اخبار شرکت

پرمصرف ترین تیرآهن ها کدامند؟

پرمصرف ترین تیرآهن

به طور کلی انواع مقاطع فولادی به خصوص تیرآهن‌ها، نقش کلیدی در پروژه ساختمان‌سازی و اسکلت‌بندی دارند. از تیرآهن‌ها برای کنترل و جلوگیری تحرک‌های ناشی از دو نیروی برشی و لنگر خمشی استفاده می‌کنند. برای اینکه بتوان تصمیم‌گیری هوشمندانه‌ای در یک پروژه ساختمان‌سازی گرفت، نیاز است تا با پرمصرف‌ ترین تیرآهن‌ ها آشنا شد تا بتوان مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کرد.

در این مقاله، می‌خواهیم یک موضوع بسیار کاربردی یعنی شناسایی پرمصرف ترین تیرآهن ها در بازار را مورد بررسی قرار دهیم. تیرآهن‌ها با توجه به هدف پروژه ساختمانی و نقشه ساختمان، با ویژگی‌هایی به بازار آهن عرضه می‌شوند. بدیهی است که انتخاب هر کدام از آن‌ها نیاز به اطلاعات کافی از ساختار دارد. با ما همراه باشید تا به تمامی پرسش‌های پرتکرار و مهم در این رابطه پاسخ کاملی دهیم.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن یک پروفیل فولادی به شکل  H و I بوده که در ساخت و ساز بسیار کاربرد دارد. بدون مصالحی مانند تیرآهن، ساخت اسکلت یک ساختمان امکان‌پذیر نیست.

بال و جان تیراهن

تیرآهن‌ها از دو قسمت جان و بال ساخته شده‌اند. جان بخش میانی و اصلی تیرآهن و بال لبه‌های کنار تیرآهن است.

انواع تیرآهن

تیرآهن‌های موجود در بازار بر اساس استانداردهای مشخص شده و نحوه تولید به ۴ گروه تقسیم می‌شوند. هر کدام برای اهدافی در اسکلت‌بندی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گروه‌ها عبارتند از:

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن INP
 • تیرآهن IPB (تیرآهن هاش)
 • تیرآهن لانه‌ زنبوری (نوع CNP)

پرمصرف ترین تیرآهن ها در بازار

با توجه به قابلیت‌هایی که هر کدام از تیرآهن‌ها دارند، پرمصرف‌ترین آن‌ها در بازار شامل گروه‌های زیر می‌شوند:

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن هاش
 • تیرآهن لانه زنبوری

تمامی این تیرآهن‌ها در برابر نیروهای وارده مقاومت خوبی دارند و می‌توان از آن‌ها برای افزایش دوام و استحکام ساختمان استفاده کرد. از انواع این تیرآهن‌ها می‌توان در صنایع مختلفی مانند کشی‌سازی، ساختمان‌سازی، سدسازی، پل‌‌سازی و … استفاده نمود.

تیرآهن هاش که یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است، استحکام بسیار خوبی دارد و در صنایع عمران و مهندسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تیرآهن از دو بال پهن و یک جان ساخته شده است و زمانی که جان افقی است، شکل ظاهری آن به صورت H می‌شود.

البته اگر جان تیرآهن به شکل عمودی باشد، شکل آن شبیه I می‌شود که از آن به علت سطح مقطع بزرگ‌تر به عنوان ستون یا تیکه‌گاه استفاده می‌کنند.

این تیرآهن پرکاربرد، در برابر نیروهای برشی و خمشی مقاوم است و سرعت نصب بالایی هم دارد، در نتیجه پروژه ساختمانی مورد نظر به راحتی پیش می‌رود.

تیراهن 14

پرمصرف ترین تیرآهن ها در بازار ایران کدام‌اند؟

تجربه و آمار در این زمینه نشان داده است که تیرآهن‌های ساخته شده تحت استاندارد IPE بیشترین کاربرد را در ایران دارند که در سازه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه سایزهای مختلف این استاندارد را بررسی می‌کنیم.

تیرآهن‌های سایز 14 به عنوان مقاطعی سبک شناخته می‌شوند که وزن هر متر از آن‌ها بین ۱۲.۹ الی ۳۳.۷ کیلوگرم متغیر است. وزن دقیق آن‌ها با توجه به کارخانه سازنده مشخص می‌شود.

به دلیل تقاضای بالای این تیرآهن، بیشتر کارخانه‌های داخل کشور این نوع تیرآهن را تولید و عرضه می‌کنند. از این نوع تیرآهن در ساخت خرپاها، نعل، تیر، ستون‌ها و پوشش‌های سقفی استفاده می‌کنند.

تیرآهن سایز 16 از میان سایر انواع تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی، مصرف بیشتری دارد و در ساخت تیرها، نعل‌ها، ستون‌ها و همچنین پل‌های لانه زنبوری کاربرد دارد. سایز 18 این استاندارد نسبت به دو گروه قبلی سنگین‌تر و مقاومت بیشتری دارد. وزن هر شاخه می‌تواند تا 230 کیلوگرم هم برسد. این گروه از تیرآهن‌ها به دلیل وزن زیاد در سازه‌های عظیم و ساختمان‌های بزرگ کاربرد دارند.

تیرآهن‌های IPE به علت استفاده بالا و رایج بودن در بازار به تیرآهن‌های معمولی هم معروف هستند. سایزهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل 14، 16، 18 و 20 می‌شود. از آنجایی که ساختمان‌های کشور ما عموما با ارتفاع‌های معمولی ساخته می‌‌شوند، وزن و بار طبقات در حدی متعارف است به همین دلیل تیرآهن 14 پاسخگوی نیاز اکثر پروژه‌ها است.

در واقع می‌توان گفت پرمصرف ترین تیرآهن در ایران، سایز 14 با استاندارد IPE  است.

انواع تیراهن

کاربرد تیرآهن

یک بخش جدایی‌ناپذیر ساختمان‌ها، همین تیرآهن است که بیشترین مصرف را در زمینه ساخت و ساز اسکلت ساختمان دارد‌. از کاربردهای دیگر تیرآهن می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرده:

 • استفاده در خرپاها
 • استفاده به عنوان شاه تیرها
 • استفاده در ساخت کفی ستون
 • کاربرد در ساختمان‌هایی با تیرهای مختلف
 • استفاده از تیرآهن بال پهن برای ساخت ستون به شکل عمودی

فرآیند تیرآهن چگونه است؟

برای تولید یک تیرآهن، در ابتدا به وسیله یک جک از نوع هیدرولیکی، شمش‌ها را وارد کوره‌ای می‌کنند که دمایی حدود ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد دارد. زمانی که شمش‌ها درون کوره پخته می‌شود باید آن‌ها را روی رول‌هایی قرار داد تا به سمت رافینگ بروند. در این مرحله نوبت به قفسه‌های نورد می‌رسد که در آن ۱۰ الی ۱۸ استند وجود دارد.

در نهایت در مرحله نورد، از قیچی متراژ برای بریدن محصولات در طول‌های مختلف استفاده می‌کنند و در آخر با استفاده از گیوتین‌های بسته‌بندی که طولی برابر ۱۲ سانتی‌متر دارند، آماده می‌شوند.

تیرآهن ها

مزایای استفاده از تیرآهن

یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی تیرآهن است که مزیت‌های استفاده از آن به شرح زیر است:

 • نصب و اجرای سریع
 • قابلیت اتصال چندین قطعه
 • دارای قابلیت توسعه حتی پس از اتمام کار سازه
 • امکان موجود بودن به صورت پیش ساخته
 • کاربرد بالا در ارتفاع‌های زیاد

تیرآهن علاوه بر مزایای گفته شده دارای معایبی چون تضعیف تیر در دمای بالا، احتمال خوردگی و تمایل به کمانش هم می‌باشد.

خرید از بازرگانی نجومی

در این مقاله سعی کردیم در ضمن آشنا کردن شما با پرمصرف ترین تیرآهن، با انواع و کاربرد آن‌ها هم بیان کنیم. همان طور که متوجه شدید انواع مختلف تیرآهن در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند.

نکته مهمی که در انتخاب تیرآهن‌ها باید مدنظر کاربران و خریداران باشد، این است که قبل از خرید حتما از تمامی اطلاعات لازم در رابطه با مقاطع فولادی آگاه شده و سپس اقدام کنند. برای دریافت مشاوره رایگان و ارتباط با کارشناسان ما کافی است با شماره‌های درج شده در سایت آهن نجومی تماس گرفته تا بتوانید پاسخ تمامی سوالات خود را بیابید.

تولید شده در تیم محتوای بازرگانی نجومی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.