اخبار شرکت

نکات مهم قبل از خرید میلگرد

نکات مهم قبل از خرید میلگرد

همان‌طور که می‌دانید میلگرد یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در بازار آهن بوده و دارای کاربردهای متفاوتی در صنایع گوناگون است. اگر مدیر یک پروژه ساختمانی هستید توصیه می‌کنیم برای خرید بهترین میلگرد نکاتی را که در ادامه ذکر می‌کنیم در نظر بگیرید تا بهترین میلگرد ضمن قیمتی مناسب و معقول را خریداری کنید. این مقاطع دارای نکات و ویژگی‌هایی هستند که به طور مستقیم بر قیمت و کیفیت آن‌ها اثر گذار خواهد بود. در ادامه شما را با نکات مهم قبل از خرید میلگرد آشنا می‌کنیم. اگر قصد خرید میلگرد را دارید پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مطلب از بازرگانی آهن نجومی با ما همراه باشید.

تعریف کلی میلگرد

در یک تعریف کلی، میلگرد پروفیلی با سطح مقطع دایره‌ای شکل و توپر و از جنس فولاد است. این محصول دارای تنوع زیادی است و در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. به طور مثال در صنعت ساختمان سازی نوع فلزی آجدار آن کاربرد گسترده ای دارد.

چه عواملی بر قیمت میلگرد مؤثرند؟

همان‌طور که گفته شد موارد متعددی بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارند. در زیر به برخی از مهم‌ترین این عوامل اشاره می‌کنیم، با ما همراه باشید.

میلگرد

استاندارد بودن وزن میلگرد

استاندارد بودن وزن میلگرد بر اساس استانداردهای موجود، یکی از نکات مهم قبل از خرید میلگرد است. برای اطلاع از استاندارد بودن میلگرد مورد نظر باید طول و وزن دقیق میلگرد را بر اساس قطر اسمی آن اندازه‌گیری کرد و سپس وزن میلگرد را به ازای یک متر طول آن به دست آورد. با استفاده از جدول استاندارد یا جدول اشتال میلگرد، می‌توان حداکثر و حداقل قطر اسمی میلگرد را به راحتی محاسبه کرده و از استاندارد بودن میلگرد مطمئن شد.

سایز میلگرد

میلگرد‌ها در کشورهای مختلف با استانداردهای متفاوت و با قطرهای متنوعی ساخته می‌شوند. قطر میلگردها معمولا بین ۶ تا ۶۰ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود. طول متداول این میلگرد‌ها نیز ۱۲ متر است. برای قطرهای کمتر از ۱۰ میلی متر معمولا میلگرد‌ها به صورت کلاف تولید می‌شوند. سایزهای متفاوت میلگرد شامل سایز‌های۱۴، ۱۸،۱۶ ،۲۰، ۲۲ و …است که با توجه به نوع کاربرد، سایز مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع استاندارد میلگرد

میلگرد با استانداردهای متفاوتی در کشورهای مختلف تولید می‌شود. هر استانداردی دارای طبقه‌بندی مشخصی بر اساس خواص مکانیکی دارد. فولادهای میلگرد تولید شده در ایران که عمدتا توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند، دارای استاندارد روسی هستند. این فولاد در سه گروه فولاد نوع A1، فولاد نوع A2 و فولاد نوع A3 جای می‌گیرند. بنابراین می‌توان انواع استانداردهای میلگرد و تفاوت بین آن‌ها را یکی از نکات مهم در هنگام خرید میلگرد دانست.

میلگرد

نخستین استانداردی که در کشور ما برای میلگرد مورد استفاده قرار گرفت، برای میلگرد ذوب آهن بود و(GOST5781) نام داشت. این استاندارد برگرفته شده از استاندارد کشور روسیه بود. این استاندارد هم اکنون نیز در بازار فولاد کشور بسیار رایج است.

استاندارد داخلی دیگری نیز در سال‌های اخیر در تولید فولاد رواج یافته است. این استاندارد(ISIRI3132) نام دارد و رعایت آن برای تمامی تولید کنندگان فولاد الزامی است.

استانداردهای دیگری نظیر JIS G3112 ژاپن، DIN 488 آلمان، BS4449 انگلستان، ANSI/AWS D1.4 ایالات متحده و ISO 6935 سازمان جهانی استاندارد نیز برای تولید فولاد وجود دارند. حتما در هنگام خرید میلگرد مورد نظر خود به نوع استاندارد استفاده شده در تولید آن دقت کنید.

میلگرد

آج میلگرد

هندسه آج میلگرد از دیگر نکات مهم قبل از خرید میلگرد است که باید به آن توجه کنید. همان‌طور که می‌دانید میلگرد‌ها، این مقاطع فولادی بر اثر کشش یا نورد شمش فولادی در دمای بالا به دست می‌آیند. توسط قالب‌های آج زنی، آج روی آن‌ها شکل داده می‌شود.

میلگردها بر اساس آج روی خود به دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. به طور کلی می‌توان میلگردهای آج دار را به سه دسته A3 ، A2 و A4 تقسیم کرد. البته نوع دیگری از میلگرد با نام میلگرد ساده نیز وجود دارد که فاقد آج است. میلگردهای آجدار بر اساس نوع مواد مورد استفاده در ساخت آن‌ها و همچنین عملیات حرارتی که بر روی آن‌ها انجام شده است نیز به چند دسته متفاوت تقسیم می‌شوند:

  • گریدA2 معمولا در مواردی که سازه به استحکام زیادی نیاز نداشته باشد و سازه‌ و یا ساختمان‌ کم ارتفاع باشد، این نوع میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • گرید A3 پر مصرف‌ترین نوع میلگرد در جهان است و بخش عمده‌ای از خرید و فروش میلگردها را شامل می شود.
  • میلگرد گرید A4 به علت دارا بودن از آج مرکب، استحکام بالاتری نسبت به میلگرد A3 دارد. استفاده از این نوع میلگرد باعث می‌شود میلگرد مصرفی کاهش یافته و روند انجام پروژه سرعت بیشتری به خود بگیرد.

میلگرد آجدار

خواص مکانیکی میلگردها ؛ تست کشش و خمش

عواملی نظیر روش تولید، میزان ناخالصی‎های موجود در میلگرد و نحوه‎ی سرد شدن، بر ویژگی‌های مکانیکی میلگرد، شکل پذیری و جوش‌پذیری آن تاثیر می‌گذارند. تنش تسلیم در واقع حداکثر نیرویی است که در صورت وارد شدن به میلگرد، آن را دچار تغییر شکل دائم نمی‌کند و در صورت افزایش این مقدار نیرو، میلگرد دچار تغییر شکل پلاستیک شده و دیگر به حالت اولیه خود بر نمی‌گردد. در طراحی‌ها، مقدار تنش تسلیم به عنوان یک ملاک مهم در انتخاب در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت خواص مکانیکی میلگرد دیگر نکته مهمی است که باید در هنگام خرید به آن توجه کرد. به دلیل اهمیت این موضوع ازمقدار تنش تسلیم نیز در نام‌گذاری میلگردها استفاده می‌شود.

 مقاومت کششی را نیز می‌توان بیشترین نیرویی تعریف کرد که قبل از شکست، جسم آن را تحمل می‌کند. با عملیاتی نظیر آلیاژسازی، کار سرد و یا عملیات حرارتی می توان خاصیت مقاومت کششی میلگرد‌ها را بهبود بخشید.

عباراتی نظیر استحکام کششی یا Tensile Strength‌ نیز برای مقاومت کششی به کار می‌رود. میزان انعطاف پذیری و یا شکنندگی میلگرد توسط آزمون کشش و ازدیاد طول نسبی تعیین می‌شود.

معمولا برای سازه‌هایی مانند پی‌ها، ساختمان‎های بتنی و در بتن ریزی‎های حجیم که در آن‌ها تغییر شکل هنگام بتن ریزی مطرح نیست، میلگرد‌های فولادی سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین عناصر آلیاژ‌ی میلگرد شامل كربن، فسفر، منگنز، گوگرد و سيليسيم می‌شود. ترکیب وزنی این آلیاژ‌ها بر روی حد تسلیم، شکل‌پذیری و جوش‎پذیری میلگرد به شدت تاثیرگذار است.

میلگرد

بسته‌‎بندی میلگرد‎ها

میلگرد‌ها معمولا به دو صورت شاخه‌ای و کلاف بسته بندی می‌شوند. میلگردهای شاخه‌ای عموما دارای طولی به اندازه ۱۲ متر هستند و در بارهای ۲ تا ۵ تنی بسته بندی می‌شوند. میلگردهای کلاف نیز به صورت پیچیده شده به دور یک قرقره به بازار عرضه می‌شوند. میلگرد به شکل کلاف فضای کمتری برای انبار شدن نیاز دارد. قطر اسمی میلگردها را بر روی علامت شناسایی آن ها می‌نویسند. این قطر نشان‌دهنده سطح مقطع میلگرد است.

برند میلگرد

توجه به برند میلگرد از دیگر نکات مهم قبل از خرید میلگرد می‌باشد. حجم خرید میلگرد در کشور بالا است به همین دلیل پراکندگی کارخانجات تولید کننده این محصول نیز قابل توجه است. از برترین تولید‌کنندگان و معروف‌ترین برندهای میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان، خراسان، میانه آناهیتا گیلان، روهینا، کوثر اهواز، بافق یزد، ابرکوه و شاهین بناب.

خرید از بازرگانی نجومی

شما می‌توانید برای خرید میلگرد مورد نظر خود با توجه به نوسانات لحظه‌ای قیمت این محصول، با کارشناسان بازرگانی نجومی تماس بگیرید و از بروزترین قیمت میلگرد مطلع شوید. در صورت نیاز مشاورین مجموعه آماده ارائه خدمت رسانی و کمک به شما عزیزان برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین میلگرد خواهد بود.

یک نظر در “نکات مهم قبل از خرید میلگرد

  1. درود بر شما مطالب خوب بود.
    برای ساخت یک سوله 120 متری برای فنداسیونش چقدر میلگرد باید استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *