اخبار شرکت

راهنمای خرید تیرآهن هاش

راهنمای خرید تیرآهن هاش

برای خرید هر محصولی نیاز به اطلاعات کافی در مورد آن محصول دارید تا بتوانید خرید بهتری داشته باشید. برای خرید تیرآهن نیز نیاز این موضوع ضروری است. آیا به دنبال راهنمای خرید تیرآهن هاش هستید؟ اگر شما هم به دنبال خرید تیرآهن هستید باید یکسری اطلاعات کلی در مورد این محصول داشته باشید. تیرآهن‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و کاربردهایی که دارد با استانداردهای مختلفی تولید می‌شود که همین تفاوت خرید این محصول را ممکن است پیچیده کند. به همین منظور در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با فرآیند خرید تیرآهن و نکاتی که پیش از خرید باید در نظر بگیرید آشنا کنیم. با آشنایی ابتدایی با این مسائل می‌توانید خرید بهتری داشته باشید و هنگام خرید انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

تفاوت تیر آهن H با تیر آهن I

در ابتدا بهتر است که تفاوت تیرآهن هاش (H) با تیرآهن‌های معمولی را بدانیم.

این دو نوع تیرآهن با وجود شباهت‌های زیادی که بینشان است تفاوت‌هایی هم با هم دارند. که از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

جان و بال تیرآهن

 • وزن

تیرآهن هاش وزن بیشتری از نوع معمولی تیرآهن دارد که باعث می‌شود تحمل نیروی بیشتری داشته باشد. اما در برخی از سازه‌ها که نیاز داریم سازه سبک‌‎تر باشد از نوع تیرآهن I استفاده می‎کنیم که وزن کمتری دارد.

 • جان تیر آهن

تیرآهن H ضخیم‌تر است و همین امر باعث شده که در برابر نیروها مقاومت بیشتری داشته باشد.

 • بال تیرآهن

بال‌های تیرآهن هاش بزرگتر است و پهنای بیشتری دارد که موجب تغییر در خاص هندسی آن شده است. بال‎‌‌های تیرآهن معمولی کوتاه‌تر است و به اندازه تیرآهن هاش پهن نیست.

کاربرد تیرآهن H

کاربرد این تیرآهن در ساختمان سازی بسیار گسترده است. از این تیرآهن در ساخت پل‌های طویل نیز استفاده می شود. این تیرآهن به دلیل دارا بودن بال‎های بزرگ و جان های ضخیم‎تر نسبت به نوع معمولی قادر است که بارهای بیشتری را تحمل کند. تیرآهن هاش را به دلیل طول‌های بلندی که دارد در پروژه‌های بزرگ استفاده می‌کنند. تیرآهن‌ها علاوه بر اینکه انوع مختلفی دارند سایزهای متفاوتی نیز دارند که هر کدام برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‎گیرند. سایزهای تیرآهن شامل تیرآهن سایز 12، سایز 14، سایز 16، سایز 18، سایز 20، سایز 22، سایز 24، سایز 27، سایز 30 می‎شود.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن هاش یا بال پهن، یکی از زیر شاخه‌های تیرآهن می‎باشد که بال تیرآهن و جان تیرآهن با هم برابر هستند. تیرآهن هاش در سه نوع HEA یعنی هاش سبک، HEB یعنی هاش سنگین و HEM یعنی هاش فوق سنگین وجود دارد.

تیرآهن هاش

 1. تیرآهن بال پهن سبک HEA

این تیرآهن دارای ارتفاعی کمتر از عرض می‌باشد و در مقایسه با تیرآهن هاش سنگین و فوق سنگین دارای ضخامت بال و جان کمتری و در نتیجه وزن سبک‎تری می‎باشد. ضخامت جان این تیرآهن در محدوده 5 تا 16.5 میلی‎متر است و ضخامت بال آن در محدوده 8 تا 31 میلی‎متر می‎باشد.

 1. تیرآهن بال پهن سنگین HEB

این تیرآهن ارتفاعی برابر با عرض دارد، ضخامت جان تیرآهن بال پهن سنگین در محدوده 6 تا 19 میلی‎متر و ضخامت بال آن بین 10 تا 36 میلی‎متر است.

 1. تیرآهن بال پهن فوق سنگین HEM

ارتفاع تیرآهن فوق سنگین از عرض آن بیشتر است. ضخامت جان این تیرآهن در محدوده 20 تا 40 میلی‌متر و ضخامت بال آن نیز بین 12 تا 21 میلی‌متر قرار دارد.

سایز تیرآهن

یکی دیگر از موارد راهنمای خرید تیرآهن هاش که باید مد نظر قرار بگیرد سایز تیرآهن است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم تیرآهن‌ها دارای سایزهای متفاوتی هستند، سایز تیرآهن برابر با طول جان آن‎ها می‌باشد که معمولا بر حسب سانتی‎متر بیان می‎شوند. به طور مثال منظور از تیرآهن سایز 12 تیرآهنی می‎باشد که طول بال آن از پشت جان 12 سانتی‎متر باشد. سایز تیرآهن‌ها فقط تعیین کننده طول جان آن‎ها است و برای مشخص کردن طول بال‌ها و ضخامت بال و جان تیرآهن‎ها باید به جدول‎های مربوط به استانداردهای تیرآهن مراجعه کنید. اما معمولا در تیرآهن‌‎ها با افزایش سایز طول بال‌ها نیز زیاد می‌شوند اما نکته مهم اینجاست که این افزایش تا سایز مشخصی انجام می‎گیرد و پس از آن طول بال‌ها ثابت می‎ماند.

تیرآهن

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن

برای تهیه و استفاده از تیرآهن بهتر است بدانیم که تیرآهن‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که به تعدادی از آن‎ها اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • قطعات پیش ساخته هستند
 • سرعت نصب و اجرای تیرآهن بالاست
 • برای استفاده در ارتفاعات بالا کاربردهای زیادی دارند
 • مناسب هستند برای اتصال قطعات مختلف در سازه‎های فولادی

معایب

 • تیرآهن‌‎ها معمولا در دمای بالا ضعیف هستند به طوری که اگر دمای اسکلت فلزی به 600 درجه سانتی‎گراد برسد مقاومت آن سازه دچار مشکل می‌شود و به خطر می‎افتد.
 • در اثر برخورد با سایر قطعات فولادی و عوامل خارجی از این قبیل دچار خوردگی می‌شود.
 • با توجه به اینکه برای اتصال از پیچ، پرچ و جوش استفاده می‎شود ممکن است به دلیل عدم مهارت جوشکار این عمل به درستی انجام نشده باشد و با گذشت زمان دچار مشکل برای سازه شود.

حمل و نقل تیر آهن

هزینه حمل و نقل

یکی از مسائل ضروری هنگام خرید کردن کاهش هزینه‌ها می‌باشد. از آنجا که هزینه حمل و نقل و انبارداری تاثیر بسیاری بر هزینه تیرآهن دارد باید دقت داشته باشید که هرچه مسافت کارخانه تولید تیرآهن با محل مصرف کمتر باشد هزینه کمتری جهت حمل و نقل می‌پردازید. بنابراین حتما به این نکته توجه داشته باشید که برای خرید تیرآهن از چه طریقی اقدام می‎کنید.

خرید از بازرگانی نجومی

در این مطلب تا حدودی با تیرآهن هاش (H) و انواع آن و راهنمای خرید تیرآهن هاش آشنا شدید. همچنین دانستید که تیرآهن چه مزایا و معایبی ممکن است داشته باشد. همانطور که گفته شد شما برای تهیه هر نوع محصولی بهتر است ابتدا در مورد آن محصول آشنایی داشته باشید تا بتوانید خرید بهتری انجام دهید. پس از این آشنایی باید بدانید که محصول مورد نظرتان را از چه طریقی باید تهیه کنید. برای خرید تیرآهن یکی از راه‌‎ها خرید مستقیم از کارخانه است اما همانطور که میدانید اکثر تولیدکنندگان فروش مستقیم و به صورت تناژ پایین ندارند و محصول خود را از طریق بورس و یا نمایندگی‏‌های معتبر خود به فروش می‎رسانند.

در حال حاضر بازرگانی‎‌های معتبری در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که می‎توانید از طریق آنها اقدام به خرید آهن‌آلات و قطعات فولادی نمایید. سایت بازرگانی نجومی به عنوان یک بازرگانی معتبر می‎تواند شما را برای تهیه آهن و فولاد و ورق‏‌های فولادی همراهی کند. شما می‏توانید از طریق تماس با مشاورین این مجموعه اطلاعات بیشتری در مورد محصول مورد نظرتان کسب کنید و پس از آن اقدام به خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *