اخبار شرکت

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان

آیا با لوله مانیسمان آشنایی دارید؟ این لوله چه کاربردی دارد؟ لوله مانیسمان استحکام بسیار زیادی دارد. این محصول جهت انتقال سیالاتی که دارای حساسیت بالا هستند کاربرد داشته و دارای ۴ رده است. این رده‌ها به ترتیب ضخامت شامل رده سبک، ۴۰، ۸۰ و ۱۶۰ است که قیمت هر یک از آن‌ها با توجه به رده آن تعیین می‌شود‌. در ادامه با بازرگانی نجومی همراه باشید تا با لوله‌های مانیسمان و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان توسط برادران مانیسمان اختراع و تولید شد و کاربرد و اهمیت آن در بازار نسبت به سایر لوله‌ها بیشتر است. این لوله‌ها درز ندارند و روش ساخت منحصر به فردی دارند. روش تولید این محصول به گونه‌ای است که بدنه آن بدون درز و یکدست است و بدون هیچ گونه جوشکاری می‌باشد. جنس این لوله از فولاد با کربن کم است و به دلیل افزایش مقاومت  در برابر زنگ‌زدگی به داخل و بیرون آن موادی اضافه می‌کنند‌. لوله مانیسمان استحکام بسیار بالایی دارد و بر همین اساس قیمت بالاتری نیز دارد.

مشخصات لوله مانیسمان

این لوله‌ها طبق استانداردهای معتبر دنیا تولید می‌شوند و دارای گواهی تولید هستند. استاندارد ASME B36.10 برای لوله‌های فولادی و استاندارد ASME B36.19 برای لوله‌های استیل استفاده می‌شوند. مطابق این استانداردها می‌بایست لوله‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی مانند ضخامت، طول، قطر و … در یک بازه خاص باشند. این محصول در شاخه‌های ۶ متری و ۱۲ متری تولید شده و قطر آن‌ها بین ۱.۲ تا ۳۶ میلی‌متر می‌باشد.

وزن لوله‌های مانیسمان با توجه به ضخامت، قطر و طول آن تعیین می‌شود. این محصول در ابعاد و ضخامت‌های مختلف تولید شده که رده‌بندی آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

لوله مانیسمان

رده‌بندی بر حسب ضخامت

طبق استاندارد ANSI B36 APL5L لوله‌ مانیسمان بر طبق ضخامتی که دارند تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • رده‌بندی بر اساس وزن

این لوله‌ها براساس وزن به سه دسته سنگین، فوق سنگین و استاندارد تقسیم می‌شوند.

 • برحسب استاندارد ANSI

براساس این استاندارد لوله‌های بدون درز مانیسمان به ۸ دسته تقسیم می‌شوند.

کاربردهای لوله مانیسمان

این لوله‌ها با توجه به استحکامی که دارند بسیار پرکاربرد هستند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • این لوله‌ها جهت خطوط فشار قوی کاربرد دارند.
 • از لوله‌ مانیسمان جهت خطوط هیدرولیک استفاده می‌شود.
 • این لوله‌ها جهت خطوط نفت و گاز به کار برده می‌شوند.
 • از این لوله‌ها در خطوط دارویی و صنایع غذایی نیز استفاده می‌شود.

لوله

روش تولید لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان طی فرآیند تولید توسط قالب و با استفاده از یک شمش فولادی به لوله تبدیل می‌شوند‌. این محصول با استفاده از مقاطع چهارگوش نیز تولید می‌شود که هزینه بیشتری در بردارد. برای تولید این لوله از استانداردهای رایجی مانند ASTM و API5L استفاده می‌شود. برای ساخت لوله مانیسمان با ضخامت‌های مختلف نیاز به دستورالعمل‌های ویژه است. در صورتی که فشار سیال بالا باشد ضخامت لوله نیز افزایش می‌یابد. در حالت کلی روش تولید این لوله‌ها به امکانات موجود در کارخانه و نیاز منطقه بستگی دارد.‌

مراحل تولید 

جهت تولید لوله مانیسمان چند مرحله مهم وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • ابتدا شمش‌های فولادی برش داده می‌شوند تا به راحتی داخل کوره‌های قوسی به مرحله سرخ شدن برسند.
 • سطح‌ شمش‌ها با کمک دستگاه الانگیتور گرد می‌شوند و به وسیله لخ پرس سوراخ می‌شوند.
 • در مرحله بعد سنبه به سرعت به داخل شمش فولادی شلیک می‌شود و در صورت تاب داشتن لوله آن را اصلاح کرده و تاب‌گیری می‌کند.
 • سپس سنبه‌ای که به داخل لوله مانیسمان وارد شده است را از آن خارج می‌کنند.
 • در انتها سر و ته لوله را به هم نزدیک می‌کنند تا گرد شود و آن را طی فرآیند خاص و با استفاده از آب خنک می‌کنند و در ابعاد گوناگون بسته به نیاز مشتری برش می‌زنند.
 • در مرحله تست با استفاده از کامپیوتر لوله‌ها را آزمایش کرده و ضایعات را از آن جدا می‌کنند.
 • هنگام بارگیری و در مرحله پایانی لوله‌ها را به شکل شش ضلعی در می‌آوردند و با تسمه به یکدیگر می‌بندند. عموما قطر این لوله‌ها کم است و به دلیل نداشتن درز استحکام بالایی دارند.‌

لوله مانسیمان

 تست‌های انجام شده روی لوله مانیسمان

روی لوله‌های مانیسمان تست‌هایی انجام می‌شود که نشان‌دهنده کیفیت محصول و تضمین آن می‌باشد.

 • تست سختی

با توجه به مشخصات مکانیکی لوله مانیسمان تست سختی انجام می‌شود. کیفیت لوله و عملکرد آن در تست سختی بسیار تاثیرگذار هستند. همچنین روش تولید و برش‌کاری نیز روی مشخصات مکانیکی این محصول اثر دارند. تست سختی بسیار آسان است و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود. با استفاده از دستگاه تستر که روی سطح لوله قرار می‌گیرد، سایز آن و میزان فرورفتگی‌ها را بررسی می‌کنند.

 سه نوع تست سختی با نام‌های Luo، Cloth و Victoria وجود دارد.‌ تمام این تست‌ها با سه دستگاه مهم انجام‌ می‌شوند که این دستگاه‌ها شامل برنیل، ویکرز و راکول هستند.

 • تست فشار

دستگاه تست فشار به صورت مخروطی شکل است که با استفاده از منبسط شدن، می‌تواند در داخل لوله مانیسمان قرار بگیرد. این لوله‌ها می‌بایست به مدت ۵ ثانیه فشار حاصل از انبساط را تحمل کنند و دچار ترک خوردگی نشوند. میانگین فشاری که لوله مانیسمان تحمل می‌کند ۲,۴۵ مگاپیکسل است و از ضعیف‌ترین قسمت لوله این تست گرفته می‌شود.

 • تست کشش

دستگاه تستر جهت تست کشش، لوله را تا مرحله شکستن می‌کشد و طی انجام این فرآیند مشخصات فیزیکی از جمله استحکام عملکرد و میزان کشیدگی اندازه‌گیری می‌شود.

 • تست خوردگی

لوله‌‌های مانیسمان در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. در این تست از اسیدنیتریک استفاده می‌شود و غلظت آن به نوع ترکیب فولادی که در لوله‌ها به کار رفته است بستگی دارد.

لوله بدون درز

مقایسه لوله مانیسمان با دیگر لوله‌های صنعتی

لوله مانیسمان به عنوان لوله‌های بدون درز شناخته می‌شوند که جهت استفاده در فشارهای بالا طراحی و تولید شده‌اند. لوله‌های صنعتی دیگر مانند لوله یو پی وی سی و پلی اتیلن نیز ممکن است در فشارهای بالا دوام بیاورند اما باید استفاده از آن‌ها یا هر نوع لوله‌ دیگری با صلاحدید و نظارت مهندسان اجرا شود. به عنوان مثال لوله‌هایی نظیر پلی اتیلن، پوش فیت و … جهت انتقال آب و فاضلاب به کار می‌روند.

مزایای لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان دارای مزایای بسیار زیادی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به فلنچینگ عالی و خم شدن مناسب آن اشاره کرد. استحکام بالا، توانایی زیاد، بدون جوش بودن و آسیب‌ناپذیری این لوله‌ها از مزایای دیگر آن محسوب می‌شوند. این محصول با قرار گرفتن در معرض دما و فشار بالا قادر به حفظ خواص مکانیکی خود می‌باشد. حتی این لوله مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. لوله مانیسمان در تجهیزاتی که حساسیت بالا دارند استفاده می‌شود، به همین دلیل می‌بایست از مواد باکیفیت و مرغوب ساخته شوند.

 کاربرد این لوله‌ها در امور مهندسی و فنی بسیار زیاد است و باعث افزایش کارایی و راندمان خواهد شد. طول عمر بالا و نداشتن مواد سمی از دیگر مزایای مهم این لوله‌ها هستند. لوله‌های بدون درز شکل‌پذیری بسیار بالایی دارند و دارای وزن مناسبی هستند.‌

لوله

نتیجه گیری

در این مقاله با مشخصات لوله مانیسمان و مزایای آشنا شدید. این لوله‌ها از شمش فولادی ساخته می‌شوند و قطر کمی دارند. این محصول براساس رده و سایزی که دارد، تقسیم‌بندی می‌شود. لوله‌های مانیسمان طول عمر بسیار بالایی دارند و جهت انتقال سیالات بسیار مناسب هستند. از این لوله‌ها به دلیل تنوع بالایی که دارند در اکثر صنایع استفاده می‌شود.

بازرگانی نجومی بزرگترین عرضه کننده انواع ورق‎‌های فولادی و آهن آلات در شرق کشور می‌باشد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد مجموعه ما امکان خرید محصولات به صورت آنلاین می‌باشد. همچنین می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از راهنمایی رایگان قبل از خرید بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *