اخبار شرکت

کارخانه تولیدکننده نبشی

کارخانه تولیدکننده نبشی

با توجه به توسعه یافتن شهرها و افزایش میزان ساختمان سازی مصرف آهن آلات نیز بسیار افزایش یافته است. نبشی، سپری و ناودانی‏‌ها از مقاطع فولادی پرکاربرد هستند که از آنها علاوه بر ساختمان‌سازی در پروژه‌های دکل سازی، پل‌ سازی و موارد بسیار دیگری استفاده می‌شود. از این مقاطع فولادی معمولا برای مقاوم سازی در ساختمان‌ها و افزایش سطح تحمل آ‌ن‌ها در برابر تنش‌های ایجاد شده استفاده می‌شود. از آنجا که مصرف این محصولات افزایش یافته است شاهد زیاد شدن تولیدکنندگان آنها نیز هستیم. کارخانه تولیدکننده نبشی کدامند؟

همین امر باعث شده که توجه به کیفیت کالای تولید شده اهمیت بیشتری پیدا کند. در نتیجه می‌‎توانید با شناخت تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری و همچنین آشنایی بیشتر با کیفیت کالای تولید شده توسط هرکدام از آن‌ها هنگام خرید انتخاب بهتری داشته باشید. همچنین اطلاع از اینکه کارخانه تولید کننده کجا قرار دارد به دلیل کاهش مصافت و در نتیجه کاهش هزینه حمل و نقل از اهمیت زیادی برخوردار است. اما در نظر داشته باشید که همیشه کیفیت کالا اهمیت بیشتری دارد و کیفیت را در اولیت قرار دهید. حال برای آشنایی بیشتر با نبشی و کارخانه‌های تولید کننده آن تا انتهای این مقاله از سایت بازرگانی نجومی با ما همراه باشید.

نبشی چیست؟

نبشی یا پروفیل L دارای سطح مقطعی که بصورت دو ضلع عمود بر هم می‌‎باشد که با نام  LNP نیز شناخته می‌شود و به عنوان یکی از مهم‎ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود. نبشی‌ها با دو مشخصه شناخته می‌شوند، اندازه بال و ضخامت. همچنین از لحاظ نوع تولید نیز به دو نوع تقسیم می‎شوند.

کارخانه تولیدکننده نبشی

انواع نبشی بر اساس نوع تولید

نبشی پرسی: ماهیت اولیه این مقطع ورق فولادی می‌باشد. این نبشی را نیز با استفاده از یک ورق با طول 6 متر می‎سازند که این ورق از وسط به صورت عرضی خم می‌شود و به آن شکل می‌دهند.

نبشی فابریک: این نبشی اما در همان ابتدا به شکل نبشی تولید می‌شود.

انواع نبشی بر اساس نوع ظاهری

نبشی بال مساوی: همانطور که از اسم این نوع نبشی مشخص است به پروفیل‌‎هایی گفته می‎شود که دو بال قائم آن‌ها یکسان باشند. در این نبشی‌‎ها همراه با حرف L فقط یک عدد درج شده است به عنوان مثال L300 یعنی پروفیل بال مساوی با سایز 300 میلی‎متر.

نبشی بال نامساوی: از آنجا که در همه موارد امکان استفاده از نبشی با بال مساوی وجود ندارد نبشی بال نامساوی جایگزین می‌شود. در این نبشی‌‎ها کنار حرف L دو عدد درج می‎‌شود که نشان دهنده اندازه بال‎‌های آن می‎‌باشد. این محصول با استانداردهای ST37، ST44 و ST52 تهیه می‎‌شوند.

نبشی

کاربرد نبشی ها

نبشی‌ها دارای کاربردهای گسترده‏ای هستند که بر اساس طرح ارائه شده توسط مهندیس به صورت شاخه و یا خرد شده استفاده می‌شوند. به طور کلی مهم‎ترین خاصیت نبشی‎ها برای تقویت و مستحکم‎سازی بیشتر در سازه‌ها و ایجاد تکیه‌گاه برای بعضی قسمت‌‎ها می‌‎باشد. رایج‎ترین کاربرد نبشی‌ها در ساختمان سازی است اما همانطور که گفتیم کاربردهای زیادی دارند مانند: ساخت سازه‌‎هایی خرپایی، بادبندها و اسکلت‌های فلزی، اتصال ستون‌ها در پل سازی و سد سازی، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات، دکل‌های انتقال نیرو و موارد بسیار دیگری. اما برای اجرای هرکدام از این موارد از نبشی خاصی استفاده می‌شود که متناسب با آن پروژه باشد. به طور مثال

  • از نبشی‌های با سایز 50 تا 150 میلی‌متر در فوندانسیون ساختمان سازی، اتصال پل‌ها به ستون‌ها، تیرآهن‌ها به بیم‌های باربر و ستون‌ها به صفحات استفاده می‌‎شود و همچنین در ساخت ستون‌ها و خرپا نیز کاربرد دارند.
  • از نبشی‌های خرد شده در سازه‌هایی مانند سازه‌های مرتبط با آسانسورها استفاده می‌شود که این نبشی را به عنوان نبشی لقمه نیز می‌شناسند.

بزرگترین کارخانه های تولیدکننده نبشی

نبشی‌ها اغلب با دو مشخصه طول و ضخامت بال شناخته می‎شوند که طبق جدول اشتال ضخامت نبشی‌ها بین 3 تا 35 میلی‌متر متغیر هستند. در ایران معمولا نبشی‌ها با ضخامت 3 تا 20 میلی‎متر تولید می‎شوند. در ادامه به معرفی برخی از کارخانجات تولید کننده نبشی می‌پردازیم و بیان می‌‏کنیم که نبشی تولید شده هر کارخانه چه مشخصاتی دارد.

فولاد ناب تبریز

1- کارخانه فولاد ناب تبریز

کارخانه فولاد ناب تبریز به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نبشی و ناودانی در ایران فعالیت خود را از سال 1382 در 35 کیلومتری غرب شهر تبریز آغاز کرده است. این شرکت با تولید انواع نبشی و ناودانی باکیفیت بالا و رعایت استانداردهای ملی و جهانی توانسته جایگاه ویژه‎ای در بازار آهن و فولاد کشور داشته باشد و به عنوان نامی نیک شناخته شود. این مجموعه در طی سالیان متمادی فعالیت خود توانسته است طیف وسیعی از مقاطع فولادی مانند نبشی 30 – 120  میلی‎متر، ناودانی 80 – 160 میلی‎متر و تیرآهن 120 – 160 میلی‎متر با طول 1 الی 12 متر را تولید و روانه بازار کند. این محصولات دارای گواهینامه کاربردی علامت استاندارد محصول از سازمان ملی استاندارد می‎باشد.

گروه صنعتی شکفته

2- کارخانه فولاد شکفته مشهد

کارخانه فولاد شکفته مشهد نیز یکی از قدیمی‌ترین و بهترین کارخانه تولیدکننده نبشی در ایران است. این کارخانه فعالیت خود را از سال 1330 به عنوان یک کارگاه ریخته‌گری آغاز کرد و در ادامه در سال 1388 به تولید نبشی و مقاطع فولادی پرداخت. این کارخانه در کیلومتر 20 جاده مشهد- قوچان و در شهرک صنعتی فناوری‌‎های برتر قرار دارد. عمده فعالیت این مجموعه شامل تولید انواع مقاطع فولادی سبک، سنگین و نیمه سنگین می‌شود. این کارخانه علاوه بر تولید انواع نبشی، ناودانی و سپر به تولید شمش فولادی بیلت نیز می‌پردازد. در تولید مقاطع فولادی این کارخانه استانداردهای بین المللی و استاندارد ملی رعایت می‎شود. قابل ذکر است که نبشی‌های کارخانه شکفته مشهد به صورت بال مساوی و ناودانی‌ها به صورت بال شیبدار در طول 6 متر تولید می‌شوند.

کارخانه ذوب‌ آهن

3- کارخانه ذوب اهن اصفهان

این کارخانه در دشت طبس و پنج کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. ذوب آهن اصفهان بزرگترین تولید کننده فولاد ساختمانی و مقاطع فولادی به شمار می‎رود. این کارخانه در کنار تولیدات دیگر خود که شامل تیرآهن، میلگرد، انواع شمش، ریل و مفتول می‌باشد سالیانه حدود 30 هزار تن نبشی و 40 هزار تن ناودانی نیز تولید می‌کند. نبشی‌های ذوب آهن اصفهان به صورت نورد گرم و در اندازه 40 – 150 میلی‎متر تولید می‌شوند. ناودانی این کارخانه نیز به دو نوع بال موازی و بال شیبدار در اندازه 120 – 200 میلی‎متر تولید و روانه بازار می‎گردند. تولیدات ذوب آهن اصفهان طبق استاندارد ملی ایران و استانداردهای بین المللی تولید می‌شوند.

کارخانه نبشی

4- کارخانه نبشی کوهپایه

این کارخانه به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان نبشی ایران شناخته می‎شود. کارخانه نبشی کوهپایه فعالیت خود را در سال 1382 در 35 کیلومتری شرق اصفهان واقع در شهرک صنعتی شرق آغاز کرد. این مجموعه تولیدات گوناگونی مانند نبشی بال مساوی، نبشی بال نامساوی، ناودانی و سپر تولید می‌کند. کارخانه بنشی کوهپایه تنها تولیدکننده نبشی ریز به صورت صنعتی و استاندارد می‌باشد. نبشی‌‎های این مجموعه به روش نورد گرم و در اندازه‌های 20 -60 میلی‎متر و طول 6 متر تولید می‌شوند. اما امکان تولید نبشی بنا به درخواست مشتری از 2 تا 15 متر نیز وجود دارد. ناودانی‌‎های تولیدی این کارخانه نیز در سایزهای 30 تا 60 میلی‎متر می‌باشد.

خرید از بازرگانی نجومی

در این مطلب علاوه بر توضیح مختصری در مورد نبشی و کاربردهای آن شما را با تعدادی از برترین تولیدکنندگان نبشی در ایران آشنا کردیم. همانطور که گفته شد یکی از مهمترین و کاربردی‎ترین مقاطع در ساخت سازه‌های مختلف نبشی می‌‎باشد. از این محصول برای انجام پروژه‌های گوناگون صنعتی و عمرانی و همچنین ساخت بسیاری از لوازم روزمره زندگی استفاده می‌‎شود.

با توجه به استفاده بسیار زیاد از نبشی در سال‌های اخیر کارخانجات بسیاری اقدام به تولید این محصول نموده‌‎اند. از برترین کارخانه‌های تولید این محصول به کارخانه فولاد ناب تبریز، کارخانه فولاد شکفته مشهد، کارخانه ذوب آهن اصفهان و نبشی کوهپایه اشاره کردیم. شما می‎توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره در زمینه خرید انواع مقاطع فولادی، نبشی و ناودانی به سایت بازرگانی نجومی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *