تیرآهن و هاش

فروش انواع تیرآهن و هاش با بهترین قیمت روز، خدمتی متمایز از بازرگانی نجومی
تیرآهن و هاش
تیرآهن

فروش تیرآهن و هاش

در این مطلب، قصد داریم تا در مورد تیرآهن و هاش اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. این محصولات را معرفی کرده، مشخصات و کاربردهای آن‌ها را نام برده و در نهایت شما را برای خرید این محصولات از بازرگانی نجومی با بهترین قیمت راهنمایی کنیم. همانطور که در جریان هستید قیمت تیرآهن هر روز درگیر نوسانات است. جهت اطلاع از آخرین قیمت با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

تعریف تیرآهن و هاش

از مهم‌ترین مصالحی که از گذشته تا به امروز در ساختمان‌سازی کاربرد داشته است، تیرآهن می‌باشد. این تیرآهن‌ها، انواع مختلفی دارند که یک نوع از آن‌ها، تیزآهن هاش است. این نام‌گذاری به دلیل شباهتش به حرف انگلیسی H می‌باشد. در تیرآهن‌های معمولی بال و جان آن‌ها برابر نیست، اما در تیرآهن هاش، بال‌ها پهن‌تر است که باعث شده بال و جان با هم برابر باشند و شکل هاش را تشکیل دهند. تیرآهن هاش نیز خود به دو دستۀ سبک و سنگین تقسیم‌بندی می‌شود.

معرفی کامل و جامع تیرآهن و هاش

تیرآهن، یک نوع پروفیل است که وظیفۀ تحمل تنش‌هایی که از نیروی برشی و لنگر خمشی حاصل می‌شود، را برعهده دارد و بیشترین کاربردش در صنعت ساختمان‌سازی می‌باشد. این پروفیل شناخته شده، دارای سطح مقطعی با شکل‌های حروف آی و هاش انگلیسی است که به تیرآهنی که شکل هاش دارد، تیرآهن هاش گفته می‌شود. تیرآهن‌ها از آلیاژهای مختلفی تولید می‌شوند. در صنعت ساختمان‌سازی مهم‌ترین مصالحی که به کار گرفته می‌شود، تیرآهن‌ها هستند. به گونه‌ای که اگر در اسکلت یک ساختمان، تیرآهن به کار نرفته باشد، در واقع این ساختمان وجود خارجی نخواهد داشت. وظیفۀ اصلی تیرآهن در ساختمان، تحمل و انتقال باری است که به آن وارد می‌شود. همچنین تیرآهن‌ها بهترین گزینه برای طراحی خرپا، ستون و تیرها هستند.

تیرآهن از دو بخش جان و بال تشکیل شده است که بخش میانی تیرآهن که بخش اصلی آن نیز می‌باشد، جان نام داشته و به کناره‌ها و لبه‌ها بال می‌گویند. در تیرآهن معمولی، اندازۀ جان از بال بیشتر است، اما در تیرآهن هاش، این اندازه‌ها برابر می‌باشد. از این رو، در برخی موارد تیرآهن هاش کاربردها و مزایای بیشتری نسبت به نوع معمولی آن دارد.

تیرآهن معمولی و هاش هردو با فرایند نوردگرم تولید می‌شوند و تنها، تفاوت‌های کوچکی در مراحل تولید آن‌ها وجود دارد. حجم استفاده از انواع تیرآهن‌ها در ساختمان‌سازی بسیار بالاست و این موضوع باعث شده است که حتی یک تغییر قیمت کوچک، باعث شود هزینۀ کل پروژه به مقدار بسیار زیادی تغییر کند و حتی گاهی اوقات پروژه شکست بخورد. بنابراین تیرآهن‌ها عامل اصلی در تعیین قیمت تمام شده یک ساختمان هستند.

انواع تیرآهن

تیرآهن‌ها به طور کلی در سه نوع تولید می‌شود. تفاوت انواع آن‌ها، در شکل ظاهری و خصوصیات مکانیکی است و هر کدامشان نیز کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه این انواع را نام برده و در مورد هر یک توضیح مختصری خواهیم داد.

تیراهن IPE

تیرآهن IPE با نام تیرآهن معمولی نیز شناخته می‌شود. شکل ظاهری این تیرآهن شبیه به حرف آی انگلیسی است و مطابق با استانداردهای اروپا تولید می‌شود. در این نوع تیرآهن، بال‌ها ضخامتی ثابت دارد و بیشترین سازه‌ها در کشور ایران با این نوع تیرآهن هستند. به طور کلی این نوع در ایران رواج، فروش و محبوبیت بیشتری دارند.

تیراهن INP

شکل ظاهری تیرآهن INP نیز مانند تیرآهن IPE به شکل آی انگلیسی و تنها تفاوت آن در ضخامت بال‌ها می‌باشد که در این نوع، ضخامت بال‌ها با فاصله گرفتن از جان کمتر می‌شوند. این نوع تیرآهن، مطابق با استانداردهای چین و روسیه تولید می‌شود.

هر دو نوع تیرآهنی که معرفی کردیم علاوه بر اینکه در کشور ایران تولید می‌شود، وارداتی نیز می‌باشند. همچنین به دلیل شباهت زیادی که به هم دارند نیز ممکن است در استفاده از آن‌ها اشتباه شود. در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق، بایستی حتما در هنگام خرید و استفاده از آن‌ها نهایت دقت را به کار ببرید.

تیراهن IPB

به این تیرآهن، تیرآهن بال پهن یا هاش نیز گفته می‌شود که در مورد آن در بخش‌های قبلی کمی توضیح دادیم. شکل ظاهری این تیرآهن دقیقا شبیه به حرف هاش انگلیسی است. به این صورت بال و جان در این نوع تیرآهن باهم برابر هستند و کاربردهای خاصی دارند. تیرآهن هاش خود به دو دستۀ سبک و سنگین تقسیم‌بندی می‌شود. تیرآهن بال پهن سنگین، نسبت به تیرآهن بال پهن سبک، ضخامت بیشتری دارد و سنگین‌تر می‌باشد.

تیرآهن هاش

قیمت تیرآهن و هاش

تیرآهن و هاش، با توجه به کشور سازنده و استانداردهای ساخته شده دارای کیفیت‌های متفاوتی است. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در خرید تیرآهن هاش، توجه به اعتبار کارخانه و یا شرکت عرضه کننده است. به همین جهت قیمت تیرآهن هاش بسته به نوع و ضخامت آن می‌تواند متغیر می‌باشد. شرکت بازرگانی نجومی، مجموعه‌ای است که در طی سال‌ها سابقه در زمینه فروش آهن‌آلات و سایر محصولات سازه‌ای با مناسب‌ترین قیمت، توانسته در میان مشتریان خود اعتبار ویژه‌ای کسب نماید. برای اطلاع از قیمت و سفارشات همین حالا تماس بگیرید.

تیرآهن و هاش

کاربردهای تیرآهن هاش

همانطور که گفته شد، هر کدام از انواع تیرآهن‌ها، کاربردهای خاص خود را دارند که در این قسمت به صورت اختصاصی به بررسی کاربردهای تیرآهن هاش می‌پردازیم.

  • برج سازی: تیرآهن نوع هاش در اندازه‌های طویل مانند 100 متری تولید می‌شود که مناسب‌ترین گزینه برای برج‌سازی می‌باشد.
  • ساختمان‌های ضد زلزله: سطح مقطع این نوع تیرآهن، پهن است و به همین دلیل تنش کمتری را منتقل می‌کند. بنابراین این نوع تیرآهن، نیروهای وارد شده به سازه را انتقال نمی‌دهد و به همین جهت برای استفاده در ساختمان‌های ضد زلزله مناسب می‌باشد و می‌توان گفت مهمترین جزء آن‌ها محسوب می‌شود.
  • پالایشگاه: در پالایشگاه‌ها از این نوع تیرآهن به صورت بست تیرآهنی استفاده می‌کنند.
  • پل‌ها: سازۀ اصلی پل‌ها تیرهای بتنی و فولادی هستند. به این دلیل که مقاومت و استحکام پل‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، برای ساخت آن‌ها باید از تیرآهن‌های بلند و مستحکمی استفاده شود که تیرآهن هاش سنگین این خصوصیات را دارد. بقای عمر پل و استحکام آن با استفاده از این نوع تیرآهن بیشتر می‌شود.
  • خرپا: در برخی سازه‌ها ستون‌ها را حذف می‌کنند و بجای ستون‌ها از خرپا استفاده می‌کنند. خرپاها با تیرآهن هاش ساخته می‌شوند.

مقایسه تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش

با توجه به طویل بودن تیرآهن هاش، زمانی که نیاز به طول‌های بلندی از تیرآهن است، از این نوع استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، تیرآهن هاش برای طول‌های 100 متر و تیرآهن معمولی برای طول‌هایی تا 30 متر کاربرد دارند. اما به طور کلی، به دلیل اینکه جان و بال تیرآهن هاش مقاومت و استحکام بیشتری در برابر خمش‌های لحظه‌ای و نیروهای برشی دارد، کاربرد بیشتری نیز دارد. همچنین برای ستون‌ها، تیرآهن هاش گزینۀ بهتری است، زیرا سطح مقطع آن بیشتر بوده و تنش آن نسبت به این سطح مقطع کاهش می‌یابد.

در این مطلب از بازرگانی نجومی، تیرآهن و انواع آن را به طور کامل معرفی گردید. در مورد تیرآهن هاش نیز که یکی از انواع تیرآهن است، به تفصیل بررسی گشته و کاربردها و مزایای آن در مقایسه با تیرآهن معمولی ذکر شد. برای اطلاعات بیشتر و یا استعلام از قیمت تیرآهن با کارشناسان ما تماس بگیرید.