اخبار شرکت

میلگرد گالوانیزه چیست؟

میلگرد گالوانیزه

آیا به دنبال تهیه میلگرد برای ساختمان در حال ساخت خود هستید؟ میلگردها در ساخت‌وساز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان تقویت‌کننده بتن در ساختمان جهت استحکام کاربرد دارند. یک ساختمان برای داشتن طول عمر بالا و مستحکم بودن باید بتواند استحکام کششی و فشاری را با یکدیگر داشته باشد. بتن، استحکام فشاری بالایی دارد و کامپوزیت بتن این نیازمندی را برطرف می‌کند.  برای تقویت خواص بتن از میلگرد فولادی استفاده می‌کنند. میلگردها دارای انواع مختلفی هستند که در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با میلگرد گالوانیزه آشنا خواهیم کرد. در صورتی که قصد ساخت‌وساز دارید و یا به این گونه مطالب علاقه دارید می‌توانید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه، میلگردی فولادی است که سطح مقطع عرض آن به صورت دایره‌ای می‌باشد. یکی از دسته‌بندی‌های انواع میلگرد بر اساس قطر آن‌ها است که بر اساس آن نام‌گذاری می‌شوند، برای مثال زمانی که می‌گوییم میلگرد 50 یعنی قطر آن معادل 50 میلی‌متر است. در مقایسه انواع میلگردهای بدون پوشش، میلگرد گالوانیزه 40 در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد. به صورت کلی پوشش گالوانیزه موجب می‌گردد تا میلگرد دیرتر آسیب ببیند.

گالوانیزه یک پوشش فداشونده در برابر فولاد است که در مقایسه با پوشش اپوکسی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. همان طور که فولاد گالوانیزه مزایای بیشتری دارد، قیمت و هزینه ساخت  آن نیز بیشتر خواهد بود. این میلگرد از ترک خوردن بتن جلوگیری کرده و مانع از زنگ زدن اسکلت فلزی می‌شود. بیان این نکته اهمیت دارد که چسبندگی زمینه در کامپوزیت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

میلگرد گالوانیزه

روش گالوانیزه کردن

در ابتدا باید میلگرد فولادی را در محلول‌هایی که خواص پاک‌کنندگی دارند، قرار داد. در مرحله با حذف آلاینده‌ها، در یک حمام روی غوطه‌ور می‌شود، سپس در دمایی معادل 450 درجه سانتی‌گراد باید حرارت ببیند. مطابق با استانداردها در مرحله بعد باید میلگرد را خنک کرد که این روش غوطه‌وری داغ نام دارد که اتصال متالوژیکی بین روی و فولاد به وجود می‌آید.

خواص مکانیکی میلگرد گالوانیزه

پوشش‌هایی مانند رنگ در اثر خراش ممکن است آسیب ببینند. حفاظت کاتدی مانع از آسیب‌دیدگی فولاد می‌شود. پوشش گالوانیزه از فولاد به لحاظ الکتروشیمیایی فعال‌تر است، به همین دلیل با قرار گرفتن میلگرد گالوانیزه در محیط خورنده، این پوشش خورده می‌شود و یا به اصطلاح فدای فولاد می‌شود. جهت جلوگیری از شکست ترد در بتن‌ها از تقویت کننده‌های فولادی استفاده می‌کنند و خواص مکانیکی آن را بهبود می‌بخشند. اما منظور از خواص مکانیکی تقویت کننده‌های فولادی چیست؟ استحکام تسلیم، استحکام کششی و استحکام نهایی از مهم‌ترین پارامترها به منظور تقویت‌کننده‌های فولادی هستند.

استحکام فلزی میلگرد گالوانیزه بالاتر از 600 مگاپاسکال است و استحکام تسلیم آن به بیش از 335 مگاپاسکال می‌رسد. در میلگردهای گالوانیزه افزایش طول بیشتر از 16 درصد محاسبه می‌گردد و در میان تمامی انواع آن کاهش سطح مقطع 40 میلی‌متر به چشم نمی‌خورد. انرژی ضربه در این میگرد به 31 ژول می‌رسد.

میلگرد گالوانیزه

کاربرد میلگرد گالوانیزه

بنا به دلایل مقاومت، حفظ ظاهر زیبا فولاد، اتصال و چسبندگی بالا از میلگردهای گالوانیزه در بناهای عمومی استفاده می‌شود، برای مثال بناهای عظیمی همچون خانه اپرا سیدنی و تئاتر ملی لندن از میلگردهای گالوانیزه ساخته شده‌اند. بنابراین این میلگردها بیشتر جنبه نمادین دارند  و در بناهای عمومی به کار می‌روند. ترکیب شیمیایی میلگرد فولادی عبارت از کربن، سیلیسیوم، کروم، نیکل و مس است. پوشش روی در مقابل نفوذ عوامل خورنده موجود در بتن به عنوان منبع عمل می‌کند.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، میلگردهای گالوانیزه، مزایای بی‌شماری دارند که می‌توان به افزایش استحکام بتن، زیبایی و جلوگیری از خورده شدن فولاد و آسیب دیدن اشاره کرد. برای این دسته از میلگردها استحکام خستگی بسیار مهم است و برنامه‌های آزمایشی گسترده در بررسی مقاومت خستگی آن انجام می‌شود. یکی از بهترین و موفق‌ترین تولیدکنندگان  آهن‌آلات و ورق‌های فولادی و… با بهترین قیمت، بازرگانی نجومی است که فعالیت‌های  خود را از سال … به صورت رسمی آغاز کرده و انواعی از ورق‌های آلومینیوم، استیل، ورق‌های گالوانیزه، پلی کربنات و … را در اندازه‌های متنوعی به مشتریان عرضه می‌کند. اگر می‌خواهید از قیمت به روزترین محصولات فولادی  مطلع شده و یکی از انواع ورق‌های فولادی را خریداری نمایید، با کارشناسان تیم ما تماس حاصل فرمایید. بسیار سپاسگزاریم که در این مطلب همراه ما بودید، در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد می‌توانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *