اخبار شرکت

نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم

نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم

ورق‌های آلومینیومی به دلیل آنکه از برخی ویژگی‌ها مانند وزن کم، مقاومت پایین و… برخوردارند در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد هستند. در این مطلب قصد داریم به مفاهیم مهمی در رابطه با ورق آلومینیوم بپردازیم. تا انتها همراه ما باشید تا به بررسی پاسخ سوالاتی چون کاربرد ورق آلومینیوم و نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم پرداخته شود.

امروزه استفاده از فلزات مختلف در صنایع گوناگون دارای اهمیت زیادی است. نیازمند بودن صنعت به موادی که دارای خواص منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای باشند، ازجمله دلایل پرکاربرد بودن فلزات در صنایع به شمار می‌رود. یکی از فلزاتی که در میزان رشد تولید و بهره‌وری تاثیرگذار است، آلومینوم است. ورق آلومینیوم از پرمصرف‌ترین ورق‌های فولادی محسوب می‌شود.

ورق آلومینیومی چیست؟

پیش از آنکه به بررسی نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم پرداخته شود، قصد داریم ماهیت ورق آلومینیومی را بیان کنیم. همان‌طور که گفته‌شد، ورق آلومینیومی ازجمله ورق‌هایی است که به دلیل داشتن وزن مناسب و کاربردهای مختلف، مصرف زیادی در صنعت دارد. عنصر آلومینیوم که نوعی فلز است، دارای خواص فیزیکی متعددی می‌باشد. خواص موجود در این فلز باعث‌شده است تا ورق‌های ساخته‌شده از آن، براق، سبک وزن، مقاوم، ضد خوردگی و ضد حریق، غیر سمی و غیر مغناطیسی باشند.

ورق‌های آلومینیومی توسط دستگاه‌های گیوتین برش داده می‌شوند و در برخی از مواقع که ضخامت ورقه‌ها نازک‌تر است، از اره برقی برای برش آن‌ها استفاده می‌شود. یکی از خاصیت‌های ورق‌های آلومینیومی این است که نصب و نگهداری از آن‌ها راحت بوده و با استفاده از پیچ و پلاک فلزی و در برخی از مواقع با استفاده از جوشکاری می‌توان ورق‌های آلومینیومی را متصل کرد.

aluminium sheet

مشخصات ورق آلومینیومی

ورق‌های آلومینیومی از مشخصات و ویژگی‌هایی برخوردار هستند که وجود همین ویژگی‌ها است که باعث‌شده این ورقه‌ها کاربرد فراوان داشته باشند. بهتر است بدانید که یکی از نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم، وجود همین مشخصات است. به عبارت دیگر در هنگام خرید ورق‌های آلومینیومی باید از وجود چنین ویژگی‌هایی در ورق‌ها اطمینان حاصل کرد. در بخش‌های قبلی بعضی از از ویژگی‌های این نوع ورقه‌ها مطرح شد. در زیر، برخی از مشخصات مهم یک ورق آلومینیومی تشریح‌شده است:

 1. یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه ورق‌های آلومینیومی این است که آن‌ها را می‌توان به‌صورت مداوم بازیافت کرد. به بیان دقیق‌تر، این امکان وجود دارد که بتوان بدون آنکه خواص اولیه این ورق‌ها از بین بروند، بتوان آن‌ها را مجددا بازیافت کرد. با وجود چنین خاصیتی می‌توان 90 درصد از انرژی مورد نیاز به‌منظور تولید دوباره این ورقه‌ها را صرفه‌جویی کرد.
 2. از میان ورق‌های فلزی موجود، ورق آلومینیومی، مناسب‌ترین ورق به‌منظور استفاده در اداوات نظامی و پوشش‌های زرهی محسوب می‌شود.
 3. ورق‌های آلومینیومی، از لحاظ اندازه و ضخامت، از مناسب‌ترین نوع فلزات به‌شمار می‌روند.
 4. چنانچه این ورقه‌ها در شرایط سرد نگهداری بشوند، مقاومت آن‌ها افزایش خواهند یافت.
 5. قیمت آن در مقایسه با برخی از ورق‌ها مانند ورق فولادی، مناسب است.
 6. ورق‌های ساخته‌شده از فلز آلومینیوم، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارند.
 7. آن‌ها دارای سطحی کاملا براق، صاف و یکدست می‌باشند.
 8. در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، مقاومت بالایی دارند.
 9. دارای وزن سبک هستند.

ورق آلومینیوم

مهم‌ترین مصارف ورق آلومینیومی در صنعت

ورق‌های آلومینیومی دارای کاربردهای متعددی در صنعت هستند که از این ورقه‌ها باتوجه به نوع آلیاژ و شکل آن‌ها، در ساخت وسایل گوناگون استفاده می‌کنند. عرضه ورقه‌های آلومینیومی در تنوع بالا ازجمله کارهایی است که فروشندگان و نمایندگای معتبر این ورقه‌ها انجام می‌دهند تا در صنایع مختلف بتوان از آن‌ها استفاده کرد. به‌طور کلی، مهم‌ترین صنایعی که استفاده از ورق‌های آلومینیومی در آن‌ها کاربرد دارند، در زیر آورده‌شده است:

 • تولید مبدل‌های حرارتی
 • تولید واگن‌ها و ریل‌های قطار
 • صنایع هوافضا و صنایع نظامی
 • ساخت برخی از لوازم ساختمانی
 • ساخت بعضی از تجهیزات الکترونیکی
 • تولید مخازن ضدزنگ به منظور نگهداری از سوخت
 • تولید قطعات مختلف اتومبیل در صنعت خودروسازی
 • صنایع ساخت وسایل حمل‌ونقل دریایی مانند کشتی‌ها وقایق‌ ها

ورق های الومینیوم

انواع ورق آلومینیومی

ورق‌های آلومینیومی در انواع مختلفی قابل تقسیم‌بندی هستند. یکی از نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم این است که بدانید دقیقا به دنبال چه نوع ورق آلومینیومی هستید تا باتوجه به نیاز خود به خرید آن اقدام کنید. به‌طور کلی، ورق‌های آلومینیومی به دسته‌های ساده، آجدار، رنگی و دریایی تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • ورق ساده

یکی از انواع ورق‌های آلومینیومی، ورق ساده است. این ورق‌ها از مشخصاتی مانند داشتن سطحی صاف و رنگی شفاف برخوردار هستند.

 • ورق آجدار

سطح ورق‌های آلومینیومی آجدار از شکل‌های مختلفی ساخته‌شده‌اند تا بتوانند از اصطکاک جلوگیری کنند. شکل‌های بادامی، ضربدری، مربعی و… ازجمله ورق‌های آلومینیومی آجدار محسوب می‌شوند.

 • ورق رنگی

این نوع از ورق‌های آلومینیومی، در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند. همان‌طور که از نام این نوع از ورق‌های آلومینیومی مشخص است، تنوع رنگی در آن‌ها بالا می‌باشد. این نوع از ورقه‌‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • ورق دریایی

یکی از انواع ورق‌های آلومینیومی، ورق دریایی نام دارد. در ساخت این نوع از ورقه‌ها از آلیاژ 5083 استفاده ‌شده است. ویژگی ورق‌های دریایی این است که این نوع از ورقه‌ها، در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم بوده و از فرسایش و زنگ‌زدگی در امان هستند. در ساخت وسایل حمل‌ونقل دریایی، از این نوع ورق آلومینیومی استفاده می‌شود.

ورق های الومینیوم

ورق آلومینیومی و قیمت آن

مراکز و نمایندگی‌های متعددی هستند که برای خرید ورق‌های آلومینیومی می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد. اگر به این مراکز مراجعه کنید متوجه خواهید شد که این ورقه‌ها دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. عوامل زیادی وجود دارند که بر قیمت این محصولات، موثر هستند. پیش از آنکه به بیان عوامل موثر در قیمت ورق‌های آلومینومی پرداخته شود بد نیست بدانید که این نوع از ورقه‌های فلزی در مقایسه با سایر فلزات از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی متوجه شدید، استفاده از ورق‌های آلومینیومی در صنایع مختلف همراه با مزایایی است که باوجود چنین مزایایی، این محصولات از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند. به‌طور کلی می‌توان عوامل زیر را در تعیین قیمت ورق‌های آلومینیومی دخیل دانست:

 1. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت ورق‌های فوق، میزان ضخامت آن‌ها است. ضخامت ورق‌های آلومینیومی بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود.
 2. نوع آلیاژ به‌کاررفته در ساخت این ورقه‌ها، از دیگر عوامل موثر بر قیمت ورقه‌های آلومینیومی می‌باشد.
 3. ورقه‌های آلومینیومی در انواع مختلف وجود دارند، هرکدام از آن‌ها در تعیین قیمت این ورقه‌ها تاثیرگذار هستند.

نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم

تا به اینجا سعی شد در رابطه با ورق‌های آلومینیومی، انواع آن، کاربردهای این ورقه‌ها و عوامل موثر بر تعیین قیمت آن‌ها صحبت شود. پس از بیان موارد فوق، ممکن است این سوال ایجاد بشود که در هنگام خرید این ورقه‌ها به چه چیزهایی باید توجه کنیم و یا به عبارت دقیق‌تر، نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم، چه نکاتی هستند؟ برای دانستن این نکات، به ادامه مطالب مطرح‌شده توجه داشته باشید.

ورق آلومینیوم

 • برخورداری از وزن مناسب

یکی از ویژگی‌های ذکرشده در رابطه‌با ورقه‌های آلومینیومی، پایین بودن وزن آن‌ها است. ورقه‌های آلومینیومی مرغوب دارای وزن مناسب هستند. توجه داشتن به وزن آن‌ها یکی از نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم محسوب می‌شود.

 • داشتن سطحی کاملا یکدست و شفاف

ورق‌های آلومینیومی باکیفیت دارای سطحی کاملا صاف و شفاف هستند. اگر در هنگام خرید این ورق‌ها متوجه شدید که آن‌ها فاقد سطح صاف هستند، باید بدانید که آن ورقه‌ها دارای کیفیت پایینی هستند. توجه داشته باشید که برخی از ورق‌های آلومینیوم به شکل مات تولید می‌شوند. ورقه‌های آلومینیومی مات از سایر ورقه‌ها متفاوت هستند و لذا دیگر ورقه‌ها باید سطحی شفاف داشته باشند.

 • انعطاف‌پذیر باشند

انعطاف‌پذیر بودن ورقه‌ها از دیگر نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم محسوب می‌شود. در هنگام خرید سعی کنید نسبت به انعطاف‌پذیر بودن ورق‌ها مطمئن شوید و بدانید که ورق‌هایی که استانداردهای لازم را نداشته باشند دارای انعطاف کمتری هستند. هرچه ورق انعطاف‌پذیرتر باشد، استحکام آن بیشتر بوده و از مقاومت بالاتری در برابر خوردگی برخوردار است.

 • شناسایی برندهای مهم

شناسایی برندهای مطرح در تولید ورق‌های فوق، ازجمله نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم است. پیش از آنکه به خرید ورق‌های فوق اقدام کنید، بهتر است با معروف‌ترین برندهای ارائه‌کننده ورق‌های آلومینیوم آشنا شوید.

خرید از بازرگانی نجومی

همان‌طور که از مطالعه این مطلب متوجه شدید، ورق‌های آلومینیومی ازجمله محصولاتی هستند که در صنایع مختلف کاربردهای متعدد دارند. به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که ورق‌های آلومینیوم دارا هستند، دارای طرفداران زیادی در صنعت‌های مختلف ازجمله صنایع دفاعی، حمل‌ونق دریایی و … می‌باشند.

خرید این محصولات می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد لذا باید به نکات مهم در خرید ورق آلومینیوم توجه داشت. برای آگاهی داشتن از این نکات و همچنین دریافت مشاوره رایگان در رابطه با خرید ورق آلومینیوم، با کارشناسان مجرب سایت بازرگانی نجومی تماس حاصل فرمایید.

بازرگانی نجومی جهت رفاه حال مشتریان گرامی امکان خرید و مشاهده آنلاین قیمت آهن آلات را فراهم کرده است. تمامی قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای به روز رسانی می‌شوند.

تولید شده در تیم محتوای بازرگانی نجومی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.