اخبار شرکت

میلگرد بستر و کاربردش

میلگرد بستر

یکی از محصولاتی که امروزه برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها استفاده می‌شود تا ساختمان کم‌ترین آسیب را در برابر اتفاقات مختلف همچون زلزله داشته باشد، میلگرد بستر است.

در این مقاله سعی داریم در مورد این موضوع که میلگرد بستر چیست؟ چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟ و …. صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید در این رابطه اطلاعاتی مفید به دست آورید، تا انتهای این مطلب از آهن نجومی همراهمان باشید.

تاریخچه میلگرد بستر

لازم به ذکر است که برای نخستین بار در سال 1813 از میلگرد بستر پیش ساخته استفاده شد. در آن سال، تمامی اروپائیان برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها از این نوع محصول استفاده می‌کردند. بعد از آن نیز در سال 1950 استفاده از این نوع میلگرد در بین افراد دیگر کشور‌ها رایج شد. نکته مهم قضیه این است که از سال 1392 به بعد نیز استفاده از آن در کشور ایران رایج گردید.

 میلگرد بستر

گفتنی است که بیشترین آسیبی که در اثر زلزله به یک ساختمان وارد می‌شود، به قسمت سقف و دیوار است. حال سوالی که برای خیلی از افراد پیش می‌آید این است که برای مقاوم‌سازی سقف‌ و دیوار و همچنین امنیت بیشتر ساختمان‌ها، چه روشی وجود دارد که در عین مقاوم‌سازی، کاملا مطمئن و مهندسی باشد؟

در چنین مواقعی، پای میلگرد بستر به میان می‌آید؛ به هرحال برای امنیت هرچه بیشتر سقف و دیوارها حتما باید به فکر راه‌حلی باشید تا هزینه‌ها را تا حدودی کاهش دهد. یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های میلگرد بستر، استفاده از آن در زلزله است؛ همین موضوع یکی از مهم‌ترین مواردی است که علاوه بر مقاوم‌سازی بیشتر، بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

حتی به کار بردن آن در دیوارچینی و همچنین ساختمان‌های بنایی نیز از مهم‌ترین کاربردهای استفاده از این محصول است.

توجه داشته باشید که به چیدمان میلگرد به دو فرم افقی و یا عمودی در دیوار و یا داخل تیرچه بلوک، میلگرد بستر می‌گویند. از مهم‌ترین مزایای آن، بهتر شدن شکل‌گیری دیوار‌ها، نیاز نبودن به تزریق دوغاب، متصل کردن دیوارهای دولایه به‌ یکدیگر و همچنین به وجود آمدن اتصالات مکانیکی برای نمای بنایی می‌باشد.

میلگرد بستر

مزایای استفاده از میلگرد بستر

بعد از اینکه متوجه شدید که میلگرد بستر چیست، باید بگوییم که استفاده از این محصول از مزایای زیادی برخوردار است؛ در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. در استفاده از آن به هیچ نوع دوغاب‌بندی نیاز ندارد.
 2. با استفاده از آن، تمامی دیوار‌های متقاطع به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند.
 3. سبب می‌شود مقاومت دیوار‌ها در برابر زلزله به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.
 4. به کمک این محصول مقاومت برشی داخل صفحه دیوار‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند.
 5. جدا‌سازی دیوار و ستون‌ از یکدیگر نیز از مزیت‌های آن است؛ این کار سبب کاهش میزان نیرو‌های داخل صفحه دیوار می‌شود.
 6. استفاده از این محصول بسیار به‌صرفه است. به‌صرفه بودن آن در مقایسه با روش‌های قدیمی باعث شده که بسیاری از سازندگان به این فکر بیافتند که فقط از این محصول استفاده کنند.
 7. مهم‌ترین مزیت استفاده از آن، همان‌طور که قبلا هم گفتیم، بالا بردن ایمنی و مقاومت ساختمان است. معمولا میلگرد‌ها به‌ تدریج دچار پوسیدگی می‌شوند و از بین می‌روند؛ بنابراین عاقلانه است که از این نوع مقطع فولادی استفاده شود تا مقاومت ساختمان را در شرایط نامساعد تضمین کند.

میلگرد بستر

طریقه استفاده از میلگرد بستر

با توجه به استاندارد‌های ESTM استفاده از انواع مختلف میلگرد بستر به دو صورت زیر است:

 1. به صورت عمودی: در این روش با عبور آرماتور به شکل عمودی و از بین بلوک‌ها و یا آجرها، دیوار تا سقف به بالا می‌رود؛ البته این به‌ صورتی است که دیوار به سقف متصل نشود و فضای خالی بین آرماتور و تیرچه بلوک را با سیمان و یا بتن پر کنند.
 2. به صورت افقی: در این روش، مقاطع با فاصله‌های مشخصی از یکدیگر و به صورت افقی قرار می‌گیرند و در بین آن‌ها موادی از سیمان و یا آجر به ‌کار گرفته می‌شوند.

کاربرد میلگرد بستر

از این نوع میلگرد معمولا در دیوار‌های آجری، سفالی، دیوار‌های باربر و یا غیر باربر استفاده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن این است که در شیوه جوشکاری مقاومتی نیز کمک کننده‌اند؛ همین موضوع باعث شده که مقاومت‌های لازم را در برابر زلزله و آسیب‌های جدی کسب کند.

به طور کلی در تمامی سازه‌های آجری و سفالی اشکالاتی نیز وجود دارند که می‌توانند میزان مقاومت سازه را تحت‌الشعاع قرار دهند؛ برای رفع این عیب، از میلگرد بستر کمک گرفته می‌شود.

میلگرد بستر

دیگر فوائد و جزئیات میلگرد بستر

در این قسمت به دیگر فواید استفاده از میلگرد بستر اشاره می‌کنیم:

 • عدم نیاز به تزریق دوغاب
 • بهتر شدن نحوه شکل‌گیری دیوار‌ها
 • امکان تعبیه به شکل قائم در دیوار‌ها
 • عدم نیاز به تغییر شکل ساخت دیوار‌ها
 • متصل نمودن دیوار‌های دو لایه به همدیگر
 • تامین تمامی تسهیلات مورد نیاز در اطراف بازشو‌ها
 • بیشتر شدن میزان استقامت برشی درون صفحه دیوار‌ها
 • عدم نیاز به استفاده از هرگونه واحد بنایی با هندسه‌ای ویژه
 • افزایش استقامت و شکل‌پذیری خمش خارج از صفحه دیوار‌ها
 • امکان برقراری اتصال در بین دیوار‌های متقاطع به کمک میلگرد‌های بستر
 • به وجود آمدن اتصالات مکانیکی برای نما‌های بنایی(چه آجری چه سنگی)
 • کنترل کردن عرض و فاصله ترک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حاصل از جمع‌‌شدگی و تغییر شکل‌‌های حرارتی
 • بیشتر شدن انسجام دیوار‌ها حین وقوع زلزله و جلوگیری از هرگونه ریزش بیرون از صفحه
 • طول وصله کم به دلیل کوچک بودن میزان قطر مفتول و ساختار شبکه‌ای میلگرد‌های بستر

میلگرد

تولید‌کنندگان میلگرد بستر در ایران

کارخانه‌های گوناگونی در زمینه تولید میلگرد بستر در ایران در حال فعالیت‌ هستند. یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان این محصول، گروه تولیدی و صنعتی فایف است که در استان اصفهان و شهرک صنعتی اشترجان واقع شده است. این مجموعه، فعالیت خود را تقریبا از سال 1370 شروع کرد و تمامی محصولات تولیدی خود را به تمامی نقاط کشور و همچنین بازار‌های جهانی ارسال می‌کند.

میلگرد بستر یا وال پست

وال پست‌ها کلاف‌هایی هستند که در طول‌های مشخصی جهت یکپارچه عمل کردن دیوار‌ها به کار می‌روند. در واقعیت وال پست‌ها سبب درگیری دیوار با اسکلت سازه و در نتیجه مستحکم شدن دیوار خواهند شد؛ پس می‌توان گفت که وال پست نگهدارنده دیوار است.

این نوع سازه به صورت یک تیر – ستون طراحی و تولید می‌شود و وظیفه اصلی آن انتقال نیرو‌های حاصل از باد و زلزله از دیوار به فرم است که در نهایت سبب عدم تخریب دیوار می‌شود. وال پست‌ها در دو نوع قائم و افقی تولید می‌شوند. معمولا وال پست‌های قائم هنگامی که دهانه بزرگ باشد، از روی تیر طبقه پایین به تیر طبقه بالا در قسمت دهانه جوش می‌شوند.

اخیرا میلگرد‌های بستر جایگزین وال پست‌ها شده‌اند و اکثر مصرف‌کنندگان به دلیل راحت نصب شدن آن، سبک بودن، به صرفه بودن، استحکام بالا، اتصال قوی دیوار‌های دوجداره به کمک آن، کمک انعطاف بیشتر دیوارها و …، بیشتر از میلگرد‌های بستر استفاده می‌کنند.

میلگرد

قیمت میلگرد بستر

یکی از روش هایی که برای افزایش استحکام دیوارها در برابر زلزله در ساختمان‌ها به کار می‌رود، استفاده از میلگرد‌ بستر است. در صورت ضرورت استفاده از میلگرد‌های بستر لازم است از قیمت آن‌ها اطلاع داشته باشید.

گفتنی است که قیمت میلگرد‌های بستر به عوامل متعددی نظیر قیمت مواد اولیه، قیمت فولاد و آهن، میزان عرضه و تقاضای بازار، نوسانات بازار ارزی و … بستگی دارد و به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است. شما می‌توانید به سایت بازرگانی نجومی مراجعه کنید و یا از طریق تماس با شماره تلفن‌های زیر با کارشناسان فروش مجموعه در ارتباط باشید و از قیمت به روز میلگرد‌های بستر مطلع شوید.

خرید از بازرگانی نجومی

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد تعریف میلگرد‌های بستر و کاربرد‌های آن صحبت کنیم. همانطور که قبلا هم‌ گفتیم، مهم‌ترین و بارزترین ویژگی این نوع میلگرد‌ها، افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله است. نکته مهم دیگر نیز این بود که در دیوارهایی از جنس آجر و سفال اصولا مقاومت در برابر زلزله کم‌تر است؛ پس استفاده از میلگرد‌های بستر بسیار پرکاربرد خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است به شماره‌های موجود در سایت رسمی بازرگانی نجومی تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده قیمت آنلاین آهن آلات از فروشگاه ما دیدن کنید. تمامی قیمت ها به صورت لحظه‌ای روی سایت به روز رسانی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *