اخبار شرکت

موارد استفاده کارتن پلاست

مزایای کارتن پلاست

کارتن پلاست‌ها در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی را دارند. همچنین در راستای ویژگی‌های بی‌شمار آن‌ها باعث شده تا در مصارف گوناگونی استفاده شود. از ویژگی‌های کارتن پلاست می‌توان به مقاومت بسیار بالا، عایق بودن و انعطاف‌پذیری آن‌ها اشاره کرد. کارتن پلاست‌ها را به دلیل انعطاف‌پذیری بالا می‌توان برش داد و به آن‌ها شکل داد. در این مطلب قصد داریم شما را با مزایای کارتن پلاست آشنا کنیم. در صورتی که در این حیطه فعالیت می‌کنید و یا از علاقه‌مندان هستید می‌توانید این مطلب را تا انتها همراهی نمایید و به اطلاعات خود بیافزایید.

کارتن پلاست چیست؟

کارتن پلاست‌ها از جمله موادی هستند که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارند. در نظر داشته باشید که برای تولید کارتن پلاست‌ها از مواد اولیه‌ای همچون پلی پروپیلن استفاده می‌شود. یک محصول قابل بازیافت هستند و در این راستا از طرفداران طبیعت محسوب می‌شوند. اکستروژن روشی می‌باشد که برای تولید کارتن پلاست‌ها استفاده می‌شود. در این روش دو ورقه مسطح خارجی که با نام فیلم شناخته می‌شوند، به یکدیگر توسط صفحات باریک عمودی به صورت موازی متصل خواهند شد.

این متریال مدرن با نام‌های تجاری دیگری همچون شیت پلاست، پلاست شیت، پلاست پک، هالوپروفیل شیت و کروگیت پلاستیک شیت نیز شناخته می‌شود. به محصولاتی که از پلی پروپیلن ساخته شده‌اند، ورق‌های پلاستیکی گفته می‌شود. هنگامی که این محصولات استفاده اولیه خود را از دست می‌دهند به چرخه بازیافت منتقل می‌شوند و می‌توان از آن‌ها به صورت مجدد در صنایع مختلف استفاده کرد.

همانطور که می‌دانید این متریال نوین به روش اکستروژن تولید شده است. همچنین دارای دو ورقه مسطح می‌باشد که به صورت موازی بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند، نیروی اتصالی بین این دو ورقه بسیار بالا می‌باشد. به گونه‌ای که امکان تفکیک آن‌ها دشوار است، این ورقه‌ها دارای مقاومت بالایی هستند که برای امور صعب و دشوار بتوان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه به بررسی مزایای کارتن پلاست می پردازیم.

کارتن پلاست

کاربرد کارتن پلاست در صنایع مختلف

از این محصول بی‌نظیر در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • ساختمان‌سازی

این محصول در ساخت ساختمان دارای کاربرد فراوانی می‌باشد. کارتن پلاست‌ها در قسمت‌های مختلف سازه از پی و فونداسیون تا معماری داخلی و نمای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در راستای عایق بودن و نفوذناپذیری کارتن پلاست‌ها نسبت به آب گزینه بسیار مناسبی برای بتن‌ریزی و قالب‌بندی ساختمان‌ها هستند. از کارتن پلاست‌ها همچنین در راستای پارتیشن‌بندی و سقف سوله‌ها و سالن‌های بزرگ استفاده می‌شود.

 • بسته‌بندی

با تبدیل شدن بسته‌بندی و پکیج کردن محصولات امروزه به یک صنعت رو به پیشرفت پا گذاشته‌ایم. همه روزه شاهد تفاوت‌های زیادی در آن هستیم از جمله استفاده از کارتن پلاست به جای کارتن‌های مقوایی و پاکت‌ها برای استفاده در بسته‌بندی‌های جذاب و زیبا و کارآمد که بسیار سبک و با استحکام هستند.

 • تبلیغات

کارتن پلاست‌ها در صنعت تبلیغات بسیار کارآمد هستند زیرا به دلیل قابلیت برش، اتصال آسان و سریع به هم از این محصولات برای تابلوهای تبلیغاتی، علائم رانندگی، دکورها، استندهای فروشگاهی و … استفاده می‌شود.

 • کشاورزی

به دلیل ضدآب بودن کارتن پلاست‌ها از آن‌ها در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود. از این محصول در سقف گلخانه‌ها، در ساختن گلدان‌ها و سبد میوه‌ها استفاده می‌شود و همچنین کارتن پلاست‌ها برای آب گذرهای زمین کشاورزی و مجزا کردن قسمت‌های مختلف دیگر کاربرد دارند.

 • خودرو‌سازی

از کارتن پلاست‌ها در صنعت خودروسازی استفاده فراوانی می‌شود زیرا کارتون پلاست‌ها به دلیل وزن سبک، عمر طولانی و غیر قابل اشتعال بودن در صنعت خودروسازی به عنوان عایق صدا در پوشش درب‌های ماشین، کف و دیواره‌های صندوق عقب، دیواره‌ها و جدا کننده‌های مخزن گاز CNG و غیره به کار می‌روند.

 • صنعت لوازم خانگی

یکی از دلایل استفاده کارتن پلاست‌ها در صنعت تولید لوازم خانگی وزن بسیار کم آن‌ها و همچنین سازگاری آن‌ها با تغییرات مختلف می‌باشد. البته ضربه‌گیر بودن کارتن پلاست‌ها یکی دیگر از دلایل استفاده از آن‌ها در صنعت لوازم خانگی است. از کارتن پلاست‌ها می‌توان به عنوان کفی و پشت‌بند در ساخت یخچال و فریزر، محافظت‌کننده اجاق گازها و کولرهای آبی و همچنین در بسته‌بندی لوازم خانگی بزرگ استفاده کرد.

از نمونه کارهای دیگری که برای ساخت آن‌ها از کارتن پلاست استفاده می‌شود می‌توان به سطل‌های زباله و سطل‌های بازیافت اشاره کرد. به دلیل ویژگی‌هایی مثل وزن سبک و حمل و نقل راحت، عمر مفید طولانی و بادوام بودن و ضدضربه بودن آن برای تولید انواع سطل‌ها و محفظه‌های قابل استفاده در ادارات، بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها، منازل و پارکینگ‌ها به کار برده می‌شود.

مزایای کارتن پلاست

کارتن پلاست‌ها در مواردی دیگری هم کاربرد دارند مانند:

 • استفاده در قالب‌بندی و بلوک سقفی ساختمان‌ها
 • استفاده در بسته‌بندی‌های محصولات غذایی و دارویی
 • استفاده در جعبه‌های میوه
 • استفاده در استندها و پلی استندها
 • استفاده در انواع محصولات تبلیغاتی
 • استفاده در سوله‌ها و همچنین سوله‌های نگهداری از حیوانات
 • استفاده در کشتارگاه‌ها، مرغداری‌ها و دام داری‌ها
 • استفاده در سالن‌های ورزشی و سالن‌های اجتماعی

مزایای کارتن پلاست در صنایع مختلف

استفاده از کارتن پلاست‌ها در صنایع مختلف مزیت‌هایی را هم به دنبال دارد. این مزیت‌ها شامل:

 • ضد آب بودن کارتن پلاست

کارتن پلاست‌ها هیچ مشکلی با آب ندارند. آن‌ها در آب رطوبت و خیسی را جذب نمی‌کنند و مشکلات کارتن‌های مقوایی را ندارند. به همین دلیل برای محیط‌ها و شرایطی که امکان انتقال آب وجود دارد، بسیار ضروری است از کارتن پلاست استفاده گردد تا همانند کارتن‌های مقوایی در اثر برخورد با آب پوسیده و از هم گسیخته نشوند.

 • آب می‌شود، اما شعله‌ور نمی‌شود!

در صورت افتادن آتش به جان کارتن پلاست‌ها آن‌ها شعله‌ور نمی‌شوند بلکه مانند شمع آب می‌شوند. با این کار می‌توان از آتش‌سوزی جلوگیری کرد. یکی از اشتباهات بزرگ کسب و کارها به ویژه کسب و کارهایی که محصولات آن‌ها در انبارها نگهداری می‌شود این است که از کارتن مقوایی استفاده می‌کنند. این کارتن‌ها به محض آتش گرفتن سریع شعله‌ور می‌شوند و همه جا را از آتش پر می‌کنند. ولی کارتن پلاست‌ها این چنین نیستند و در آتش‌سوزی ذوب می‌شوند.

کاربرد کارتن پلاست

 • عایق هم می‌باشد!

برای محصولات بسیار حساس می‌توان از نوعی کارتن پلاست که دارای UV است استفاده کرد؛ این کارتن پلاست‌ها در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش ساطع شده از خورشید مقاوم هستند. با این تفاسیر می‌توان به کاربرد کارتن پلاست‌ها در صنایع بسته‌بندی محصولات حساس نیز اشاره کرد.

 • کارتن پلاست سبک است!

در مقایسه با کارتن‌های مقوایی، کارتن پلاست‌ها دارای وزن کمتری هستند. در این راستا کارتن پلاست‌ها وزن زیادی به سازه و محصول خود اضافه نمی‌کنند. انتقال و حمل و نقل آن‌ها بسیار ساده و راحت است. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، برش‌پذیری بسیار خوب و همچنین قابلیت چاپ با کیفیت روی آن می‌باشد.

خرید کارتن پلاست از بازرگانی نجومی

یکی از محصولات بی‌نظیر دوستدار محیط زیست کارتن پلاست است که امروزه به دلیل ویژگی‌های بسیار خوب آن همچون وزن سبک، شکل‌پذیری، شعله‌ور نشدن و ضدآب بودن در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با موارد استفاده کارتن پلاست اعم از بسته‌بندی، ساختمان‌سازی، خودروسازی، لوازم خانگی، کشاورزی، تبلیغات و ‌ همچنین مزایای کارتن پلاست آشنا نمودیم. در صورتی که در خصوص هرکدام از مطالب بیان شده دارای سوالات و ابهاماتی هستید می‌توانید با شماره‌های درج شده در انتهای سایت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. بازرگانی نجومی ارائه‌دهنده انواع مقاطع فولادی و کارتن پلاست است که در این راستا شما را راهنمایی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *