اخبار شرکت

کارخانه های تولیدکننده تیرآهن

کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی بسیار حائز اهمیت است که کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت و ساختمان‌سازی دارد. کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن از مهم‌ترین مجموعه‌های صنعتی تولیدی کشور هستند.

هر یک از کارخانه‌های تولید تیرآهن در چارچوب استانداردهایی که برای تولید این مقطع فولادی در نظر می‌گیرند،  تیرآهن‌هایی با کیفیت‌های متفاوت تولید می‌کنند. کشور عزیزمان ایران به دلیل داشتن ذخایر آهنی زیاد در زمینه ساخت تیرآهن فعالیت‌های زیادی دارد. در این راستا کارخانه‌های تولید تیرآهن زیادی در ایران فعالیت می‌کنند. هنگام خرید تیرآهن برند و کارخانه سازنده آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند و همچنین ، آشنایی با شرکت‌های تولید تیرآهن و اطلاع از کیفیت محصولاتشان هم بسیار مهم و حیاتی است. در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با برخی از مهمترین کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن آشنا خواهیم کرد.

کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن را بشناسید!

جمعی از معروف‌ترین کارخانه‌ها در زمینه تولید تیرآهن کارخانه‌های ذوب آهن، فایکو، آرین، یزد و بناب هستند. در نظر داشته باشید که قیمت تیرآهن‌ها متفاوت می‌باشد و بستگی به برند و کارخانه تولیدی آن دارد. همچنین این تفاوت قیمت می‌تواند علت‌های متفاوت دیگری داشته باشد.

در ادامه قصد داریم که برخی از کارخانه‌های مطرح و سطح یک را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم.

کارخانه ذوب اهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان

یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن کارخانه ذوب آهن اصفهان است. در این راستا کیفیت محصولات این کارخانه دارای استانداردهای لازم می‌باشد و همچنین مورد تایید مشتریان و مصرف‌کنندگان قرار گرفته است.

مقاطع فولادی این کارخانه دارای کیفیت بالا و استانداردهای لازم هستند. با این تفاسیر این کارخانه به عنوان بهترین عرضه‌کننده‌ مقاطع فولادی شناخته می‌شود. کارخانه ذوب آهن اصفهان تیرآهن‌های تولید شده خود را در انواع مختلفی به مشتریان خود عرضه می‌کند. این مدل تیرآهن‌ها شامل:

 • تیرآهن‌های بال‌ نیم‌ پهن موازی (IPE)
 • تیرآهن‌های بال‌ پهن (IPB)
 • تیرآهن‌های بال‌ باریک شیبدار (INP)

کارخانه اریان فولاد

کارخانه آریان فولاد

این کارخانه در سال ۱۳۸۵ در شهرستان بوئین زهرا تاسیس شد و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی به شمار می‌رود. محصولات تولیدی این کارخانه شامل تیرآهن، نبشی، میلگرد و ناودانی است که سایز تیرآهن‌‌های تولید شده در این کارخانه ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۴ و ۲۷ می‌باشند.

کارخانه آریان فولاد با هدف تولید مقاطع طویل تیرآهن تاسیس شد. مجموعه کارخانه آریان فولاد در یک بخش محروم احداث گردیده و به صنعت فولادی کشور کمک‌های فراوانی کرده است. با این تفاسیر موجب ایجاد اشتغال برای افراد ساکن در منطقه هم شده است. این مجموعه علاوه بر تولید تیرآهن تولیداتی همچون انواع مقاطع طویل فولادی مانند میلگرد آجدار و ساده، نبشی، ناودانی و ریل را هم دارد.

بهره‌گیری از جدیدترین تجهیزات برندهای معتبر آلمانی، ژاپنی و ایتالیایی در تولید باکیفیت محصولات نورد آریان فولاد کمک کرده است. کارخانه فولاد آریان قابلیت تولید انواع تیرآهن در استانداردهای IPE و IPB را دارد. این تیرآهن‌ها در سایزهای ۱۴ تا ۲۷ تولید و عرضه می‌شوند.

کارخانه فولاد البرز ایرانیان

کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

یکی دیگر از کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن در ایران فولاد البرز ایرانیان می‌باشد. این کارخانه تیرآهن‌هایی در سایزهای متفاوت تولید می‌کند. همچنین تیرآهن‌های IPE که دارای ضخامت جان و بال ثابتی هستند را در سایزهای ۱۴ تا ۲۴ و همچنین INP که با فاصله گرفتن از جان، ضخامت بال‌ها کم می‌شود را تولید می‌کند.

کارخانه جهان فولاد غرب (کرمانشاه)

کارخانه جهان فولاد غرب تیرآهن‌های عریض IPE و IPB با ویژگی‌های خاصی تولید می‌شوند. طبق آمار و بررسی‌های صورت گرفته آهن‌های معمولی اغلب در ارتفاع‌های ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر تولید می‌شوند.  این آهن‌ها در مواردی همچون خرپاها، بیم‌ها، ستون‌ها و پل‌های لانه زنبوری مورد قرار می‌گیرند. در این کارخانه IPE و IPB با ویژگی‌های خاصی تولید می‌شوند.

کارخانه کوثر اهواز

از دیگر کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن کوثر اهواز است. استارت کار این کارخانه از سال ۱۳۵۱ خورده شد و در زمینه تولید انواع تیرآهن‌ها کار خود را آغاز کرده است. تیرآهن‌‌هایی که توسط این کارخانه تولید می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • بال نیم پهن موازی به صورت نیمه سبک
 • تیرآهن بال نیم پهن موازی
 • تیرآهن بال موازی که اندازه‌ بال آن ۱۲۰ و ۱۴۰ میلی‌متری و اندازه‌ جان آن ۱۲ متری است.
 • تیرآهن بال باریک شیب‌دار که اندازه‌ بال آن ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلیمتر و اندازه‌ جان ۶ و ۹ و ۱۲ متری است.

مجتمع فولاد بناب

مجتمع فولاد بناب – شاهین بناب

در واقع این کارخانه یکی از زیر مجموعه‌های هلدینگ فولاد بناب می‌باشد. از موارد تولید شده در این مجموعه می‌توان به انواع تیرآهن بال نیم پهن موازی و نیمه سبک در سایزهای مختلف با گرید ST37  اشاره کرد. این مجموعه دارای وسعت فراوان و از زیر مجموعه‌های متعددی تشکیل شده است. این مجموعه کار خود را از سال ۸۳ در استان آذربایجان شرقی آغاز کرده است. فولاد صنعت بناب، فولاد شاهین بناب، فولاد سهند تبریز شرکت‌های تابعه مجتمع فولاد صنعت بناب هستند که تا سال ۱۳۹۰ همگی به بهره‌برداری رسیدند.

کارخانه تیرآهن بناب به دنبال تامین کردن بازار داخلی می‌باشد.  در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ تیرآهن بناب با دو گرید آلیاژي st37 و st44 تولید می‌گردد.

مجتمع پروفیل صنعت ماهان

این شرکت در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد. این کارخانه در تهران، جاده خاوران واقع شده است. تولیدی‌های این کارخانه شامل تیرآهن‌های ۱۴،۱۶ و ۱۸ می‌باشد. این مقاطع تولیدی در پلسازی کاربردهای فراوانی دارند. هدف از تاسیس این شرکت تولید انواع مقاطع طویل فولادی پرکاربرد در صنایع مختلف بوده است. در حال حاضر محصولات متنوع این شرکت با نماد psm به راحتی قابل شناسایی هستند.‌ یکی از مهمترین تولیدات این کارخانه تیرآهن ماهان است.

کارخانه فولاد ناب تبریز

کارخانه فولاد ناب تبریز

این شرکت با سرمایه‌گذاری دو کشور ایران و ترکیه از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را در تبریز آغاز کرد. یکی از محصولات اصلی این کارخانه تیرآهن می‌باشد که در سایزهای مختلفی تولید می‌شود.

انواع تیرآهن‌های کارخانه فولاد ناب تبریز به شرح زیر هستند:

 • طبق استاندارد ISIRI 16348
 • طبق استاندارد ISIRI 1791
 • طبق استاندارد DIN EN 10056-1 :1998
 • طبق استاندارد GOST 8510:1986

در نظر داشته باشید که تمامی این تیرآهن‌ها در سایزبندی‌های مختلفی مانند 14، 16 و 18 و همچنین در گریدهای st37،st44 ،st52 تولید می‌شوند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

گروه ملی صنعتی فولاد ایران (سهامی خاص)

این شرکت از سال ۱۳۵۱ کار خود را در اهواز شروع کرد و دارای چند کارخانه با محصولات متنوع می‌باشد. انواع تیرآهن‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بال نیم پهن موازی
 • بال نیم پهن موازی نیمه سبک
 • بال موازی (IPE): جان ۱۲ متری و بال‌های ۱۲۰ و ۱۴۰ میلیمتری
 • بال باریک شیبدار (IPN): جان ۶، ۹ و ۱۲ متری و با بال‌های ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلیمتری

کارخانه نورد فولاد یزد احرامیان

نیازهای بازارهای داخلی در زمینه فولاد بیش از سه دهه می‌باشد که توسط کارخانه فولاد احرامیان یزد تامین می‌شود. همچنین یکی از ویژگی‌های بارز این مجموعه ساخت مقاطع اقتصادی است. انواع تیرآهن‌های تولید شده در کارخانه فولاد یزد طبق استانداردهای IPE، INP و IPB تولید می‌شوند.

خرید تیراهن از بازرگانی نجومی

با توجه به پیشرفت روزافزون ساخت و ساز و صنعت در کشور عزیزمان ایران، نیاز به تیرآهن و مقاطع فولادی بسیار بیشتر از گذشته شده است. انتخاب بهترین کارخانه تولیدکننده در پروژه شما نقش بسیار زیادی خواهد داشت. لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید تیرآهن درباره تولیدکنندگان و برند آن جستجو کنید و با اطلاعاتی صحیح اقدام به خرید نمایید. در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی شما را با برخی از مهمترین کارخانه‌های تولید تیرآهن در ایران آشنا نمودیم. در صورتی که برای پروژه ساختمانی خود نیازمند تیرآهن هستید و نمی‌دانید کدام برند را خریداری نمایید می‌توانید با شماره‌های زیر تماس گرفته و با کارشناسان ما مشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *