اخبار شرکت

کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان

قطعا تا به حال همگی شما نام کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان را شنیده‌اید اما شاید اطلاعات چندانی از این کارخانه عظیم و مهم نداشته باشید. در این صفحه از سایت بازرگانی نجومی قصد داریم تا با شما درباره این کارخانه به طور مفصل به گفتگو بپردازیم. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره کارخانه فوق را دارید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی بفرمایید.

نخستین تولیدکننده فولاد در ایران و بزرگترین کارخانه سازنده محصولات فولادی در خاورمیانه، کارخانه ذوب آهن اصفهان است. آن را با اختصار با نام ESCO نیز نشان می‌دهند. کارخانه فوق در سال حدود 6/3 میلیون تن محصولات فولادی در بخش‌های ساختمانی و صنعتی تولید می‌کند.

از آنجائی‌که نقش کارخانه ذوب آهن اصفهان در صنعت فولاد کشور بسیار پررنگ و مهم محسوب می‌شود لذا به آن لقب مادر صنعت فولاد کشور را اختصاص داده‌اند. محصولاتی که این کارخانه تولید می‌کند به بسیاری از کشورهای مختلف جهان همچون کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی صادر می‌گردد. این امر نشان‌دهنده کیفیت بالای محصولات تولید شده توسط کارخانه فوق است.

مروری بر تاریخچه کارخانه ذوب آهن اصفهان

در سال 1346 در دشت طبس که در 45 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. یکی از بهترین و بزرگترین کارخانه‌های فولادی کشور یعنی کارخانه ذوب آهن اصفهان احداث شد. پس از گذشت 4 سال از تاسیس آن، این کارخانه با تولید چدن عملا به بهره‌برداری رسید. یک سال پس از آن یعنی در سال 1351 بخش فولاد سازی و مهندسی نورد در این کارخانه فعال شد. با راه‌اندازی این بخش، ظرفیت تولید کارخانه فوق به حدود 550 هزار تن در سال افزایش یافت.

کارخانه ذوب آهن اصفهان برای آنکه ظرفیت تولیدات خود را به حدود یک میلیون تن در سال افزایش دهد، تصمیم به ساخت کوره بلند شماره 2 گرفت. منطقه‌ای که برای احداث کوره فوق در نظر گرفته شده بود از جهات مختلفی مانند استحکامات طبقات زمین، خطوط ارتباطی، تامین آب و… توسط کارشناسان ایرانی و شوروی مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا در سال 1357 ساخت کوره شماره 2 به اتمام رسید و تکمیل شد.

به دلیل رخ دادن جنگ ایران و عراق، کارخانه ذوب آهن اصفهان نتوانست مانند دیگر صنایع به پیشرفت خود ادامه بدهد. با پایان یافتن جنگ و بهتر شدن اوضاع، این کارخانه توانست با بهره‌مند شدن از امکانات خود، میزان تولیدات خود را افزایش داده و ظرفیت تولید را به حدود 2 میلیون تن در سال برساند. با گذشت سال‌ها و با به کارگیری متخصصان و تکنولوژی‌های روز دنیا، این کارخانه هم‌اکنون توانسته است به اولین و بزرگترین سازنده محصولات فولادی ساختمانی و ریلی در ایران و خاورمیانه تبدیل شود و ظرفیت سالانه خود را به میزان 3 میلیون و 600 هزار تن فولاد افزایش دهد.

کارخانه ذوب‌ آهن

نقش مهم کارخانه ذوب آهن اصفهان در نوسازی صنعتی کشور

به منظور نوسازی صنعتی کشور، وظایف مختلفی به کارخانه ذوب آهن اصفهان محول شد. وظایفی که این کارخانه توانست به خوبی از عهده آن برآید. وظایفی مانند توسعه خطوط راه‌آهن، رشد شهرسازی و حتی ساحت کارخانه‌های بزرگی مانند فولاد مبارکه با توجه به محصولات تولید شده توسط مجتمع فولادی ذوب‌آهن اصفهان امکان‌پذیر شد. بهتر است بدانید که از کارخانه ذوب‌آهن به عنوان یک برند ملی در ایران یاد می‌شود. در ساخت مراکز مهمی مانند گنبد نیروگاه بوشهر، برج میلاد و… از محصولات فولادی این کارخانه استفاده شده است.

محصولات فولادی کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان محصولات فولادی مختلفی را تولید می‌کند که بدون شک همه آن‌ها در موارد بسیاری دارای کاربرد می‌باشند. میلگرد در انواع مختلف، تیرآهن، ناودانی، شمش، نبشی، چدن جامد، ریل و… ازجمله محصولات تولید شده توسط کارخانه فوق می‌باشند.

مجتمع فولادی ذوب‌آهن اصفهان از استانداردهای جهانی و منطقه‌ای و هم‌چنین از تکنولوژی‌های مدرن در تولید محصولات خود استفاده می‌کند تا بتواند آن‌ها را با کیفیت بالایی وارد بازار مصرف نماید. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، به دلیل وجود کیفیت بالا در محصولات تولیدشده توسط کارخانه فوق، تعدادی مشتری‌های محصولات این کارخانه از سراسر دنیا زیاد بوده و رو به گسترش می‌باشند. در ادامه قصد داریم شما را با محصولات این کارخانه آشنا سازیم.

تیرآهن

  • تیرآهن بال نیم پهن موازی

این تیرآهن بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 1791 و منطبق بر استانداردهای DIN1025-5 با علامت مشخصه l-2 تولید می‌شوند. در جرم و مقادیر ایستایی از استاندارد EN10034 و در رواداری‌ها از استاندارد EN10025-2 استفاده شده است.

  • تیرآهن بال پهن موازی

تیر‌آهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی در دو وزن متوسط و سبک توسط کارخانه ذوب‌آهن اصفهان تولید می‌شوند. تیرآهن بال پهن موازی با وزن متوسط مطابق با استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 و بر اساس استانداردهای DIN1025-2 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، استاندارد EN10034 در رواداری‌ها و استاندارد EN10025-2 در مشخصات فنی تولید می‌گردد.

تیرآهن‌های بال پهن موازی در وزن سبک مطابق با استاندارد ملی ایران ISIRI 13781 و بر اساس استانداردهای IPBL و DIN1025-3 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، استاندارد EN10034 در رواداری‌ها و استاندارد EN10025-2 در مشخصات فنی تولید می‌گردد.

تولید میلگرد

  • میلگرد

میلگردهایی که توسط کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان در دو نوع ساده و آجدار به دو شکل دوکی و یکنواخت روانه بازار مصرف می‌شوند، مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 3132 تولید می‌گردند. نکته مهمی که درباره این میلگردها وجود دارد این است که بایستی در زمان جوشکاری، شرایط پیش‌گرم بر اساس آنچه که در استاندارد ملی ایران به شماره 3132 درج گردیده است، رعایت بشود.

  • نبشی

نبشی‌‌هایی که در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان تولید می‌شوند از نوع نبشی‌های بال مساوی بوده که ساخت آن‌ها بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 1-13968 و هم‌چنین بر اساس استاندارد DIN EN 10056/1,2 می‌باشد.

  • ناودانی

مجتمع فولادی ذوب‌آهن اصفهان دو نوع ناودانی بال شیبدار و بال موازی را تولید می‌کند. برای ساخت این محصولات از استانداردهای ملی ایران به شماره‌های 4477-1 و 4477-2 استفاده می‌کند.

  • شمش‌های ساختمانی

کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان شمش‌های فولادی را در مقطع‌های مختلفی مانند 100*100، 200*200، 250*250، 250*360 که دارای طول‌های 4 الی 12 متر بوده تولید می‌کند. هم‌چنین این امکان وجود دارد که شمش‌ها را از لحاظ ابعاد سطح مقطع و طول آن بر اساس نیازهای مشتری‌ها تولید نمایند.

Isfahan iron smelting factory

میلگرد‌های تولید شده توسط ذوب آهن اصفهان

امروزه کارخانه‌های مختلفی به تولید میلگرد مشغول هستند که همگی آن‌ها برای تولید این محصول فولادی احتیاج به خط تولید نورد دارند. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان نیز به عنوان یکی از کارخانه‌های سازنده میلگرد در کشور، برای تولید این محصول به خط تولید نورد نیازمند می‌باشد. بهتر است بدانید که مجتمع ذوب‌آهن اصفهان دارای چهار کارگاه خط تولید نورد به نام‌های نورد 300، نورد 350، نورد 500 و نورد 600 می‌باشد. کارگاه‌های نورد 300 و نورد 350 وظیفه تولید و تامین میلگرد را در کارخانه فوق بر عهده دارند. در آن‌ها میلگردها در دو نوع آجدار و ساده در اندازه‌های مختلف 16 الی 32 و میلگرد کلاف در اندازه‌های 5/5 و 12 میلی‌متر تولید می‌گردند.

میلگرد ساختمانی ذوب‌آهن اصفهان

میلگردهای ساختمانی که در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان تولید می‌شوند، بخش عمده‌ای از آن‌ها به منظور ساختمان‌سازی در استان اصفهان مصرف می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، در کارخانه فوق علاوه بر ساخت میلگردهای آجدار، میلگردهای ساده A1 نیز تولید می‌شوند.

میلگردهای آجدار به دو شکل آجدار مارپیچ و آجدار جناقی بر اساس استاندارد ملی 3132 ساخته می‌شوند. میلگرد آجدار مارپیچ در دو نوع اج 340 و آج 350 و میلگرد آجدار جناقی در دو نوع آج 400 و آج 430 ساخته می‌گردند. یکی دیگر از محصولات تولیدی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان که در برج‌سازی و ساخت سازه‌های بزرگ کاربرد دارد، میلگرد آجدار مرکب است که به میلگرد A4 شناخته می‌شود. این میلگرد در دو نوع آج 500 و آج 520 تولید می‌گردد.

میلگرد صنعتی ذوب‌آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان علاوه بر آنکه میلگردهای ساختمانی تولید می‌کند، قادر است تا میلگردهای صنعتی نیز در اندازه‌های 5/5 الی 14 میلی‌متر نیز تولید نماید. لازم به ذکر است که مشتری‌هایی که خواهان میلگردهای صنعتی با قطر بیش از 14 میلی‌متر می‌باشند، می‌توانند سفارش خود را به این کارخانه ارائه داده تا آن‌ها بر اساس اصول استاندارد به تولید آن بپردازند. تمامی میلگردهای تولید شده ساختمانی و صنعتی در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان بر اساس استانداردهای ASTM A615 آمریکا، JIS G3112 ژاپن، GOT 5781 روسیه و استاندارد 3132 ایران تولید شده و به بازارهای مصرف عرضه می‌شوند.

خرید از بازرگانی نجومی

همان‌طور که از مطالعه این مطلب از سایت بازرگانی نجومی متوجه شدید، کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان به عنوان یکی از کارخانه‌های بزرگ تولید محصولات فولادی در کشور از قدمت دیرینه‌ای برخوردار بوده که به دلیل استفاده از نیروهای مجرب، تکنولوژی‌های روز، دانش پیشرفته و… توانسته است محصولات مختلفی را تولید کرده و به بازار مصرف در ایران و جهان عرضه کند. در این مطلب سعی کردیم شما را با تاریخچه این کارخانه آشنا کرده و هم‌چنین شما را با محصولات تولیدی این کارخانه آشنا سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *