اخبار شرکت

نکات مهم در خرید سپری

نکات مهم در خرید سپری

سپری آهنی است با مقطعی T شکل که در کشورمان ایران برندهای مختلفی آن را تولید و روانه بازار می‌کنند. با توجه به همین تتنوع تولیدکننده قیمت آن نیز در بازار از برندی به برند دیگر متفاوت است. این محصول دارای کاربردهای زیادی در ساخت و ساز است بنابراین در بازار افراد زیادی خواهان خرید آن هستند. وزن سپری علاوه بر برند تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده آن می‌گذارد. عوامل مختلفی وجود دارد که بر وزن تمام شده سپری‌ها تاثیر می‌گذارد که از جمله آن عوامل طول، سایز و چگالی را می‌توان نام برد. با توجه به تمامی این موارد نکات مهم در خرید سپری چیست؟ به چه مواردی باید توجه کرد؟

سپری‌ها نیز مانند ناودانی‌ها در دو نوع پرسی و فابریک تولید می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی این محصول بپردازیم. چنانچه می‌خواهید با این مقطع بیشتر آشنا شوید و کاربردها و انواع مختلف آن را بیشتر بشناسید تا انتهای این مطلب از سایت بازرگانی نجومی ما را همراهی کنید.

سپری چیست؟

همانطور که گفته شد سپری به پروفیل T شکلی گفته می‌شود که از جنس فولاد ساخته شده است. این مقطع به دلیل شکل ظاهری خود در بین مهندسین به سپری T یا پروفیل T شناخته می‌شود اما در بازار آهن به آن سپری آهنی گفته می‌شود. این پروفیل برخلاف سادگی کاربرد بسیار زیادی دارد و به همین علت هم در صنعت ساختمان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این مقطع فولادی با توجه به شکل ظاهری خاصی که دارد برای انواع سازه‌ها مانند پل‌ها، خرپاها و ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در فرایند تولید سپری‌ها ابتدا فولاد به صورت بیلت ریخته‌گری شده و بیلت‌ها پس از اینکه گرم شدند در دمای مشخص منتقل می‌شوند به واحد نورد و سپس در مرحله بعد بیلت‌ها را از غلتک‌های خاصی عبور می‌دهند تا مقطع T شکل تولید شود و در نهایت این محصول را با انجام برش‌های طولی روانه بازار می‌کنند. سپری‌ها به شکل شاخه‌ای در بازار موجود هستند.

از معایب مهم سپری‌ها این است که توان خمشی پایینی دارند و سطح رو به بالای آن‌ها در هنگام اتصالات دچار اشکال می‌شوند.

سپری آهن

کاربرد سپری‌ها

همانطور که گفتیم این مقطع فولادی دارای کاربردهای زیادی در صنعت است که بسته به نوع و ویژگی‌های آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نکات مهم در خرید سپری دانستن کاربردهای این محصول می‌باشد.

از مهم‌ترین مصارف آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنعت سد سازی
 • زیر سازی‌های فلزی
 • ساخت اسکلت گلخانه‌ها
 • تهیه و تولید قالب‌های فلزی
 • جهت ساخت کف ساختمان
 • جهت اتصال پل‌ها به ستون‌ها
 • استفاده جهت ساخت خرپاها
 • ساختن چهارچوب درب و پنجره
 • کلاف بندی جهت دیوارهای بنایی
 • جهت تقویت بتن‌ها در فونداسیون ساختمان
 • در ساختن گاردریل‌های کنار اتوبان و پل‌ها و…
 • جهت ساختن سقف‌های نورگذر و نماهای شیشه‌ای
 • جهت استفاده در اتصالات تیرآهن در سازه‌های عظیم
 • تولید و ساخت اتاق ماشین‌های سنگین مانند تریلی‌ها

سپری آهنی

انواع سپری

همانطور که گفتیم سپری‌ها به دو صورت فابریک و پرسی تولید می‌شوند و از نظر جنس شامل 5 نوع آهن، مس،برنح، آلومینیوم و استیل می‌شوند. همچنین از نظر نوع تولید نیز به دو روش نورد گرم و نرود سرد تولید می‌شوند. در تولید سپری به روش نورد گرم از دستگاه‌های کاملا پیشرفته استفاده می‌شود و این روش تولید نسبت به روش نورد سرد متداول‌تر است.

قیمت این محصول در روش تولیدی نورد گرم نسبت به روش نورد سرد پایین‌تر است که همین امر باعث می‌شود تولیدات این روش بیشتر باشد. از طرفی اگر وزن سپری را معیار استاندارد این محصول قرار دهیم تولیدات نورد گرم در صدر جدول قرار دارند. از این رو این نوع سپری کاربرد بیشتری دارد و همانطور که گفته شد بیشتر سپری‌ها به این روش تولید می‌شوند. سپری‌ها همچنین از نظر شکل ظاهری دارای دو نوع لبه گرد و لبه تیز می‌باشند. سپری‌های لبه گرد دارای اندازه 30 تا 140 میلی متر است و سپری لبه تیز نیز دارای اندازه 20 تا 40 میلی متر می‌باشد.

سپری فابریک

جهت تولید این نوع سپری از روش نورد گرم استفاده می‌شود. به این صورت که شمش فولادی را در داخل کوره حرارت داده تا در دمای بالا به فولاد سرخ تبدیل شود. پس ار رسیدن به درجه حرارت مورد نظر آن را از غلتک عبور داده تا ضخامت آن کاهش پیدا کرده و طول آن زیاد شود و به سپری تبدیل شود و در انتها نیز آن را در سایز‌های مختلف و مورد نظر برش می‌دهند.

سپری پرسی

با تولید سپری به روش نورد سرد سپری پرسی تولید می‌شود. همانطور که گفتیم این روش زیاد رایج نیست و روش متداول در تولید سپری روش نورد گرم می‌باشد. در روش نورد سرد تیرآهن را از وسط به دو قسمت تقسیم کرده و از هر قسمت از آن تیرآهن یک سپری تولید می‌شود.

استانداردهای تولید سپری‌ها

سپری‌ها بر اساس سه نوع استاندارد تولید می‌کنند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • DIN EN 10055
 • DIN 59051
 • DN 1022

خرید سپری

قیمت سپری

یکی از نکات مهم در خرید سپری قیمت سپری‌هاست. سپری‌ها با توجه به کاربردی که دارند از نظر قیمت برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه می‌باشند. استفاده از این محصول باعث بالا بردن مقاومت سازه می‌شود، همچنین با توجه به عدم نیاز به استفاده از مصالح ساختمانی سنتی و سایر مقاطع فولادی در کاهش هزینه‌های ساخت و ساز موثر خواهد بود. از طرفی اتصالات مورد نیاز این محصول نسبت به سایر پروفیل‌ها قیمت مناسب‌تری دارند. قیمت سپری‌های آهنی در مقایسه با سایر پروفیل‌ها نیز کمتر می‌باشد که همین امر باعث می‌شود که استفاده از سپری یه گزینه کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی به شمار رود.

امروزه با توجه به نوسانات قیمت بازار ارز که در بازار آهن آلات نیز تاثیر دارد قیمت این مقطع فولادی نیز ثبات ندارد و به صورت روزانه تغییر می‌کند. به همین دلیل چنانچه قصد خرید و تهیه این محصول را دارید توصیه می‌شود که قمیت روز آن را به صورت آنلاین پیگیری کرده تا بتوانید خریدی با بهترین قمیت را انجام دهید.

ابعاد و وزن سپری

پروفیل سپری معمولا در ضخامت‌های بین 9/0 تا 5/2 میلی متر تولید می‌شوند. اما ضخامت 2 میلیمتر آن بیشترین مورد استفاده را در بین سایر ابعاد آن دارد. در انتخاب سپری‌ها این نکته مهم است که معمولا اندازه لبه سپری‌ها باید با اندازه دیواره‌ها برابر باشد. همچنین استاندارد طول سپری‌ها در ایران 6 و 12 متر می‌باشد.

عوامل مختلفی مانند طول، سایز و چگالی بر وزن این محصول تاثیر دارد. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در وزن سپری ضخامت بال و جان آن می‌باشد. چنانچه ضخامت جان و بال سپری زیاد باشد وزن سپری نیز بیشتر خواهد بود.

کارخانه های تولید سپری

همانطور که در ابتدا بیان کردیم سپری‌ها با برندهای مختلفی تولید می‌شوند و این امر یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت آن می‌باشد. سپری‌های آهنی مورد نیاز کشور از دو طریق تامین می‌شوند. روش وارداتی که معمولا از طریق کشورهایی مانند روسیه می‌باشد. روش دوم تولید توسط کارخانه‌های داخلی می‌باشد که شاخص‌ترین این کارخانه شکفته مشهد و نورد سجاد می‌باشند که این محصول را تولید می‌کنند.

نکات مهم در خرید سپری

خرید از بازرگانی نجومی

در این مقاله شما را با نکات مهم در خرید سپری آشنا کردیم. دانستید که سپری‌ها به دلیل مقرون به صرفه بودن و ویژگی‌های خاصی که دارند دارای کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف هستند. همانطور که گفتیم این سپری به دلیل دارا بودن شکل ظاهری آن که شبیه T انگلیسی است به سپری T نیز معروف می‌باشد. در این مطلب همچنین بیان کردیم که قیمت این مقطع فولادی به دلیل نوسانات زیاد بازار ارز و دلار دچار تغییرات روزانه می‌شود و به همین دلیل باید در صورت نیاز به تهیه آن قیمت روز این محصول را بررسی نمایید.

بازرگانی نجومی ارائه‌کننده انواع مقاطع فولادی و همچنین انواع سپری‌ها می‌باشد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات مورد نیاز خود از جمله اطلاع از قیمت روز سپری‌ها به این سایت مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز در مورد خرید و تهیه کالای مورد نظرتان با کارشناسان فروش این مجموعه ارتباط برقرار کنید و با توجه به نوع نیاز خود بهترین محصول را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.