اخبار شرکت

رابیتس چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

رابیتس چیست

رابیتس، یکی از مصالح فولادی است که امروزه در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از طریق انجام فرآیند پرس‌کاری و کشش بر روی ورق گالوانیزه تولید می‌‌گردد. کاربرد بسیار زیادی دارد و انواع متنوع آن که تعیین‌کننده قیمت هستند. در سقف‌های کاذب به وفور مشاهده می‌شود. فولاد گالوانیزه در موقعیت‌های مختلف، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و همین ویژگی، آن را برای تولید مناسب می‌کند. حال برای اینکه بهتر با این محصول آشنا شوید، با ما در آهن نجومی همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در زمینه معرفی رابیتس، کاربردها و مزایای آن در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی رابیتس

رابیتس یک ورق شبکه‌ای فلزی‌ است که ظاهری متفاوت با دیگر ورق‌های ساده دارد. این محصول فولادی به طور گسترده در ساخت دکوراسیون، کارهای ترمیمی و تزیینی کارایی دارد و اغلب برای ایجاد پیوستگی در سطوح دیوار استفاده می‌شود؛ به طوری که هر انفصال و ترک‌خوردگی‌ دیوار را پوشش می‌دهد. در مورد رابیتس لازم است بدانید که این مصالح پرکاربرد، انواع مختلفی دارند و ماده سازنده آن به فولاد محدود نمی‌شود. ماده‌ای پلیمری (Polymer) نیز می‌تواند برای ساخت این مصالح مورد استفاده قرار گیرد.

رابیتس

کاربردهای رابیتس

با توجه به مزایای این ورق مشبک، استفاده از آن خیلی متداول است. عمده مصرف آن در صنعت ساخت‌وساز است. این ورق مشبک، جهت استفاده در گچ‌کاری‌های سقف، سیمان‌کاری نما و همچنین نگهداری ملات به منظور سنگ‌کاری کاربرد فراوانی دارد. بدین صورت که در ابتدا رابیتس، توسط سیم رابیتس‌بندی به میلگرد وصل می‌شود و فرایند گچ‌کاری بر روی آن انجام می‌گردد. رابیتس سقف، به خصوص در سقف آشپزخانه و پذیرایی به همین ترتیب انجام می‌شود.

یکی دیگر از موارد استفاده از این ورق‌ها، ساخت قفس آهنی است. مقاومت نسبتا بالای آن در مقایسه با توری‌ها، از جمله توری مرغی، دلیل کاربرد زیاد رابیتس برای ساخت این قفس‌هاست. به علاوه، باید بدانید که اندازه مناسب چشمه‌های رابیتس، علاوه بر تهویه هوا، آب و نور از ورود موارد دیگر نیز جلوگیری می‌کند.

رابیتس، در صنعت مجسمه‌سازی مخصوصا در پیکر‌تراشی استفاده بسیاری می‌شود و از سوی هنرمندان از محبوبیت زیادی برخوردار است. مجسمه‌سازها، از رابیتس‌برای شکل‌دادن به سطوح سه‌بعدی منحنی‌های مرکب، که در نهایت با گچ یا خاک رس و یا متریال دیگر پوشش داده می‌شوند، استفاده می‌کنند. مثلا  Niki de Saint Phalle  استفاده زیادی از رابیتس برای ساختن سطوح منحنی در معماری بزرگ خود در ایتالیا کرده است.

رابیتس چیست

ساختار و اهمیت آن

دارای ساختاری مشبک و البته انعطاف‌پذیر است. به وجود آوردن یک سطح صاف برای انجام گچ‌کاری اهمیت زیادی دارد. ایجاد یک سطح صاف، آن هم در بین تعداد زیادی از بتن و ملات ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. به همین دلیل استفاده از آن برای اشخاصی که گچ‌کاری انجام می‌دهند، کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این محصول می‌توانید، گچ‌کاری روی سقف را با مقاومت و استحکام بسیار بالایی انجام دهید. مشبک بودن آن نیز، برای چسبنده شدن بیشتر با گچ و سیمان است تا مقاومت آن را بالا ببرد. همچنین این محصول، در برابر آتش‌سوزی و حرارت تا حدود زیادی مقاوم است تا تبدیل به یک محصول مطمئن در ساختمان‌سازی شود.

انواع رابیتس

دسته‌بندی‌هایی که در مورد انواع آن انجام شده است، عمدتا بر اساس ساختار فیزیکی این محصول می‌باشد. از این رو، بر اساس تعداد ستون و وزن به سه دسته طبقه‌بندی می‌شود که به شرح زیر است:

 • رابیتس 9 ستون با وزن 650 گرم، 780 گرم و 900 گرم
 • رابیتس 11 ستون با وزن 830 گرم و 860 گرم
 • رابیتس 13 ستون با وزن‌های 860 گرم، 930 گرم و 1080 گرم

مزایای استفاده

استفاده از رابیتس مزایای زیادی را با خود به همراه دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یک سازه‌فلزی است که نه تنها در گچ‌بری و ساخت سقف‌های کاذب، بلکه در پوشش دادن تیرآهن و بتن، پیوستگی بین سطوح دیوارها و همچنین تعمیر و ترمیم ترک‌های ساختمانی کاربرد دارد و دلیل استفاده از آن هم، افزایش طول عمر ساختمان است. این سازه فلزی مانع هرگونه ترک خوردگی بر روی دیوارهای ساختمان می‌شود و تضمین‌کننده سلامت ساختار ساختمان در سال‌های آینده خواهد بود.
 • لازمه استفاده از آن در ساختمان‌سازی، به کار بردن مصالحی است که معمولأ این مصالح در دسترس هستند.
 • رابیتس، چون در طرح‌ها و سبک‌های مختلف تولید می‌شود، در ساخت وساز بسیار پرطرفدار است.
 • رابیتس، ماندگاری و مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • تحمل وزن زیاد که در بخش‌های گچ‌کاری ساختمان امری طبیعی است؛ رابیتس را برای اشخاصی که در حوزه ساختمان‌سازی فعالیت دارند، به یک محصول جذاب و پرکاربرد تبدیل کرده است.
 • استفاده از سقف کاذب ممکن است نگرانی در رابطه با حوادث احتمالی مانند آتش‌سوزی در ساختمان و ریزش سقف بر سر ساکنین را کاهش دهد. چرا که گچ چسبیده به رابیتس از آن جدا نخواهد شد و احتمال هرگونه ریزش کاهش پیدا می‌کند.

رابیتس چیست

معایب استفاده

علاوه بر آن‌چه که در قسمت قبل گفته شد، استفاده از این محصول، معایبی را نیز دارد که در زیر به آن می‌پردازیم:

 • برای تعبیه رابیتس در ساختمان، به مقدار زیادی گچ نیاز است.
 • پروسه نصب‌رابیتس در ساختمان کمی طولانی است.
 • وزن نسبتا بالای این سازه، جوش نخوردن کافی و به کارگیری میلگردهای جوش‌ناپذیر در بیشتر موارد، مصرف زیاد گچ جهت نازك‌كاري، دستمزد بالای نصب آن، محدودیت آب وهوا در اجرای لایه گچ و همچنین فقدان ویژگی آکوستیک و ضدصدا، معایبی هستند که استفاده از این محصول به همراه دارد. البته معایب این محصول در مقایسه با کاربردهای زیاد آن تا حدود زیادی قابل چشم‌پوشی است.

نکات مهم به هنگام خرید

همانطور که پیش‌تر گفتیم، رابیتس‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک نیز دارای کاربرد متنوعی هستند. بنابراین بهتر است به هنگام خرید، به نکاتی که در زیر به آن می‌پردازیم، توجه نمایید:

 • وزن رابیتس در زمان خرید بسیار اهمیت دارد. در واقع وزن باید با مورد مصرف آن متناسب باشد تا از هزینه اضافی جلوگیری شود.
 • یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه داشت، تناسب تعداد رابیتس با متراژ کاری است. در ایران مساحت رابیتس تقریبا ١.۴ مترمربع محاسبه می‌شود که با تقسیم شدن متراژ کاری بر این عدد، تعداد رابیتس مورد نیاز مشخص می‌گردد.
 • تناسب رابیتس با متراژ ساختمان
 • استفاده از رابیتس استاندارد
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم در خرید، انتخاب نوع آن بر اساس تعداد ستون‌هاست. به عنوان مثال اگر ساختمانی، به رابیتس 13 ستون نیاز داشته باشد، نباید به دلیل انجام دادن سریع کار، 9 ستون مورد استفاده قرار بگیرد. زیرا انتخاب نادرست رابیتس، ممکن است منجر به کاهش کیفیت در نتیجه نهایی کار شود.

رابیتس چیست

قیمت سقف‌های کاذب ساخته‌شده با رابیتس

به طورکلی، قیمت مصالح فولادی یکی از با اهمیت‌ترین موارد تعیین‌کننده هزینه ساخت یک سازه محسوب می‌شود. دلیل این موضوع را می‌توان حجم بالای استفاده از رابیتس در ساختمان‌سازی جستجو کرد. به همین دلیل است که قیمت آهن‌آلات، یکی از مهمترین عواملی است که تولیدکنندگان انواع سازه‌ها باید مدنظر قرار دهند. در این میان، میلگرد و تیرآهن، مهم‌ترین محصولات در بین انواع این مصنوعات فولادی می‌باشند.

جمع‌بندی

در این مقاله گفتیم؛ رابیتس یکی از سازه‌هایی است که برای ساخت سقف کاذب و همچنین اجرای بسیاری از طرح‌های دکوراسیونی در فضاهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماندگاری و مقاومت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های آن هستند. همچنین بیان کردیم که پیش از خرید، در انتخاب نوع مناسب رابیتس، باید دقت فراوانی به خرج داد.

شرکت آهن نجومی با توجه به اهمیت استفاده از رابیتس در ساختمان‌سازی و دکوراسیون داخلی، به تولید و ارائه انواع رابیتس می‌پردازد. به همین منظور، شما می‌توانید جهت کسب اطلاع از قیمت‌ها و خرید محصول، با کارشناسان ما در شرکت آهن نجومی تماس بگیرید تا در کم‌ترین زمان و بالاترین کیفیت، محصول مورد نظرتان را در هر کجای ایران که هستید، ارسال نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *