اخبار شرکت

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن را می‌دانید؟ آیا قیمت تیرآهن تحت تاثیر نوسانات بازار قرار دارد؟ تیرآهن یکی از پرمصرف‌ترین پروفیل‌ها برای ساخت و ساز است که در دو شکل l و H تولید می‌شود. اسکلت اصلی هر ساختمانی تیرآهن آن است و قیمت آن به عوامل متعددی بستگی دارد. قیمت تیرآهن برای کسانی که قصد خرید آن را دارند بسیار اهمیت دارد،  به همین دلیل ضروری است تا با عوامل افزایش یا کاهش قیمت آن آشنا شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا عوامل موثر بر قیمت تیر آهن را بیشتر بشناسیم.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تیرآهن چیست؟ تیرآهن یک پروفیل است که بیشترین استفاده آن در صنعت ساختمان سازی است. وظیفه‌ی تیرآهن تحمل وزن و تنش‌های به وجود آمده توسط نیروهایی است که به آن وارد می‌شود‌. این محصول با استفاده از آلیاژ‌های فولادی ساخته می‌شود و سطح مقطع آن به شکل I و H است. در واقع اهمیت تیرآهن به قدری است که بدون وجود آن‌ها هیچ ساختمانی با اسکلت فلزی بنا نخواهد شد. تحمل بار و انتقال آن یکی از وظایف اصلی این پروفیل است که برای ساخت ستون ها و تیرها  بهترین گزینه می‌باشد. به بخش اصلی تیرآهن جان می‌گویند و کناره‌های آن را با نام بال می‌شناسند. به دلیل مصرف زیاد این محصول در بنای ساختمان، قیمت آن روی قیمت تمام‌شده‌ ساختمان هم تاثیر می‌گذارد.

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

همانطور که می‌دانید عوامل زیادی هستند که روی قیمت محصولات فولادی از جمله تیرآهن تاثیر می‌گذارند، به عنوان مثال یکی از مسائلی که روی قیمت تیرآهن تاثیر مستقیم دارد، قیمت سنگ آهن است. از این محصول برای تولید فولاد و محصولات فولادی استفاده می‌شود. قیمت آهن آلات و تیرآهن به دلیل تاثیری که روی فروشندگان این محصولات و کسب و کار آن‌ها می‌گذارد اهمیت زیادی دارد و تغییرات آن مورد توجه زیادی قرار می‌گیرد. عوامل تاثیرگذار روی قیمت تیرآهن  در بعضی موارد ممکن است قابل پیش بینی باشد. در ادامه چند عامل مهم و موثر بر قیمت تیرآهن را باهم بررسی می‌کنیم:

میزان تقاضا

یکی ازعوامل موثر و تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن، میزان تقاضا برای این محصول در بازار است. اکنون باید بدانیم که چه عواملی بر میزان تقاضا تاثیر می‌گذارند؟ از عوامل تعیین کننده‌ قیمت تیرآهن میزان عرضه و تقاضا برای این محصول است. عوامل مختلفی وجود دارند که باعث افزایش میزان تقاضا برای تیر آهن می‌شوند. از جمله این عوامل می‌توان به وضعیت اقتصادی جامعه اشاره کرد. به عنوان مثال هنگامی که کشور در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ساختمان سازی هم دچارمشکل می‌شود و راکد می‌شود در نتیجه تقاضا برای این محصول کم می‌شود. در صورت تقاضای زیاد در بازار، قیمت این محصول افزایش پیدا می‌کند.‌

تیرآهن

ضخامت تیرآهن

ابعاد تیرآهن تولید شده مانند طول، عرض، ارتفاع و ضخامت آن روی قیمت این محصول تاثیر بسیار زیادی دارد. ابعاد تیرآهن بسته به نیاز مشتری تغییر می‌کند و بر همان اساس تولید می‌شود.

کیفیت محصول و برند آن

یکی از دیگر عوامل موثر بر قیمت تیرآهن، کیفیت آن است. همانطور که می‌دانید بازار آهن آلات بسیار رقابتی است. در صورت اینکه کیفیت محصول تولید شده پایین‌تر از رقبا باشد، مشتریان به سمت محصولاتی که کیفیت بالاتری دارند می‌روند. کیفیت مواد اولیه و فرآیند تولید آن باعث افزایش مشتری می‌شود. همچنین استفاده از دستگاه‌های مجهز و حرفه‌ای باعث افزایش قیمت تیرآهن می‌شود‌.

نوسانات ارزی

نوسانات ارزی چیست؟ یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن نوسانات ارزی است. کاهش ارزش پول ایران باعث افزایش هزینه واردات محصولات و مواد اولیه ساخت تیرآهن می‌شود‌. همین موضوع منجر به بالا رفتن قیمت محصولات فولادی از جمله تیرآهن می‌شود‌.

تولید تیرآهن

شرایط مسکن

راکد بودن بازار مسکن و کسادی این بازار تاثیر زیادی روی قیمت تیرآهن می‌گذارد. هنگامی که ساخت و ساز کاهش پیدا کند،خرید و فروش این محصول هم کم‌تر می‌شود در نتیجه قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل محصولات فولادی از جمله تیرآهن به دو دسته تقسیم می‌شود. اول از همه هزینه حمل و نقل مواد اولیه است و مورد دیگر هزینه حمل و نقل محصولاتی که براساس نیاز مشتری ساخته می‌شوند. این محصولات به دلیل حجم بالایی که دارند به وسیله کشتی جا به جا می‌شوند. هزینه جا به جایی و انتقال تیرآهن تحت تاثیر قیمت سوخت قرار دارد.

تاثیر فصول سال

در فصل‌های سرد سال به دلیل کم‌تر شدن فعالیت‌های ساختمانی و ساختمان سازی، تقاضا در بازار کم‌تر می‌شود. در نتیجه قیمت تیرآهن به دلیل کاهش تقاضا کاهش پیدا می‌کند.

تاثیر سیاست‌های داخلی و خارجی

یکی از مسائلی که به طور مستقیم روی قیمت تیرآهن تاثیر می‌گذارد، سیاست‌های داخلی و خارجی است.  با توجه به تورمی که کشور با آن درگیر است و تحریم‌هایی که از سمت کشورهای خارجی می‌شود، قیمت آهن آلات به ویژه تیرآهن دستخوش تغییرات زیادی است. این تغییرات با توجه به قیمت ارز به صورت روزانه محاسبه می‌شود.

Beam transportation

تورم در داخل و خارج کشور

قیمت بازار ثابت نیست و دارای نوسانات زیادی است. تورم تاثیر بسیار زیادی روی قیمت محصولات فولادی به خصوص تیرآهن می‌گذارد. تورم داخلی و خارجی باعث گران شدن محصولاتی از این قبیل می‌شود.

میزان واردات و صادرات

یکی از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن، واردات و صادرات این محصول است. قوانین هر کشوری اجازه تولید یا صادرات محصولاتی از جمله تیرآهن را می‌دهد. با افزایش میزان تورم در کشور، میزان هزینه تولید این محصول هم افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه قیمت خرید و فروش تیرآهن با افزایش مواجه می‌شود.

قیمت مواد اولیه

تیرآهن از آهن خام تولید می‌شود و قیمت آن روی قیمت تیرآهن تاثیر زیادی دارد. ایران یکی از منابع عظیم آهن را دارا است به طوریکه این ماده را به کشورهای دیگر صادر می‌کند. به همین دلیل قیمت این محصول در ایران نسبت به کشورهایی که منابع آهن ندارند، کمتر است.

تاثیر قیمت ارز 

قیمت محصولات فولادی به خصوص تیرآهن با توجه به قیمت ارز محاسبه می‌شود. به همین دلیل با توجه به افزایش نرخ ارز قیمت این محصول هم افزایش پیدا می‌کند.

قیمت نفت روی تیراهن

تاثیر قیمت نفت 

قیمت نفت روی قیمت اکثر محصولات تاثیر می‌گذارد. در کشوری مانند ایران که بیشترین درآمد آن از فروش نفت است، قیمت نفت می‌تواند سرنوشت ساز بوده و اقتصاد بازار را تغییر دهد.‌ در صورتی که نفت با قیمت مناسب به فروش برسد و صادرات آن به خوبی انجام شود، باعث کاهش تورم در اقتصاد کشور می‌شود. اما متاسفانه به دلیل تحریم‌هایی که از سمت کشورهای دیگر اتفاق افتاده،  فروش نفت با مشکل مواجه می‌شود و تورم رو به افزایش است.

تاثیر انرژی بر قیمت تیرآهن

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن، قیمت انرژی است. این انرژی در طی تولید تیرآهن مصرف می‌شود و تاثیر مستقیم روی قیمت این محصول می‌گذارد‌.

وضعیت بورس

تغییرات ارزش سهام شرکت‌های تولید کننده‌ فولاد و محصولات فولادی نظیر تیرآهن باعث تغییر قیمت این محصول می‌شود‌. در واقع اکثر کارخانجات تولید کننده مقاطع و پروفیل های فولادی در بازار بورس فعالیت دارند.

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

سایز تیرآهن

تیرآهن ۱۴ به دلیل پرکاربرد و پر مصرف بودن آن بیشترین تغییرات قیمت را دارد. این محصول نسبت به تیرآهن ۱۶ تقاضای بیشتری دارد و در نتیجه نوسان قیمت بالاتری دارد.

تاثیر آب

شرایط آب و هوایی و اینکه در کشور بارندگی باشد یا خشکسالی تاثیر زیادی روی قیمت تیرآهن می‌گذارد. کارخانجات فولاد از آب برای خنک کردن استفاده می‌کنند و کمبود آب باعث افزایش قیمت آن و در نتیجه افزایش قیمت محصولات فولادی خواهد شد.

برند تیرآهن

برند یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن می باشد. تیرآهن جزو دسته محصولاتی است که نرخ آن به روز محاسبه می‌شود و دچار نوسانات بالایی است. در این بین تیرآهن اصفهان و کرمانشاه تحت تاثیر نوسانات بازار بیشترین تغییر قیمت را تجربه می‌کنند.

حمل و نقل تیرآهن

قیمت تیرآهن

به طور روزانه و لحظه‌ای محاسبه می‌شود و از طریق کارخانه‌های تولید کننده به بازار اعلام می‌شود. قیمت این محصول به دلیل نوسانات بازار ارز قابل پیش بینی نیست. حوادث و وقایع ناگهانی در ایران و جهان تاثیر زیادی روی قیمت تیرآهن می‌گذارد. همچنین به برند تولید کننده آن و سایز آن بستگی دارد. البته روش‌های تولید این محصول هم تاثیر زیادی روی قیمت تمام شده‌ی آن می‌گذارد.

تمام عواملی که روی قیمت تاثیر می‌گذارند را با هم بررسی کردیم همانطور که متوجه شدید این عوامل به تنهایی یا ترکیبی از چندین عامل باعث افزایش قیمت‌ها و محصولات فولادی می‌شوند.

نتیجه گیری

عوامل زیادی روی قیمت آهن آلات به ویژه تیرآهن تاثیر می‌گذارند. قیمت این محصول به صورت روزانه و لحظه‌ای محاسبه و اعلام می‌شود.  در این مقاله به عوامل موثر بر قیمت تیرآهن پرداختیم. برخی عوامل مانند فصول سرد سال باعث کاهش قیمت تیرآهن می‌شوند. هنگام خرید به مواردی که روی کاهش قیمت تاثیر می‌ گذارند توجه کنید تا خریدی به صرفه و مطمئن داشته باشید.

بازرگانی نجومی عرضه کننده تمامی آهن الات و ورق آلات با بهترین قیمت روز و تضمین کیفیت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. همچنین برای مشاهده قیمت آنلاین روز آهن آلات و فولاد از فروشگاه ما دیدن فرمایید. “یک تیم آماده همکاری با شماست”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *