اخبار شرکت

مصارف ورق آلومینیوم

مصارف ورق آلومینیوم

تهیه ورق فلز به وسیله‌ نورد گرم، یکی از متداول‌ترین روش‌ها در صنایع فولاد است. امروزه از آلومینیوم به‌ عنوان یک فلز پرکاربرد در حوزه‌های مختلف مانند ساختمان‌سازی، هوافضا و… استفاده می‌شود. ورق آلومینیوم از رایج‌ترین انواع آن است که به وسیله روش نورد گرم نیز تولید می‌گردد. در ادامه این مطلب از آهن نجومی با شما هستیم تا ضمن آشنایی از ویژگی‌ها و روش تهیه‌ ورق‌های آلومینیوم، مصارف ورق آلومینیوم آن را نیز بیان کنیم.

ویژگی‌های ورق آلومینیوم

همانطور که گفته شد، ورق‌های آلومینیوم با روش نورد گرم ساخته می‌شوند. در این روش، شمش آلومینیوم پس از گرم شدن از بین غلتک‌ها عبور داده می‌شود تا از نظر ضخامت و طول، به میزان تعیین شده تغییر کند. ورق‌های آلومینیوم دارای مزایای خوبی است که آن را در بین ورق‌های فلزی دیگر منحصر به فرد کرده است. یکی از این خصوصیات، استحکام بالای ورق‌ها در عین سبکی و انعطاف‌پذیری خوب آنها است. همچنین رنگ و پوشش‌پذیر بودن آن، به‌ خاطر نوع جنس و صیقلی بودن سطح ورق، که هردوی این‌ خصلت‌ها در صنایع مختلف بسیار مهم به‌شمار می‌رود، از دیگر ویژگی‌‌های ورق آلومینیوم است.

یکی دیگر از ویژگی‌های این ورق، که می‌توان گفت مهم‌ترین آن به‌حساب می‌آید، مقاومت آن در مقابل خوردگی بوده که این یک مزیت استراتژی است. علاوه بر این، فراوانی عنصر آلومینیوم در طبیعت، سبب ایجاد قیمت مناسب این محصول شده است. ورق‌های آلومینیوم با توجه به ابعاد و ضخامت‌های مختلف دارای کاربردهای متفاوتی نیز هستند.

موارد کاربرد و مصارف ورق آلومینیوم

با توجه به آنچه که در قسمت ویژگی‌های این ورق گفته شد، دریافتیم که ورق‌های آلومینیومی بر اساس انواع مختلفی که دارند، در صنایع مختلفی به کار می‌روند که از قرار زیر است:

 • ورق آلومینیوم در ساختمان سازی

 

 • ساختمان‌سازی

در صنعت ساختمان‌سازی از تولید در و پنجره­های آلومینیومی گرفته تا سقف‌های کاذب و آردوازهای شیروانی، همگی نمونه‌های بارزی از کاربرد ورق آلومینیوم در ساختمان‌سازی است.

 • هوا و فضا

ورق آلومینیوم جز اصلی تشکیل‌دهنده یک هواپیما به ­حساب می­آید. آلیاژهای مختلفی از هواپیما از جمله 2000 ، 7000 و 8000 به خاطر سبکی، استحکام و مقاومت بالا در مقابل کششی که دارند، سبب شده که در ساخت هواپیماهای نظامی و تجاری نقش بسیار مهمی داشته باشند.

 • صنعت حمل‌ونقل

احتمالا زنگ زدگی وسایل حمل ونقل ریلی، دریایی و زمینی شایع‌ترین معضل در این صنعت باشد. آلیاژهای سری 5000 و 6000 در بین ورق‌های آلومینیوم در ساخت وسایل صنعت حمل‌ونقل استفاده می‌شود.

 • صنایع بسته بندی

ورق‌های نازکی از آلومینیوم ساخته می‌شوند که عموما به آنها فویل آلومینیوم می‌گویند. این فویل‌ها در ضخیم‌ترین نوع خود نیز دارای فرم‌پذیری خوبی هستند و با قرار دادن آن در قالب‌ها، به شکل ظروف یکبار مصرفی که قابلیت بازیافت بالایی دارند، در می‌آیند. این ظروف، مقاوم در برابر حرارت بوده و به راحتی پس از استفاده تخت شده و زباله آن فضای کمی را اشغال می‌کند.

 • تولید لوازم خانگی
 • داروسازی
 • مخازن نگهداری مایعات مثل آب و سوخت

انواع ورق‌های آلومینیوم

ورق آلومینیوم

اساس دسته‌بندی ورق‌های آلومینیوم، ویژگی و آلیاژی است که ورق با آن ساخته شده است. بر اساس این موضوع، ورق‌ها در گروه‌های مختلف با کاربردهای متفاوتی از هم دسته‌بندی می‌شوند که پرکاربردترین آنها در ذیل نام ‌برده شده‌اند:

 • سری 6000

این دسته در آلیاژ اصلی خود دو فلز سیلیکون و منیزیم را دارد و به همین دلیل، به نام سیلیکون منیزیم شناخته شده است. وجود منیزیم و سیلیسیم در این آلیاژ، سبب افزایش مقاومت و پایداری فلز در برابر حرارت و امواج الکترومغناطیسی است. از این سری سه زیر دسته تولید می‌شود:

 • ورق آلومینیوم 6082: این مدل رایج‌ترین نوع تجاری سری 6000 است.
 • ورق آلومینیوم 6062 : آلیاژی با خصوصیت مقاومت متوسط است و در اکسترود کاربرد دارد.
 • ورق آلومینیوم 6063: این مدل نیز دارای نیرو و قدرت متوسط است.

 

 • سری 5000

ورق آلومینیوم سری 5000 دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی آب شور است. این ورق به خاطر وجود این خاصیت، در صنایع دریایی، بسیار کاربردی است. آلیاژ ورق آلومینیوم سری 5000 از خاصیت جوشکاری بالا و زنگ زدگی پایین برخوردار است. در این سری به انواع زیر می‌توان اشاره نمود:

 • ورق آلومینیوم 5038: این نوع از ورق، در سری 500 نسبتا قوی‌تر است اما به قوت نوع 6082 نیست.
 • ورق آلومینیوم 5754: آلیاژی با قدرت و مقاومت متوسط است.
 • ورق آلومینیوم 5052: از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار بوده و در صنایع ساخت ظروف پخت‌وپز، جعبه‌های پست و نرده‌سازی به‌کار می‌رود.

نحوه ساخت

با استخراج سنگ معدن آلومینیوم، آن را در کوره تحت دمای بالا قرار داده تا پودری سفید رنگ برای تولید آلومینیوم کاربردی به دست آید. پس از این مرحله، آلومینیوم را به صورت شمش خالص و یا آلیاژ برای تولید ورق و یا برای مصارف میله، زاویه و دیگر موارد در می‌آورند. شمش آلومینیوم برای تبدیل شدن از شمش به ورق، با گرم کردن و قرار گرفتن زیر فشار غلتک‎ها در روش نورد گرم، به ورق آلومینیوم تبدیل می‌شود.

جمع بندی

ورق آلومینیوم تولید شده با روش نورد گرم، از ورق‌هایی با ضخامت بالا برای کاربرد در صنایع سنگین گرفته تا فویل‌های نازکی که در آشپزخانه برای مصارف غذایی به ‌کار می‌رود، تولید می‌شود. شرکت آهن نجومی برای مصارف مختلف ورق‌های آلومینیوم، سری‌های مختلف آن را فراهم آورده است. شما می‌توانید با ورود به وب سایت رسمی این شرکت، با کارشناسان ما در واحد فروش در ارتباط باشید و در نهایت، با توجه به کاربرد مد نظرتان اقدام به خرید ورق آلومینیوم در انواع مختلف نمایید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *