اخبار شرکت

پروفیل مکزیکی چیست؟

پروفیل مکزیکی

جالب است بدانید که امروزه با گسترش ساخت و ساز، پروفیل‌ها نقش بسزایی را در صنعت ساختمان‌سازی ایفا می‌کنند. اغلب مهندسین عمران و همچنین پیمان‌کاران از پروفیل‌ها بسیار استفاده می‌کنند. یکی از پرکاربردترین پروفیل‌ها در این صنعت پروفیل‌های چهارچوب فلزی هستند. اغلب افراد سوالات متفاوتی درباره پروفیل‌ها مطرح می‌کنند از قبیل چهارچوب فلزی چیست؟ چند مورد چهارچوب فلزی داریم و انواع آن کدام است؟ چهارچوب‌های فلزی دارای چه مزایایی هستند؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی با ما همراه باشید تا به معرفی یکی از انواع پروفیل‌های چهارچوبی که به پروفیل مکزیکی معروف هستند بپردازیم. در صورتی که مشغول به فعالیت در حوزه ساختمان‌سازی هستید و یا علاقه‌مند به این نوع مطالب می‌باشید ما را همراهی نمایید.

چهارچوب چیست؟

به بیان ساده چهارچوب‌ها همان محل‌های نصب درب و پنجره در ساختمان‌ها هستند. محور اصلی که درب‌های مختلف در آن محدوده نصب می‌شوند، همان چهارچوب‌ها هستند. چارچوب‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که نوع اول آن چوبی و نوع دوم آن فلزی است. همانطور که مشخص است از نوع چوبی آن در گذشته استفاده می‌شده، اما امروزه به خاطر استحکام و دوام چهارچوب‌های فلزی و همینطور قابلیت رنگ‌پذیری آن‌ها، به طور کامل جایگزین نوع چوبی شده‌اند. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که قابلیت رنگ‌پذیری در چهارچوب‌های فلزی به چه دردی می‌خورد؟ با این قابلیت شما می‌توانید رنگ چهارچوب خود را به رنگ دکوراسیون داخلی خود در بیاورید و این موضوع بسیار حایز اهمیت است.

انواع پروفیل

چهارچوب‌های فلزی دارای انواع مختلفی می‌باشند که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • چهارچوب‌های رومی
 • چهارچوب‌های فرانسوی
 • چهارچوب‌های مکزیکی
 • چهارچوب‌های ساده و …

پروفیل مکزیکی

یکی از پروفیل‌های موجود در ساختمان‌سازی پروفیل مکزیکی است که در این صنعت کاربرد فراوانی را دارند. پروفیل‌های مکزیکی همچنین با نام‌های چهارچوب قاشقی و چهارچوب نگینی هم نام برده می‌شوند. ولی اغلب آن را به چهارچوب مکزیکی می‌شناسند. این نامگذاری به این دلیل است که این پروفیل‌ها دارای مقاطعی با شکل‌‌های مختلفی هستند و در دسته پروفیل‌های چهارچوب قرار می‌گیرند.

از چهارچوب‌ها برای نصب درب و پنجره ساختمان‌ها استفاده می‌شود. همانطور که پیدا است، دسته چهارچوب‌های فلزی و به ویژه نوع مکزیکی آن بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان‌سازی دارند. چهارچوب‌های مکزیکی به دلیل استحکام، قابلیت رنگ‌پذیری، ماندگاری و تنوع طرح‌های آن انتخاب مناسبی است و امروزه از آن بیشترین استفاده را در صنعت ساختمان‌سازی می‌کنند.

پروفیل‌های مکزیکی یک نوع از چهارچوب‌های فلزی هستند و این چهارچوب‌ها در متریال‌های مختلفی تولید شده‌اند و همچنین دارای استانداردهای ملی می‌باشند. لازم به ذکر است که در ساخت پروفیل‌های مکزیکی از ورق‌های روغنی و ورق‌های گرم استفاده می‌شود که این امر در تعیین قیمت آن تاثیر مستقیمی دارد.

پروفیل‌های مکزیکی در دسته پروفیل‌های بسته قرار دارند. این نوع بسته به درخواست مشتری در اندازه‌های متفاوتی تولید و خم‌کاری می‌شوند. اندازه پروفیل‌ها در مرحله خم‌کاری ورق‌ها مشخص خواهد شد.


برای خواندن مقاله پروفیل بسته و باز اینجا کلیک کنید.


انواع پروفیل‌ مکزیکی

انواع پروفیل مکزیکی

این نوع پروفیل‌ها به دو دسته پروفیل‌های مکزیکی بیرون و پروفیل‌های مکزیکی درون تقسیم می‌شوند. همانطور که از اسم آن‌ها مشخص است پروفیل‌های بیرون داری قوسی به سمت بیرون هستند و پروفیل‌های درون دارای قوسی به سمت داخل می‌باشند.

پروفیل‌های مکزیکی چه ویژگی‌هایی دارند؟

این نوع پروفیل‌ها دارای ویژگی‌های بسیاری هستند که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • داشتن دوام بالا
 • نصب کردن راحت آن
 • دارای طول عمری زیاد
 • داشتن قابلیت رنگ‌آمیزی خوب
 • داشتن مقاومت بالا در برابر آتشسوزی و ضربه
 • مقاومت در برابر خوردگی حشرات که این مقاومت را چهارچوب‌های چوبی ندارند.

چهارچوب فلزی

کاربرد پروفیل مکزیکی

از مهمترین کاربردهای پروفیل‌های مکزیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت درب‌های ضدسرقت
 • ساخت قاب‌های پنجره‌های فلزی
 • ساخت چهارچوب‌های درب‌های فلزی،MDF و HDF
 • استفاده شدن در چهارچوب‌های درب چوبی و همچنین پنجره‌های PVC

چهارچوب مکزیکی و فرانسه

تفاوت چهارچوب فرانسوی و مکزیکی

این چارچوب‌ها در زمینه شکل و طراحی سطح مقطع قوطی‌های فلزی با یکدیگر تفاوت‌هایی را دارند. در واقع تفاوت آن‌ها در عرض و همچنین ارتفاع خم‌ها است. چارچوب‌های مکزیکی به دلیل داشتن خم بیشتر، وزن هر شاخه آن حدود 15% از چهارچوب‌های فرانسوی بیشتر خواهد بود.

در هنگام ساختن ساختمان‌ها از درب ورودی تا درب واحدها و همچنین فضاهای درون اتاق‌ها از درب‌های متفاوتی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید درب‌های ورودی باید دارای استحکام بالایی باشند تا ممانعت لازم را برای عدم ورود سارقان را انجام دهند. یکی از اجزاهای مهم درب‌ها چهارچوب درب است که جنس آن از فولاد و آهن می‌باشد. اگر چهارچوب‌ها دارای ضخامت و استحکام لازم باشند دیگر سارقان نمی‌توانند از آن‌ها عبور کنند.

قیمت پروفیل مکزیکی

پروفیل‌های مکزیکی یا چهارچوب قاشقی به دلیل ویژگی‌‌های خاصی که دارند در قسمت‌‌های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع محصولات در اندازه‌های متفاوت و کیفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند. عواملی که بر روی قیمت این نوع پروفیل‌ها تاثیر می‌گذارد شامل کیفیت مواد اولیه ا نوع و مدل آن و همچنین ابعاد آن است.

امروزه با توجه به نوسانات بازار ارزی قیمت این محصول همواره متغییر است. با وجود این نوع نوسانات در قیمت‌گذاری پروفیل‌های مکزیکی موجب شده تا شرکت‌‌های تولیدی داخل کشور قیمت این سازه را کنترل نمایند تا حدالامکان از ورود قاچاق این محصول به کشور جلوگیری شود.

نمونه‌های ایرانی از لحاظ قیمت قابل قیاس با نمونه‌های خارجی نخواهند بود و آن‌ها از مواد اولیه مناسب و باکیفیت تولید می‌شوند و محصول دست جوانان ایرانی می‌باشد. این محصولات دارای مرغوبیت بالا و کیفیت عالی هستند.

پروفیل مکزیکی

خرید از بازرگانی نجومی

با مطالعه این مقاله از وب سایت بازرگانی نجومی متوجه شدید که چهارچوب یا پروفیل همان قوطی‌های پروفیل هستند که از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت می‌باشند. انواع مختلف چهارچوب‌های فلزی شامل چهارچوب ساده، چهارچوب فرانسوی، چهارچوب مکزیکی و چهارچوب رومی است که در این مطلب درباره نوع مکزیکی آن صحبت کردیم. کاربرد اصلی پروفیل مکزیکی در صنعت ساختمان‌سازی است.

مصالح بسیاری در صنعت ساختمان‌سازی به منظور تولید یک سازه با کیفیت و بی‌نقص استفاده می‌شود که پروفیل قاشقی یکی از انواع مصالحی است که جهت نصب درب و پنجره ساختمان به کار گرفته می‌شود. چهارچوب‌های درب و پنجره اغلب از نوع فلزی هستند که چهارچوب مکزیکی یا قاشقی یکی از انواع آن‌ها به شمار می‌رود. در صورت داشتن سوال در این خصوص می‌توانید با شماره‌های روی سایت حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.