اخبار شرکت

پروفیل سپری چیست؟

پروفیل سپری

اگر می‌خواهید در مورد یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی، پروفیل‌های سپری اطلاعات جامع و کاملی به دست آورید این مطلب از بازرگانی نجومی را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله ضمن معرفی این نوع از پروفیل و کاربردهایی آن اطلاعات دیگری در مورد نحوه تولید، استانداردهای لازم، کاربردهای آن، مشخصات و ابعاد انواع سپری و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سپری در ایران نیز به شما ارائه شده است.

با پروفیل سپری آشنا شوید!

پروفیل سپری (Iron Tripetalous) با نام پروفیل T نیز در بازار شناخته می‌شود و علت این نامگذاری شکل ظاهری این محصول است. این مقطع فولادی کاربرد فراوانی در صنایع مختلف مخصوصاً صنعت ساختمان‌سازی دارد. اندازه لبه سپری بر اساس میلی‌متر محاسبه می‌شود که به طور معمول اندازه لبه با اندازه دیواره برابر است. بهتر است بدانید که اگر اندازه لبه سپری ۱۰۰ میلی‌متر باشد، به آن سپری نمره ۱۰ می‌گویند.

پروفیل سپری

پروفیل سپری در ایران با دو شکل ظاهری زیر تولید می‌شوند:

 • سپری با لبه تیز: با اندازه 20 تا 40 میلی‌متر
 • سپری با لبه گرد: با اندازه 30 تا 140 میلی‌متر

ضخامت این مقطع از 0.9 تا 2.5 میلی‌متر تغییر می‌کند که بهترین و پرکاربردترین ضخامت آن 2 میلی‌متر است. البته هر کسی می‌تواند بر اساس نیاز خود ضخامت مناسب را انتخاب کند. با خرید پروفیل T مناسب، در هزینه‌های تولید یا اجرا صرفه‌جویی خواهد شد.

پروفیل سپری مانند دیگر مقاطع فولادی مانند نبشی و ناودانی، در دو نوع فابریک و پرسی تولید می‌شود. در صورتی که در بازار تولیدات فابریک یا پرسی موجود نباشد از روش دیگری استفاده می‌شود. در این روش یک تیرآهن را از قسمت وسط وب (web)، به صورت طولی برش داده می‌شود و از آن دو سپری به دست می‌آید. به طور مثال از دو نیم کردن تیرآهن 200 دو سپری سایز 100 به دست می‌آید.

پروفیل را با استفاده از مقاطع با جنس‌های مختلف می‌سازند. متداول‌ترین جنس این پروفیل آهن است اما در برخی موارد از مس، آلومینیوم، برنج و استیل نیز برای تولید سپری استفاده می‌شود. به طور مثال از پروفیل آلومینیومی برای تولید درب و پنجره که در برابر رطوبت بسیار مقاوم است استفاده می‌گردد.

برخی از افراد پروفیل T را با نبشی اشتباه می‌گیرند در صورتی که این دو مقطع علاوه بر تفاوت‌های ساختاری و نوع کاربرد از نظر ظاهری نیز با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند.

پروفیل سپری چگونه تولید می‌شود؟

برای تولید سپری از دو روش نورد گرم و نورد سرد استفاده می‌شود. در ادامه به طور مختصر این دو روش را به شما معرفی می‌کنیم:

پروفیل سپری

1) تولید به روش نورد گرم

در کشور ما معمولاً از روش نورد گرم برای تولید سپری‌ استفاده می‌کنند. این روش پس از حرارت دادن مواد اولیه در کوره و نرم شدن آنها، مواد مذاب را از درون دروازه‌هایی به شکل T عبور داده و درنهایت محصول به شکل سپری‌ با دو بال و ضخامت‌های مختلف بدست می‌آید. در پایان محصول در طول‌های مختلف 6 تا 12 متری برش داده می‌ شوند.

2) تولید به روش نورد سرد

در تولید به روش نورد سرد با ایجاد یک برش طولی در تیرآهن دو پروفیل سپری تولید می‌شود. این روش چندان رایج نیست و معمولاً محصولات موجود در بازار از نورد گرم تولید می‌شوند.

از چه استانداردی برای تولید سپری استفاده می‌شود؟

برای تولید پروفیل سپری باید استانداردهای صنعتی مؤسسه استاندارد آلمان (Deutsches Institut für Normung) که به اختصار DIN نامیده می‌شود، رعایت گردد. استانداردهای DIN EN 10055، DIN1022 و DIN59051 چند نمونه رایج از استانداردهای مربوط به تولید سپری است که در تولیدات کارخانجات مختلف رعایت می‌شود. در این استانداردها ترکیب شیمیایی و میزان استحکام کششی انواع فولاد مشخص شده است.

پروفیل سپری

پروفیل سپری چه کاربردهایی دارد؟

پروفیل سپری یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی موجود در بازار است در این بخش به معرفی مهم‌ترین موارد به کارگیری پروفیل سپری می‌پردازیم.

برخی از کاربردهای عمده پروفیل سپری در صنعت ساختمان‌سازی عبارت است از:

 • سدسازی
 • احداث ستون
 • زیرسازی‌های فلزی
 • اتصال پل‌ها به ستون‌
 • ساخت سازه‌های مدرن
 • ساخت انواع درب و پنجره
 • مهارکننده در ساختمان‌ها
 • استحکام اسکلت گلخانه‌ها
 • ساخت سقف‌های کاذب باربر
 • ساخت سازه‌های فلزی مقاوم
 • خشکه‌چینی یا نماکاری خشک
 • وال پست (کناف‌بندی دیوارهای بنایی)
 • ایجاد چهارچوب برای سقف‌های شیشه‌ای
 • ساخت گاردریل‌ها (کنار اتوبان‌ها، کنار پل‌ها و…)
 • ساخت خرپا (سازه‌های متشکل از واحدهای مثلثی شکل)
 • سقف نورگیرها (چهارچوب برای استفاده از آجرهای شیشه‌ای)

مشخصات و ابعاد انواع پروفیل سپری

ضخامت سپری‌ها معمولاً 0.9 تا 2.5 میلی‌متر متغیر است، البته ضخامت 2 میلی‌متر از رایج‌ترین سپری‌های موجود در بازار است. اندازه لبه سپری با اندازه دیواره بر حسب میلی‌متر برابر است به طور مثال اگر اندازه لبه سپری ۱۰۰ میلی‌متر باشد، دیواره آن نیز 100 میلی‌متر است و نمره آن ۱۰ نامیده می‌شود.

همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد طبق استاندارد اشتال، سپری‌ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته لبه گرد و لبه تیز تقسیم می‌شوند. اندازه سپری با لبه تیز ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر و سپری با لبه گرد ۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر است. همچنین سپری‌های تولید شده در ایران در طول‌های مختلف ۶ تا ۱۲ متری هستند. البته این امکان نیز وجود دارد که طول پروفیل سپری بر اساس دلخواه مشتری تغییر پیدا کند.

پروفیل سپری

با بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان پروفیل سپری در کشور آشنا شوید!

یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت پروفیل سپری هزینه حمل‌ونقل محصول است. اینجاست که اهمیت محل تولید مقاطع فولادی مشخص می‌شود، هر چه کارخانه تولید سپری به محل مورد استفاده نزدیک‌تر باشد خرید مقاطع فولادی با قیمت مناسب‌تری انجام می‌شود.

خوشبختانه کارخانه‌های تولید پروفیل سپری در تمام نقاط کشور از شمال، شمال غربی، شرق و شمال شرقی گرفته و استان‌های بزرگی مانند تهران، اصفهان، مرکزی، خراسان، همدان، خوزستان، آذربایجان غربی و شرقی، یزد و کرمان مشغول فعالیت هستند.

برخی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کارخانه‌های تولید پروفیل سپری در کشور بدین ترتیب هستند:

 • پروفیل کیان پرشیا – تهران
 • شرکت صدرا پروفیل – تهران
 • کارخانه تهران شرق – تهران
 • شرکت نورد لوله یاران – تهران
 • شرکت پروفیل نیکان – اصفهان
 • شرکت جهان پروفیل پارس – تهران
 • گروه کارخانجات تولیدی صنعتی کچو
 • کارخانه لوله و پروفیل آپادانا – اصفهان

قیمت سپری

قیمت پروفیل سپری نیز مانند سایر مقاطع فولادی به عوامل مختلفی مانند نرخ ارز، نوسانات بازار سرمایه، شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، نوسانات بازار آهن‌آلات و ورق آلات، هزینه‌های حمل‌ونقل، وزن و سایز محصول بستگی دارد و به طوری که به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند. برای اطلاع از قیمت دقیق سپری کارخانجات مختلف در سطح کشور و سفارش محصولات آنها می‌توانید همین حالا با کارشناسان بازرگانی نجومی تماس بگیرید.

خرید از بازرگانی نجومی

اگر شما هم جز کسانی هستید که برای انجام پروژه‌های ساختمانی یا سایر مصارف صنعتی به پروفیل سپری احتیاج دارید، به شما توصیه می‌کنیم تا خرید خود را از صفر تا صد به بازرگانی نجومی بسپارید. البته با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات جامع و کامل در مورد پروفیل T یا همان سپری می‌توانید خریدی آگاهانه داشته باشید.

در این صورت کارکنان و متخصصان بازرگانی نجومی می‌توانند لیست قیمتی به‌روز و دقیق را به شما ارائه دهند و سپس محصولات خریداری شده را با باربری‌هایی مطمئن و ارزان برای شما ارسال کنند. شما می‌توانید پس از خرید آنلاین سپری تعیین کنید که سپری بدون بسته‌بندی، بسته‌بندی با پالت با بدون پالت برای شما ارسال شود.

این مجموعه قیمت و کیفیت محصولات ارائه شده را تضمین می‌کند و تمام امکانات یک خرید آسان و به صرفه را برای مشتریان خود فراهم کرده است. پس همین حالا برای خرید مقاطع فولادی و مشاهده قیمت آنلاین آهن آلات مورد نظر خود به فروشگاه اینترنتی این بازرگانی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *