اخبار شرکت

ورق آلومینیوم در حمل و نقل

کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت

امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی در صنعت حمل و نقل و با توجه به ویژگی‌های قابل توجه ورق آلومینیوم استفاده از آن بسیار مورد علاقه صنعتگران قرار گرفته است. این فلز به دلیل مقاومت بالا و وزن پایینی که دارد به راحتی در قسمت‌های مختلف حمل و نقل ریلی، هوایی، دریایی و زمینی استفاده می‌گردد. همچنین دیگر ویژگی حائز اهمیت ورق آلومینیوم، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی بوده که به سازندگان این امکان را می‌دهد تا از این فلز در مناطقی که رطوبت بالایی دارد و پر فرسایش است استفاده نمایند، از محصولاتی که بر پایه این فلز تولید می‌شوند، طولانی مدت می‌توان استفاده کرد، در واقع همین موضوع باعث افزایش طول عمر تجهیزات آلومینیومی تلقی می‌شود. کاربرد این محصول به قدری گسترده است که می‌توان برای توضیح درباره هر شاخه‌اش یک مطلب ویژه تهیه نمود.

در این مطلب از وب سایت آهن نجومی قصد داریم شما را با کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت حمل و نقل آشنا کنیم. در صورتی که به این مطلب علاقه دارید تا انتها همراه ما باشید.

کاربرد ورق آلومینیوم در صنایع حمل و نقل

ورق آلومینیوم دارای مزیت‌های بسیاری است که استفاده آن را در صنعت حمل و نقل قابل توجیه کرده‌ است. یکی از مهمترین این مزیت‌ها استحکام بالا با توجه به وزن کم این فلز است. به‌عبارت دیگر وزن وسیله نقلیه با استفاده از این فلز بسیار کم‌تر می‌شود، درحالی که استحکام آن بالا باقی می‌ماند. دومین مزیت آن مقاومت در برابر خوردگی است. در صورتی که در معرض هوا قرار بگیرد از خود محافظت کرده و دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. این قابلیت باعث افزایش طول عمر وسیله نقلیه و کاهش هزینه‌ی نگهداری آن می‌شود. سومین مزیت آن قابلیت شکل‌پذیری بالا است که این موضوع دست طراحان را باز می‌گذارد تا از زیبایی ظاهری آلومینیوم استفاده کرده و وسایل نقلیه زیبا در عین حال سبک و مقاوم را طراحی کنند. در ادامه به معرفی کاربردهای این ورق در صنایع حمل و نقل می‌پردازیم:

ورق آلومینیوم در خودروسازی

  • کاربرد ورق آلومینیوم در خودروسازی

امروزه با توجه به افزایش ارتباطات محیطی، رقابت‌ بین تولید کنندگان ماشین بسیار زیاد شده است. این تولید کنندگان به دنبال تولیداتی هستند که آلودگی کم‌تری ایجاد کنند، امنیت و راحتی بالایی داشته باشند. همچنین مجدد وارد چرخه‌ی تولید شوند، کارایی بالایی داشته و هزینه جاری آن‌ها کاهش یابد. به عنوان نمونه هر صد کیلوگرم کاهش وزن، باعث کاهش سوخت مصرفی به میزان 0.6 لیتر در صد کیلوگرم می‌شود. به این ترتیب گاز کم‌تری از اگزوز خارج شده و هزینه کاهش می‌یابد. آلومینیوم به دلیل وزن سبکی که دارد یک عامل اساسی برای کاهش وزن و افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف سوخت در خودرو است. همچنین بیان این نکته اهمیت دارد که با استفاده از ورق آلومینیوم در خودرو حدود بیست درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش یافته است.

کاربرد ورق آلومینیوم در هوافضا

  • در صنایع هوافضا

به دلیل مقاومت بالا در برابر کشش با توجه به وزن کم، از ورق آلومینیوم در ساخت هواپیماهای نظامی و تجاری استفاده می‌شود. باورتان می‌شود این فلز از پنجاه و پنج تا هشتاد و یک درصد کل وزن هواپیما را تشکیل می‌دهد! امروزه نسل جدیدی از آلیاژهای این فلز به نام آلومینیوم – لیتیومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که دارای چگالی کم‌تر و مقاومت بیشتری در برابر تخریب هستند، استفاده از این آلیاژ جدید در تولید محصولات هوافضایی نسبت به استفاده از کامپوزیت‌ها، مصرف سوخت و وزن هواپیما را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است. با روی کار آمدن این آلیاژها آینده مثبتی در انتظار صنعت هواپیماسازی قرار دارد.

ورق آلومینیوم در کشتی سازی

  • کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت دریایی

استفاده‌های زیادی از این ورق در صنایع کشتی‌سازی می‌شود. علت اصلی آن وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی است. آلیاژهای استفاده شده در این مورد گروه ۶۰۰۰ بوده که استحکام بالایی در برابر خوردگی دارند و بیشتر در قایق‌های تندرو و حمل مسافر و بار از آن‌ها استفاده می‌شود.

ورق آلومینیوم در ریل سازی

  • در صنعت حمل و نقل ریلی

با توجه به این که ورق آلومینیوم دارای مقاومت بالا نسبت به وزن کم است در ساخت قسمت‌های چرخشی قطارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، و این اجازه را به قطار می‌دهد که سوخت و بار بیشتری را حمل کند. آلومینیوم در این صنعت، کاربردهای متنوعی از قبیل ساخت واگن حمل بار و مسافر، مترو و لکوموتیو دارد. در ترن‌های سریع السیر و ریل‌های مغناطیسی از این نوع ورق استفاده می‌شود.

جمع بندی

با اطمینان می‌توان گفت که پیشرفت حمل و نقل در جهان مدیون آلومینیوم است. به عنوان مثال به دلیل سبک‌بودن این فلز، مصرف سوخت کاهش چشمگیری یافته و سرعت قطارها چندین برابر شده است. در این مقاله از وب سایت بازرگانی نجومی درباره‌ی کاربردهای ورق آلومینیوم در صنعت حمل و نقل اعم از زمینی، ریلی، هوایی و دریایی، مطالبی را بیان کردیم تا از ویژگی‌های این فلز کاربردی بیشتر آگاه شوید. بسیار سپاس گزاریم که در این بخش نیز ما را همراهی نمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *