اخبار شرکت

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

اگر شما هم تمایل دارید با کارخانه فولاد مباركه اصفهان بیشتر آشنا شوید، این مقاله از بازرگانی نجومی را از دست ندهید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تاریخچه‌ای از فعالیت‌های این شرکت، بازار فروش، انواع تولیدات و نقش آن در آلودگی محیط‌ زیست استان آشنا نماییم.

کارخانه فولاد مبارکه در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کند؟

فولاد مبارکه یکی از شرکت‌های پیشرو داخلی در زمینه تولید ورق‌های فولادی است. این مجتمع تولیدی نقش مهمی در توسعه اقتصادی، صنعتی و اجتماعی کشور و همچنین ارتقای سطح فناوری در صنعت فولاد ایفا می‌کند. از تولیدات این مجموعه در صنایع فلزی سنگین، صنایع فلزی سبک، خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع لوله و پروفیل، لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم الکتریکی و خانگی استفاده می‌شود.

این واحد تولیدی با استفاده از منابع مالی حاصل از فروش داخلی و ارزی خود و همچنین استفاده از اعتبارات مالی، ریالی و ارزی افق‌های بسیاری را در طرح‌های توسعه برای خود در نظر گرفت. تولید 12.8 میلیون تن فولاد تا سال ۱۳۹۸ که محقق شده است و ۲۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴ از اهداف همین طرح‌های توسعه است.

کارخانه فولاد مباركه اصفهان

تاریخچه احداث و فعالیت کارخانه فولاد مباركه اصفهان

کارخانه فولاد مباركه اصفهان امروزه يكي از بزرگ‌ترین واحدهاي صنعتي کشور ايران است که در زميني به مساحت 35  كيلومترمربع و در نزديکي شهر مباركه استان اصفهان و در 75 كيلومتري جنوب غربي شهر بزرگ اصفهان قرار گرفته است.

عمليات ساخت اين مجتمع در سال 1360 و در بحبوحه جنگ تحمیلی آغاز گرديد. بسیاری از فعاليت‌هاي فنی و ساختماني اجرا شده در دوران ساخت آن در خاورميانه كم‌نظير بود به طور مثال نزديك به 18 ميليون و 700 هزار متر‌مكعب خاک‌برداری، بالغ بر 1 ميليون و 845 هزار مترمکعب بتن‌ريزي، 1 ميليون و 800 هزار مترمربع قالب‌بندي و 80 هزار تن آرماتور، اجرای حدود 150 هزار تن اسكلت فلزي، 1 ميليون مترمربع نصب پوشش و بیش از 500 هزار تن نصب تجهيزات و ماشین‌آلات در این پروژه عظیم انجام شد.

نخستین هدف ساخت مجتمع فولاد مبارکه توسعه طرح ذوب‌آهن اصفهان پس از انقلاب بود. همچنین در طرح اولیه‌ای که پیش از انقلاب تدوین گردید، قرار بود تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه فولاد مبارکه توسط شرکت ماشین‌سازی اراک ساخته و تأمین شود.

پس از اتمام کار ساختمان‌سازی در سال 1370 اولين كوره قوس الكتريكي واحد فولادسازي اين کارخانه راه‌اندازي شد و پس از آن در سال 1371 خطوط توليد اين كارخانه بزرگ افتتاح گردید. از آن پس محصولات فولادي اين شركت به بازار عرضه شدند، این کارخانه با افزايش تدريجي توليد تا سقف 2/4 ميليون تن در سال توانست بخش عمده‌اي از نياز كشور را به اين كالاي استراتژيك تأمین کند.

کارخانه فولاد مباركه اصفهان حدود پنجاه درصد از فولاد موردنیاز کشور را با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای تقریباً ۳۵۰ هزار نفر تأمین می‌کند. همچنین این شرکت رکوردی معادل ۵٫۷ میلیون تن تولید انواع محصولات فولادی سرد نوردیده، تخت گرم، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت‌های ۰٫۱۸ تا ۱۶ میلی‌متر را دارا است.

فولاد مباركه

محصولات کارخانه فولاد مبارکه در کدام بازارها به فروش می‌رسند؟

گروه شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان امروزه مواد اولیه بیش از ۳۰۰۰ کارگاه تولیدی و کارخانه کشور در صنایع مختلفی مانند نفت و گاز و پتروشیمی، لوله و پروفیل، موتورهای الکتریکی، خودرو، لوازم‌خانگی، صنایع فلزی سبک ‌و سنگین، ساختمانی، کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی، صنایع غذایی و … را تأمین می‌کند.

در کنار این فولاد مبارکه هر ساله قسمتی از تولیدات خود را در راستای برآورده نمودن نیازهای ارزی، ارتقای کیفیت، حضور مستمر در بازارهای جهانی و توسعه آن صادر می‌نماید. امروزه محصولات این شرکت به بیش از ۳۸ کشور دنیا صادر می‌شود.

با تولیدات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان آشنا شوید!

با توجه به قدمت و عظمت این کارخانه می‌توان گفت که بسیاری از انواع ورق‌های فولادی در آن تولید می‌شوند و تنوع محصولات این شرکت بسیار بالا است. در این قسمت به معرفی چند محصول پرفروش کارخانه فولاد مباركه اصفهان می‌پردازیم:

کارخانه فولاد مباركه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه که با نام کلاف نوار باریک نیز شناخته می‌شود مقاومت بالایی در مقابل زنگ‌زدگی و اکسیداسیون دارد. به همین دلیل یکی از محصولات پرفروش در بازار ورق آلات و آهن‌آلات به شمار می‌آید. ورق‌های گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه در سه گرید مختلف عمومی یا A526، شکل‌دهی قفلی یا A527 و کاربردهای کششی یا A528 تولید می‌شوند.

برخی از کاربردهای ورق گالوانیزه بدین ترتیب است:

 • ساخت مخازن
 • تولید سینی کابل، پانل‌ها و تابلوهاي برق
 • اجرای بدنه و سقف در سوله‌ها و سالن‌ها
 • تولید مجراهاي هوا، دودکش‌ها، ناودان‌ها و لوله‌ها
 • ساخت برخي از تجهيزات آشپزخانه و قطعات لوازم‌خانگی

ورق رنگی

ورق رنگی یکی از انواع ورق‌های گالوانیزه است که با توجه به تنوع رنگی خود در صنایع مختلفی به کار می‌روند. این ورق‌ها سطح را به خوبی پوشش می‌دهند و مقاومت بالایی در برابر گرما و رطوبت دارند. همچنین در برابر آسیب‌های فیزیکی نظیر خط‌وخش مقاوم‌تر هستند.

برخی از کاربردهای ورق رنگی عبارت‌اند از:

 • اجرای سقف كاذب
 • ساخت سقف و بدنه انبارها و كارگاه‌ها
 • ساخت نماي داخلي و خارجي ساختمان‌ها
 • تولید كانتينر، سردخانه‌ها، كاروان‌هاي ثابت و متحرك
 • ساخت كابينت، پارتيشن، تجهيزات اداري و بدنه کامپيوتر
 • تولید بدنه خارجي يخچال، اجاق گاز، آبگرمكن و ماشين لباسشويي

کارخانه فولاد مباركه اصفهان

ورق روغنی

ورق روغنی که با نام نورد سرد نیز در بازار شناخته می‌شود مقاومت بالایی در برابر فشارهای بسیار زیاد دارند. قدرت و تحمل این ورق در برابر فشار و وزن‌های سنگین بسیار زیاد است به همین دلیل کاربردهای فراوانی در صنایع دارد.

این محصول علاوه بر استحکام بالا بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از سایر ورق‌های فولادی تولید می‌شود. ورق‌های سرد نورد شده  فولاد مبارکه با گریدهای  A611،  A619، A620 و A366 ساخته و در مصارف عمومی و کششی به کار برده می‌شود.

چند مورد از کاربردهای ورق روغنی عبارت است از:

 • ساخت لوازم‌خانگی
 • تولید مبلمان اداری و نیمکت‌ها
 • ساخت پانل‌های غیرقابل‌انعطاف
 • ساخت انواع قفسه و رگال‌های فروشگاهی
 • ساخت بدنه و قطعات خودرو در صنعت خودروسازی

ورق سیاه

ورق سیاه یا همان نورد گرم، سطح نازکی دارد که در برابر خوردگی مقاومت است. ورق‌های سیاه در مجتمع فولاد مبارکه در گريدهايS235JR ،S275JR ، ST37 و ST44 با ضخامت ۲ تا ۶ میلی‌متر ساخته می‌شوند.

کاربرد این محصولات به صورت زیر است:

 • ساخت آبگرمکن
 • صنایع تانکرسازی
 • تولید قطعات خودرو
 • ساخت چرخ و رینگ
 • صنایع فلزی سنگین
 • تولید تجهیزات کشاورزی
 • ساخت مصالح فلزی ساختمان
 • ساخت مخازن خاص کشتی‌سازی

 

کارخانه فولاد

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی از نظر كيفيت، انعطاف و قيمت بين ورق روغنی و ورق سياه قرار دارد. ورق‌های اسیدشویی تولید شده در کارخانه فولاد مبارکه یکی از چهار گرید A283، A621، A622 و A414  را دارند. از ورق A283 برای کاربردهای عمومی  و از دو گرید A621 و A622 برای مصارف کششی و در نهایت از A414 برای ساخت کپسول گاز و مخازن تحت فشار استفاده می‌شود.

کاربرد این محصولات به شرح ذیل است:

 • تولید لوله و پروفیل
 • تولید مخازن گاز و مایع
 • صنعت ساختمان‌سازی
 • تولید مخازن تحت فشار
 • تولید انواع لوله‌های انتقال گاز، نفت و آب
 • فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز
 • فرم دهی مجدد ورق اسیدشویی برای تولید محصولات گالوانیزه
 • ساخت قطعات داخلی و چرخ‌های اتومبیل (رینگ و شاسی) در صنایع خودروسازی

ورق قلع اندود

ورق قلع اندود ویژگی‌هایی دارد که آن را بسیار مناسب حفظ و نگهداری مواد گوناگون کرده است. ورق‌های قلع اندود فولاد مبارکه در سیستم ASTM و در ۴ گرید T1،T2،T3 و T4 تولید و عرضه می‌شوند. از این ورق‌ها بیشتر در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی، شیمیایی و رنگ‌ها استفاده می‌شود.

کارخانه فولاد

آیا کارخانه فولاد مباركه اصفهان به محیط‌زیست آسیب می‌زند؟

کارخانه فولاد مباركه اصفهان یکی از واحدهای صنعتی پرمصرف آب در استان اصفهان به‌شمار می‌آید. کمترین میزان مصرف آب این کارخانه حدود ۱٫۵٪ از دبی زاینده‌رود و سالانه ۲۳ میلیون مترمکعب است به همین دلیل فعالیت این کارخانه را یکی از دلایل کم‌آبی زاینده‌رود می‌دانند.

همچنین خبرگزاری ایرنا در گزارشی از تأثیرات این مجتمع تولیدی در آلودگی هوا نوشت که استان اصفهان در دشت پست و فرودست جغرافیایی قرار گرفته است و صنایعی مانند فولاد مبارکه که در مسیر باد قرار دارند باعث آلودگی هوای شهر اصفهان می‌شوند.

مصرف روزانه ۹ میلیون مترمکعب گاز، گنداله‌سازی کارخانه فولاد مبارکه و پسماند خروجی این مجتمع از عواملی هستند که این کارخانه را در لیست صنایع آلاینده قرار داده بود. این پسماندها تأثیر زیادی بر کشاورزی منطقه گذاشته و زمین‌های کشاورزی اطراف این شرکت را به شدت آلوده کرده‌ است.

این شرکت در راستای بهبود وضعیت زیست‌محیطی اطراف خود، مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان را به طرح جمع‌آوری و هدایت پساب‌های شهرهای مجاور و همچنین ارتقا تصفیه‌خانه پساب‌های این شهرها اختصاص داد. در همین راستا نیز ۱۰٪ حمل نقل محصولات خود را به صورت ریلی انجام می‌دهد تا آسیب کمتری به محیط‌زیست وارد شود. به همین دلیل کارخانه فولاد مبارکه بالاخره در سال ۱۳۹۴ از فهرست صنایع آلاینده کشور خارج شد.

خرید از بازرگانی نجومی

در این مقاله از بازرگانی نجومی شما را با تمام جزئیات فعالیت کارخانه فولاد مباركه اصفهان آشنا کردیم. این واحد عظیم تولیدی نقش مهمی در بازار محصولات فولادی کشور ایفا می‌کند. هر چند که این مجتمع در ابتدا با نواقص و محدودیت‌های خاصی فعالیت خود را آغاز کرده بود اما با گذشت زمان و اجرای طرح‌های توسعه پی‌درپی توانسته است تمام نقایص و کمبودها را برطرف و به واحدی نمونه تبدیل شود. حال می‌توانید با خیال راحت محصولات این کارخانه خریداری کرده و نگران کیفیت و قیمت آن نباشید.

برای مشاهده آنلاین قیمت انواع آهن آلات و ورق آلات با ارسال به سراسر کشور از فروشگاه ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *