اخبار شرکت

نکات مهم هنگام خرید نبشی

نکات مهم هنگام خرید نبشی

در بازار مربوط به آهن‌آلات و فولاد در ایران محصولات متنوعی از مقاطع فولادی از جمله نبشی یافت می‌شود‌ که جز تولیدات مهم و پرکاربرد محسوب می‌شوند. در خرید نبشی مناسب و با کیفیت باید به مواردی از جمله جستجو منبع مناسب، کیفیت مطلوب، مشخصات محصول و قیمت مناسب و به‌صرفه توجه کرد که اگر هر یک از این موارد نام برده شده با دقت کافی بررسی نگردند قادر خواهند بود به طور کلی کیفیت محصولات را به چالش کشیده و زیر سوال ببرند.‌ همچنین‌ افزون‌بر موارد ذکر شده صرفه‌جویی در وقت و هزینه از جمله موارد حائز اهمیت در زمان خرید نبشی می‌باشد.

در نتیجه با توجه به دلایلی که ذکر شد سعی داریم در این مقاله از وب سایت بازرگانی نجومی شما خوانندگان عزیز را با نکات لازم در هنگام خرید این محصول آشنا کنیم. اگر از جمله افرادی هستید که می‌خواهید این محصول را خریداری کنید این مطلب را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نبشی

مفهوم و ماهیت نبشی

نبشی‌ها یا تیر فولادی L شکل از محصولات نورد گرم هستند و به شکل زاویه‌دار تولید می‌گردند. مقطع آن‌ها دارای دو بال با زاویه 90 درجه در کنار هم است که این دو بال امکان دارد مساوی یا نامساوی باشند. در نتیجه نبشی‌ها به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد. نبشی در درون بدنه، در بخش زاویه دو بال شعاعی دارد که تاثیر بسیار زیادی در عملکرد مقطع نبشی در المان می‌گذارد.

از نبشی فولادی در موارد مختلفی از جمله ساخت دیوار، ستون، پایه و تیرهایی که  در یک زاویه مشخص به یکدیگر متصل می‌شوند و در عین حال می‌توانند مقاومت سازه را حفظ کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد نبشی در گوشه‌ها این است که باعث برطرف شدن برش و خم شدن می‌شود.

همچنین در تقویت المان‌ سازه، ساخت چهارچوب، تعمیرات، قفسه‌بندی و برخی اوقات در کف‌سازی استفاده می‌گردد. جنس نبشی امکان دارد از آلومینیوم، آهن، استیل، فولاد ضد زنگ، گالوانیزه، پی وی سی، پلاستیک و یا ام دی اف تولید شده باشد.

باید بدانید که نبشی‌کشی دیوار راهی جهت استحکام بخشیدن به دیوار است. تا در مواقع زلزله و به وجود آمدن حوادث طبیعی‌ مانع از ریزش آن شود.

نکات مهم هنگام خرید نبشی

هنگامی که قصد خرید نبشی را دارید باید به نکات و ضروریاتی توجه کنید تا خرید شما علاوه بر مقرون به صرفه بودن از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد. در ادامه این نکات مهم را شرح می‌دهیم:

نبشی فابریک و پرسی

۱- نوع نبشی

هنگام خرید نبشی باید فابریک یا پرسی بودن نبشی را تشخیص دهید که یکی از روش‌های آن مورد بررسی قرار دادن نوع انحنای داخل آن است به این صورت که اگر نبشی فابریک باشد کاملا عمود بر هم است اما اگر نبشی پرسی باشد با میزان انحنای بیشتر نسبت به یکدیگر زاویه ۹۰ درجه دارد. همچنین ضخامت نبشی از نوع پرسی در تمامی طول آن یکسان و بدون تغییر می‌باشد. در صورتی که ضخامت نبشی فابریک به سمت انتهایی بال به آرامی کم‌ می‌شود.

اصلی‌ترین تفاوت این دو نبشی در نحوه ساخت و تولید آن‌ها است. به این صورت که نبشی پرسی از ورق فولادی به طول ۶ متر تولید، از وسط خم شده و به شکل هندسه نبشی شکل می‌گیرد. سایز و ضخامت آن نیز در مرحله آخر یعنی فرمینگ انجام می‌شود. در صورتی که در ساخت و تولید نبشی فابریک به هیچ عنوان از پرس و برش تولید استفاده نمی‌شود و در همان ابتدا به صورت نبشی فرم داده می‌شود. باید بدانید که کیفیت نبشی فابریک از نبشی پرسی بیشتر و بهتر می‌باشد.

آگاهی از این موارد در رابطه با ویژگی‌های مکانیکی محصول، در خرید نبشی مناسب بسیار حائز اهمیت می‌باشد زیرا این نکات در قیمت نهایی محصول تاثیرگذار هستند.

۲- ابعاد و سایز نبشی

از دیگر نکات مهم و قابل توجه در هنگام خرید نبشی ابعاد و سایز آن است که باید مورد بررسی قرار گیرد. نبشی به لحاظ ابعاد و سایز به دو دسته تقسیم می‌شوند:

نبشی بال مساوی و نامساوی

 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی

عمده‌ترین تفاوت نبشی بال مساوی و نامساوی در برابری و اندازه بال آن‌ها است. در نتیجه اگر دو بال نبشی مساوی و برابر باشند به آن نبشی بال مساوی و اگر اندازه دو بال نبشی نامساوی باشد آن نبشی را بال نامساوی می‌نامند.

 ۳- شناخت نیاز سازه

سومین نکته قابل توجه که در هنگام خرید نبشی باید به آن دقت داشته باشید در اختیار داشتن اطلاعات کامل از نیاز سازه‌ای موردنظر می‌باشد.

محصول نبشی بیشتر در آهن‌کشی آسانسورها و ساخت آن، ساخت بادبند در ساختمان‌های فولادی، سقف‌های کرومیت، ساخت ستون و خرپا، پل و سایر اتصالات در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه آگاهی از نیاز پروژه منجر می‌شود تا در خرید این محصول اشتباه نکنید و دچار هزینه‌های اضافی و خسارات مالی نشوید.

۴- مشورت با کارشناس حرفه‌ای

راهنمایی گرفتن از یک کارشناس حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند شما را در خرید و فروش محصولات فولادی از جمله نبشی کمک کند تا بدین وسیله خریدی به صرفه و مناسب داشته باشید.

خرید نبشی

۵- قیمت نبشی

باید بدانید که قیمت آهن‌آلات در بازار به طور مداوم در حال  تغییر است. این تغییرات مشمول افزایش و کاهش قیمت انواع گوناگون مقاطع فولادی از جمله نبشی می‌باشد. در نتیجه آگاهی از قیمت به روز نبشی در هنگام خرید می‌تواند خریدی بی‌دغدغه را برای شما به ارمغان بیاورد.

کاربردهای نبشی

همان‌گونه که پیشتر بیان شد نبشی‌ها جز مهم‌ترین مصالح فلزی هستند. کاربردهای فراوانی نیز دارند که مهم‌ترین آن‌ها تقویت و استحکام بخشیدن به سازه‌ها است.

معمول‌ترین کاربرد آن ‌هم در پروژه‌های ساختمانی و عمران و سازندگی می‌باشد. با توجه به اینکه در خلال متن به برخی از کاربردهای نبشی اشاره کردیم در این قسمت به برخی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم که عبارتند از:

خرپا

 • ساخت سازه‌های خرپایی
 • ساخت بادبندها و اسکلت‌های فلزی
 • اتصال ستون‌ها در پل‌سازی
 • اتصال ستون‌ها در سدسازی
 • استحکام فوندانسیون
 • وصل ستون‌ها با تیر آهن و موارد دیگر در این زمینه
 • دکل‌های انتقال نیرو
 • ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات
 • از سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر، نبشی‌ها برای اتصال پل‌ها به ستون‌ها، تیرآهن‌ها، ساخت ستون و خرپا
 • سازه‌های مرتبط با آسانسورها
 • استفاده در سقف‌های کرمیت
 • برای اتصالات راحت و بدون دردسر در سازه
 • استفاده در سازه‌های LSF
 • ماشین‌آلات صنعتی در کارخانه‌ها و…

در بازار آهن‌آلات ایران، کارخانه‌های متعددی به تولید محصولات نبشی باکیفیت، اندازه و ضخامت گوناگون مشغول هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به آریان فولاد، شکفته، ظهوریان، ناب تبریز، فولاد کوهپایه و فولاد اصفهان که جز معروف‌ترین آن‌ها هستند اشاره کرد.

خرید نبشی از بازرگانی نجومی

با توجه به مطالب گفته شده، هنگام خرید نبشی باید به نکاتی همچون نوع نبشی، سایز و ابعاد آن، کاربرد در سازه و قیمت توجه کنید. قیمت محصول نبشی در بازار آهن‌آلات دارای نوسانات و تغییرات مختلفی می‌باشد. این امر به این علت است که نبشی جز مصالح پرمصرف در پروژه‌های ساختمانی و همچنین سازه‌های عمرانی محسوب می‌شود. بنابراین نتیجه می‌گیریم که عامل قیمت از موارد مهم در ضمن خرید نبشی می‌باشد که باید به آن دقت کنید

در این مقاله از بازرگانی نجومی سعی کردیم تا شما خوانندگان عزیز را در جهت داشتن یک خرید مناسب، بدون اشتباه و مقرون به صرفه همچنین امن و اقتصادی راهنمایی کنیم. در صورت داشتن سوال در این زمینه می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید. بازرگانی نجومی دارای کارشناسان خبره در زمینه مشاوره خرید کلیه آهن‌آلات از جمله میلگرد، نبشی، ناودانی و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *