اخبار شرکت

تیرآهن 16 چه کاربردی دارد؟

کاربرد تیرآهن 16

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی است که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی دارد و با توجه به نوع کاربرد موردنظر در سایزها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شود. یکی از تیرآهن‌های پرمصرف، تیرآهن 16 است که در صنعت ساختمان بسیار کارآیی دارد. شاید شما هم بخواهید بدانید کاربرد تیرآهن 16 چیست. برای دانستن این موضوع بهتر است ابتدا با مشخصات و انواع این تیرآهن آشنا شوید.

مشخصات تیرآهن 16

تیرآهن‌ 16 در مقایسه با دو تیرآهن 12 و 14 وزن بیشتری دارد، بنابراین مقاومت بیشتر و قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. به طور کلی  اگر می‌خواهید تیرآهن مستحکم‌تری خریداری نمایید، باید ضخامت و شماره‌گذاری آن را مورد توجه قرار دهید. هر چقدر شماره تیرآهن بالاتر باشد، محصول مقاومت بیشتری نیز دارد. طول بال‌های این تیرآهن 74 میلی‌متر بوده و وزن هر متر از این تیرآهن بر اساس استانداردهای مختلف بین 15.8 تا 41.6 کیلوگرم متغیر می‌باشد. در صورت تولید این تیرآهن بر اساس استاندارد IPE، وزن هر متر آن برابر با 15.8 کیلوگرم است پس هر شاخه 12 متری آن وزنی برابر با 189.6 کیلوگرم خواهد داشت. وزن تیرآهن 16 تولید شده توسط ذوب آهن 190 کیلوگرم است. جان این تیرآهن ضخامت 5 میلی‌متر و بال آن ضخامت 7.4 میلی‌متر دارد.

وظیفه تیرآهن 16 حمل فشارهای تنشی و خمشی وارد بر ساختمان است. در تمامی تیرآهن‌ها از جمله تیرآهن 16، علامت V تیرآهن‌های سنگین و علامت L سبک بودن تیرآهن را نشان می‌دهد. هر یک از این حروف بعد از علامت اختصاری تیرآهن که پس از هر دو متر بر روی محصول حک شده، می‌آیند. تحمل تنش و وزن ساختمان و همچنین محافظت از سطح سازه، از مهم‌ترین وظایف این مدل از مقاطع فولادی می‌باشد. از آنجایی که این مدل از تیرآهن‌ها متناسب با استانداردها و فناوری‌های روز طراحی و تولید می‌شوند، برای احداث سازه‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه و آسمان خراش‌ها، قابلیت استفاده از آن‌ها وجود دارد. همچنین، افزایش سرعت پیشرفت در پروژه، از دیگر دلایل استفاده از تیرآهن‌های سایز 16 به شمار می‌آید.

تیراهن 16

انواع تیرآهن‌های 16

تیرآهن‌ 16 با توجه به نوع استانداردی که ساخته می‌شود به سه دسته زیر تقسیم خواهد شد:

تیرآهن 16 IPE

تیرآهن IPE تحت استانداردهای اروپا به دلیل قابلیت تحمل وزن و فشار به میزان زیاد، برای سازه‌های مرتفع به کار می‌‌رود. ارتفاع این تیرآهن به صورت استاندارد چیزی بین 80 تا 600 میلی‌متر است و به دلیل شکل ظاهری در دسته‌بندی تیرآهن‌های I شکل قرار می‌گیرد. ضخامت بال‌ها در این تیرآهن‌ها نسبت به بدنه اصلی ثابت و غیر متغیر است. در حال حاضر در کشور ما تیرآهن‌هایی که استانداردهای اروپایی دارند از پرکاربردترین‌ها محسوب می‌گردند و مهندسین ایرانی نقشه‌های ساختمانی را براساس ضخامت آن‌ها ترسیم می‌نمایند.

تیرآهن 16 INP

گاهی پروژه‌های ساخت و ساز داخلی به نوع دیگری تیرآهن 16 نیاز دارند که مانند IPE از نوع I شکل بوده و تحت استانداردهای مختلف جهانی ساخته شده‌اند. در چنین شرایطی باید از کشورهایی مانند چین، روسیه، اسپانیا، کره و لهستان، تیرآهن‌هایی با علامت INP وارد شوند. البته نسبت به تیرآهن‌های اروپایی IPE کاربرد بسیار کم‌تری دارند. ضخامت بال‌های این تیرآهن متغیر است و اصولا کمتر از خود تیرآهن می‌باشند. این تیرآهن‌ها ارتفاعی بین 80 تا 600 میلی‌متر دارند.

تیرآهن 16 IBP

گاهی تیرآهن‌هایی مورد نیاز هستند که نسبت به موارد قبلی بال‌های عریض‌تری نسبت به بدنه تیرآهن داشته باشند و با ارتفاع بیشتری تولید گردند. تیرآهن 16 IBP که به بال پهن یا عریض معروف است، به شکل H ساخته می‌شود و ارتفاع آن بین 100 تا 1000 میلی‌متر خواهد بود. مقاومت بسیار بالا و بی‌نظیر آن‌ها نکته مهمی است که در خصوص این تیرآهن‌ها وجود دارد و برای پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز بسیار مناسب هستند. همچنین مصرف آهن در آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته و همین مساله باعث شده هزینه‌های عملیات ساخت سازه کاهش چشمگیری داشته باشد.

انواع تیراهن

مزایای استفاده از تیرآهن 16

امروزه اکثر ساختمان‌سازان به دنبال استفاده از اسکلت فلزی و به کار بردن تیرآهن 16 در ساختمان‌ها هستند. دلایل استفاده از این تیرآهن‌ها عبارتند از:

  • بالا رفتن کیفیت ساخت
  • افزایش سرعت اجرا (عملیات اجرایی سازه بتنی مدت زمانی به اندازه سه برابر ساخت اسکلت فلزی ساختمان نیاز دارد).
  • کاهش یافتن ضایعات مصالح
  • مقاومت ساختمان در برابر زلزله بالا می‌رود.
  • کاهش یافتن هزینه‌های ساخت
  • فضای اشغال شده ساختمان کاهش و برای استفاده ساکنان فضای داخلی بیشتری باقی می‌ماند.
  • تیرآهن‌ 16 دوام خوب و مقاومت بالایی در برابر رطوبت، عوامل محیطی و شیمیایی مانند زنگ‌زدگی و خوردگی داشته که همین مساله باعث افزایش طول عمر سازه می‌گردد.
  • سازه‌هایی که با این تیرآهن‌ها ساخته شده‌اند نسبت به دیگر سازه‌ها امکان بازسازی و گسترش بهتری دارند.
  • دوام و استحکام بسیار بالا، در کنار داشتن مواد اولیه و متریال باکیفیت و مرغوب از دیگر مزایای این تیرآهن‌ها محسوب می‌گردد.

تیراهن 16

تیرآهن 16 چه کاربردی دارد؟

تیرآهن سایز 16 با طول جان 160 میلی‌متر جزء تیرآهن‌های سایز متوسط محسوب می‌شود. این دسته از تیرآهن‌ها می‌توانند در بخش‌های مختلف ساختمان به کاربرده شوند زیرا ویژگی‌های مقاومتی در رنج متوسط دارند. کاربرد تیرآهن 16 بستگی به استاندارد تولید و برند سازنده آن نیز دارد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این نوع تیرآهن‌ها به کار بردن آن‌ها برای ایجاد ستون‌ها، ساخت خرپا، ایجاد نعل، پوشش‌های سقفی و تیرها می باشد که در ادامه به طور کامل توضیح داده می‌شود.

ستون

با توجه به این که ستون‌ها در سازه‌های فلزی محورهای اصلی هستند، تنها در صورتی از تیرآهن 16 به عنوان ستون می‌توان استفاده نمود که مطمئن شویم مقاومت لازم برای انجام این کار را دارد. ستون‌ها باید نیروی محوری ایجاد شده از طبقات بالا را بتوانند تحمل کنند. از این رو تیرآهن 16، برای ساخت آن‌ها استفاده می‌گردد.

تیر فرعی

تیرک‌ها در ساختمان‌سازی به عنوان اعضای میانجی هستند که برای تیرک‌های میانی از تیرآهن‌های کوچک استفاده می‌شود. اتصال غیرمستقیم تیر اصلی به ستون‌ها و انتقال بار به تیر اصلی وظیفه اصلی‌ تیر فرعی است. از تیرآهن‌های 16 در اسکلت‌های فلزی به عنوان تیرهای فرعی استفاده می‌گردد. این تیرها هم به صورت افقی و هم عمودی در سازه قرار می‌گیرند و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می‌باشند. به طور معمول، از این تیرآهن‌ها در ساختمان‌هایی که دارای حجم نسبت بالایی هستند، جهت قرار دادن به عنوان تیرهای فرعی استفاده می‌کنند.

تیرآهن 16

خرپا

خرپا به سازه‌هایی اطلاق می‌شود که در آن تیرآهن‌ها را به صورت زیگزاگی یا مثلثی برای افزایش مقاومت سازه، در کنار هم قرار می‌دهند. این نوع چیدمان تا حد زیادی می‌تواند مقاومت کلی سازه را افزایش دهد. تیرآهن 16، برای ساختن این قسمت از سازه‌ها نیز به کار می‌رود. تا زمانی که یکی از میله‌ها خم نشود یا نشکند، برای مجموعه‌ خرپا، مشکی پیش نمی‌آید.

پوشش سقف

این سازه‌ها قابل اجرا با تیرآهن 16 هستند و باعث انتقال بار سقف به دیوارها می‌گردند و استحکام کلی بنا را افزایش می‌دهند. لازم است بدانید که تا قبل از اختراع تیرآهن، اکثر تیرهای سقف از چوب بودند به همین دلیل پس از گذشت زمان خمیده یا مستهلک می‌شدند. وجود تیرآهن به صنعت ساختمان‌سازی رونق بخشید و باعث شد پروژه‌ها با سرعت و کیفیت بیشتری انجام شوند.

اسکلت سازه فولادی

در ساختمان‌سازی می‌توان از تیرآهن 16 در اسکلت سازه فولادی برای مقاوم‌سازی ساختمان با توجه به نقشه، طراحی و محاسبات طراح ساختمان استفاده کرد.

تیرآهن

پل‌های لانه زنبوری

از تیرهای حفره‌دار که در اصطلاح به آن لانه زنبوری می‌گویند، برای ساختن قسمتی از پل‌ها به کار می‌روند. در مجموع به این سازه‌ها پل‌های لانه زنبوری گفته می‌شود.

نعل

مورد دیگری که از تیرآهن‌های 16 برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود ایجاد نعل‌های گوناگون است. در قسمت‌های درگاهی ساختمان، برای برداشتن فشار از درگاه و انتقال آن به طرفین از نعل استفاده می‌گردد. در بیشتر موارد برای این کار هم تیرآهن‌های 16 به کار می‌روند. از آنجایی که این بخش از سازه‌ها اهمیت و شکنندگی بیشتری دارند بسیار مورد توجه هستند و استفاده از تیرآهن 16، می‌تواند به بالا رفتن مقاومت کلی بنا کمک نماید.

خرید از بازرگانی نجومی

یکی از مقاطع پر کاربرد در صنعت ساختمان‌سازی تیرآهن 16 می‌باشد. این تیرآهن در سه استاندارد IPE، INP و IBP ساخته می‌شود که هرکدام کاربردهای متفاوتی دارند. از این تیرآهن‎‌ها در ساختمان به عنوان ستون، پوشش سقف، نعل، تیر فرعی و خرپا استفاده می‌گردد. استفاده از تیرآهن 16 باعث تسریع در انجام پروژه و کاهش هزینه‌ها خواهد شد. برای خرید آنلاین آهن آلات به فروشگاه ما مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *