه می‌تواند متفاوت باشد.

این تیرآهن در سه وزن سبک، متوسط و سنگین تولید می‌شود. واضح است که هرچه وزن تیرآهن ۱۴ بیشتر باشد مقاومت و استحکام آن و در نتیجه کیفیت بالاتری دارد. تیرآهن ۱۴ در طول‌‌های ۶ ،۹ و ۱۲ متری تولید شده که در میان آنها تیرآهن با طول ۱۲ بیشترین میزان تقاضا را در بازار دارد.

تیرآهن 14

کاربرد تیرآهن 14

یکی از مهمترین ویژگی‌های این تیرآهن وزن آن است که به طور نسبی سبک به شمار می‌رود. این ویژگی موجب می‌شود تا به طور کلی وزن سازه کمتر شود. از طرفی با توجه به اینکه وزن تیرآهن با قیمت آن هم رابطه مستقیمی دارد موجب کاهش هزینه نهایی یک پروژه می‌شود. این دو دلیل باعث بالا رفتن کاربرد تیرآهن 14 و انتخاب بیشتر آن توسط مهندسین و پیمانکاران صنایع مختلف می‌شود‌. از تیرآهن ۱۴ در ساختمان‌سازی می‌توان به عنوان تیر اصلی برای انتقال بار استفاده کرد. البته از این تیرآهن به عنوان تیر فرعی و کمکی هم استفاده می‌کنند. از دیگر کاربردهای تیرآهن 14 می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ساخت ستون، نعل، خرپا و استفاده در سقف‌ها و پله‌ها
 • کفی ستون

از این تیرآهن‌ها به عنوان صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی استفاده می‌کنند که برای اتصال نبشی به سطوح بسیار مفید هستند. این تیرآهن‌های امکان دریل کاری و ایجاد سوراخ‌کاری برای برش و اتصال را هم فراهم می‌کنند.

 • ستون‌ها

تیرآهن هاش در این موارد استفاده می‌شود که در ساختمان بیش از یک طبقه می‌توان از این تیرآهن به عنوان ستون یکپارچه استفاده کرد.

 

کاربرد تیراهن 14

 • تیرآهن اصلی یا شاه تیر

اعضای افقی سازه‌های فلزی را تیرآهن اصلی می‌گویند که روی ستون‌ها با کمک پلیت‌ها متصل می‌شوند. این وسیله می‌تواند به عنوان شاه تیر به ستون‌ها متصل شود و با استفاده از نبشی به یک طرف آن در طول بال تیرآهن و از طرف دیگر هم به ستون متصل گردد. این نحوه اتصال به شاه تیر معروف است.

 • تیرک‌های

این تیرک‌ها از شاه تیرها کوچک‌تر هستند و به نام تیر کوچک هم معروف هستند. این ترک‌ها به عنوان اعضای میانجی ستون عمل می‌کنند اما به اندازه شاه تیرها مهم نیستند. از آنجا که تیرآهن‌ها در تحمل وزن ساختمان بسیار مهم است این تیرها در بالا و پایین تیرها قرار می‌گیرند به نحوی که در یک دیگر قفل شوند تا فشارهای دریافت شده را تحمل کنند. این تیرک‌ها کمک می‌کنند تا بارها به شاه تیرها و ستون‌ها انتقال پیدا کند تا نیرو به صورت عمودی انتقال پیدا کند.

 • تیرهای باریکه کرومیت

این تیرها از تیرک‌ها باریک‌تر هستند ولی طول آن ها بلندتر است به همین علت به نام تیر باریک شناخته می‌شوند. این تیرک‌ها یک سطح نشیمنگاه دارند که روی تیر اصلی قرار می‌گیرد تا محکم شود.

 • تیرآهن خرپا

در ساخت خرپا از این تیرآهن استفاده می‌کنند. این محصول با سیستم‌های سقفی مختلفی سازگار است و تنوع بالایی هم دارد. برای ساخت سقف سوله و انبار هم از تیرهای خرپا استفاده می‌کنند.

تیرآهن 14

 • کشتی و اسکله

یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در کف یک کشتی، تیرآهن شاه تیر بدنه اصلی آن است که  نقش ستون فقرات یک کشتی را ایفا می‌کند. المان‌های اصلی یک سازه به شکل مستقیم و غیرمستقیم با این شاه تیر در ارتباط هستند.

مشخصات فنی تیرآهن ۱۴

مشخصات فنی این تیرآهن شامل ارتفاع جان، طول بال و حدود وزن تیرهای تولیدی کارخانه است. منظور از سایز تیرآهن ۱۴ فاصله بین دو بال یا به عبارتی طول جان است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم ارتفاع این تیرآهن در انواع استانداردها متفاوت است. برای مثال در تیرآهن ذوب نوع ساده بال پهن موازی سبک، بال پهن موازی متوسط و بال پهن موازی شیبدار مقادیر طول و ارتفاع و… متفاوت است.

در داده‌های مربوط به مشخصات فیزیکی به ابعاد ارتفاع، ارتفاع، ضخامت جان، شعاع انحنای گوشه‌ها و… اشاره می‌شود. وزن تیرآهن ۱۴ شامل وزن به ازای یک متر و همچنین بر حسب کیلوگرم است و رواداری هم به ازای شاخه و بسته یا محموله تیر است. در تولید تیرآهن ۱۴ از آلیاژ فولادی استفاده می‌کنند و از آنجا که ترکیب آلیاژ در انواع فولاد متفاوت است، خواص مکانیکی نهایی محصول هم متفاوت می‌شود.

استانداردهای تولید تیرآهن ۱۴

انواع تیرآهن از جمله تیرآهن ۱۴ مستقل از سایزی که دارند، تحت استانداردهای معینی تولید می‌شوند. استانداردهای کلی در سطح جهان برای تولید تیرآهن ۱۴ شامل IPB، IPE و INP, هستند که در ادامه مختصراً این موارد را بررسی می‌کنیم:

تیراهن 14

 • استاندارد IPE

همانطور که از نام لاتین این استاندارد قابل حدس است، ارائه آن  توسط اروپاییان بوده است. تیرآهن تولیدی تحت این استاندارد مانند تیرآهن ۱۴ به تیر ساده هم معروف هستند. شکل مقطع فولادی تیر در این استاندارد شبیه حرف I   انگلیسی است. در این تیر بال‌ها موازی است و ضخامت در طول تیرآهن ثابت است.

سایز تیرآهن ۱۴ تولیدی این استاندارد به ارتفاع آن اشاره می‌کند. همانطور که گفتیم حدود ابعادی ارتفاع تیر تولیدی تحت این استاندارد، بین ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر است.

 • استاندارد IPB

این استاندارد هم توسط اروپاییان ارائه شده است و تیر تولیدی تحت این استاندارد، بال پهن موازی هم نام دارد. تفاوتی که این نوع از تیرآهن‌ها با نمونه‌های تولیدی تحت استاندارد قبلی دارند در ضخامت و عرض بال‌های آنها است. این تیرآهن‌ها عریض و ضخیم هستند و شکلی مشابه حرفH  انگلیسی دارند به همین علت این مقاطع فولادی به تیرآهن هاش مشهور هستند.

تغییر عرض و ضخامت در تیرآهن بال پهن موجب تغییر در خواص مکانیکی آن می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که افزایش قیمت و وزنی که تیرآهن بال پهن دارد نسبت به نوع ساده آن است. ارتفاع جان در این تیرآهن هم در بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر است.

 • استاندارد INP

تیرآهن ۱۴ تحت استاندارد INP، به نوعی مورد استفاده در کشورهای روسیه و چین است. تیرهای تولیدی در این استاندارد، با نام بال پهن شیبدار هم شناخته می‌شوند. ضخامت بال در این تیرها با فاصله گرفتن از جان کاهش پیدا میکند.

خرید از بازرگانی نجومی

در این مقاله از سایت بازرگانی نجومی سعی کردیم تا اطلاعات شما را در خصوص کاربرد تیرآهن 14 افزایش دهیم. همانطور که مطالعه کردید این تیرآهن یکی از نمونه‌های پرفروش در صنعت فولاد است که به علت ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افرادی که در صنایع مربوط به تیرآهن‌ها فعالیت می‌کنند، در خرید و انتخاب تیرآهن مناسب بسیار حساس‌اند چرا که ایمنی یک سازه در گرو سلامت و استحکام تیرآهن‌های آن است. برای این که بتوانید اطلاعات خود را در خصوص تیرآهن ۱۴ تکمیل کنید و یا پاسخ سوالات خود را بگیرید، می‌توانید با کارشناسان ما در سایت تماس گرفته و از راهنمایی‌های آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *