اخبار شرکت

ورق سرد چیست؟

ورق سرد چیست

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا به نوع خاصی از ورق‌ها، ورق سرد می‌گویند. در واقع باید گفت که عنوان ورق سرد به فرآیند تولید این ورق‌ها مربوط می‌شود؛ چرا که به طور کلی فرآیند تولید أنواع مختلف ورق‌های فلزی به دو دسته نورد گرم و نورد سرد تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر بخواهیم در مورد نورد سرد صحبت کنیم، باید بگوییم تمامی محصولاتی که به این روش طراحی و تولید شده‌اند، با ابعادی دقیق و سطحی استاندارد در حالتی ویژه و سرد نورد می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توانیم به ورق‌های گالوانیزه، میله، تسمه و … اشاره کنیم.

ورق‌های سرد ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با این ورق‌ها بیشتر آشنا کنیم و جنبه‌های مختلف آن را برایتان بیان نماییم.

انواع ورق‌های سرد

همان طور که در بالا هم گفتیم، به ورق‌هایی که توسط نورد سرد تولید می‌شوند، ورق‌های سرد گفته می‌شود. حال می‌خواهیم شما را با أنواع مختلف این ورق‌های پر‌کاربرد آشنا نماییم:

ورق سرد

لازم به ذکر است که یکی از دسته‌بندی‌های ورق‌های سرد بر أساس نوع آلیاژ به کار رفته در آن‌ها است. بر همین اساس تمامی انواع ورق‌های سرد را بر أساس نوع آلیاژی که در آن‌ها وجود دارد به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنند:

  1. ورق‌های سرد معمولی
  2. ورق‌های سرد نیمه کششی
  3. ورق‌های سرد فوق کششی

گفتنی است که فلزات به کار رفته در تمامی ورق‌های سرد شامل کربن، گرید، منگنز، سیلیسیم، فسفر و گوگرد می‌باشد.

یکی دیگر از رایج‌ترین تقسیم‌بندی‌های ورق‌های سرد بر أساس نوع و کاربرد آن‌ها است. أنواع مختلف ورق‌های سرد موجود در بازار به صورت زیر می‌باشند:

cold roll sheet

ورق‌ های سرد موجود در بازار

۱.ورق‌های روغنی: یکی از مهم‌ترین أنواع ورق‌های سرد، ورق روغنی است. این نوع ورق را در بازار‌های تجاری و ساختمانی به نام ورق سرد نیز می‌شناسند. علت نام‌گذاری آن هم به خصوصیات و شکل ظاهری که دارد بر‌می‌گردد. دقت کنید که این ورق‌ها نیز به کمک فر‌آیند نورد سرد تولید می‌شوند و به خاطر محافظت از آن‌ها در برابر هرگونه زنگ‌زدگی، به آن‌ها روغن می‌زنند. این کار باعث می‌شود که روغن به عنوان یک محافظ پر‌قدرت عمل کند و از ورق در طول زمان در برابر عوامل محیطی مختلف به بهترین شکل ممکن مراقبت کند.

۲.ورق‌های گالوانیزه: پایه و أساس تولید ورق‌های گالوانیزه، همان ورق‌های روغنی است. به گونه‌ای که ورق‌های روغنی را به روش‌های مختلفی پوشش‌دهی می‌کنند تا در نهایت پوشش گالوانیزه را به آن اضافه کنند. لازم به ذکر است که پوشش گالوانیزه، نوعی پوشش خاص از جنس فلز روی است که باعث می‌شود ورق از هرگونه خوردگی در امان باشد. بیشترین تولید ورق‌های گالوانیزه در کارخانه‌جاتی مثل فولاد مبارکه أصفهان است که معمولا با ضخامت ۸ دهم تا ۵ میلی‌متر تولید می‌شود.

۳.ورق‌های گالوانیزه رنگی: گفتنی است که پایه و أساس تولید ورق‌های گالوانیزه رنگی نیز ورق‌های گالوانیزه است. در طراحی و تولید این ورق از تکنولوژی‌های مختلف روز دنیا استفاده می‌کنند تا رنگ‌های گوناگونی را به صورت پیش رنگ کوره‌ای به آن اضافه کنند. معمولا بیشترین استفاده این ورق‌های سرد رنگی در پوشش سقف‌های شیروانی، یخچال‌سازی، خودرو‌سازی و همچنین نمای خارجی ساختمان‌های مختلف است.

نورد گرم و سرد

کاربرد‌های مختلف ورق‌های سرد

توجه داشته ‌باشید که ورق‌های سرد کاربرد‌های متنوعی دارند. در ادامه سعی می‌کنیم مهم‌ترین آن‌ها را برای شما علاقه‌مندان یاد‌آوری کنیم:

یکی از کاربرد‌های ورق‌های سرد که بسیار حائز اهمیت می‌باشد، تغییر ضخامت آن‌ها است. به این صورت که در مواقع نیاز می‌توان ورق‌های سردی که ضخامت بالایی دارند، با استفاده از فر‌آیند نورد سرد به ضخامت‌های پایین‌تری تبدیل کرد. به همین خاطر است که معمولا کیفیت ظاهری این ورق‌ها نسبت به ورق‌های گرم، قابل قبول‌تر است. لازم به ذکر است که بیشترین کارایی ورق‌های سرد به شکل ظاهری آن‌ها بر‌می‌گردد. در واقع وجود کیفیت ظاهری بسیار بالا در این ورق‌ها باعث شده که از آن‌‌ها در صنایع مختلفی همچون صنعت خودرو‌سازی، لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، طراحی و تولید مبلمان، ساخت أنواع مختلف قفسه و همچنین ساخت پنل‌های غیر قابل انعطاف استفاده شود.

ورق روغنی

مزایای ورق سرد

در این قسمت از مقاله سعی داریم شما را با برخی از ویژگی‌های مهم ورق‌های سرد آشنا کنیم تا درک بهتری از نحوه کارایی آن‌ها داشته باشید.

۱.یکی از ویژگی‌های مهم ورق‌های سرد این است که نسبت به ورق‌های گرم از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. علت این ویژگی، تهیه شدن بخش عمده این ورق‌ها توسط غلتک‌های مخصوص چهار طبقه، خوشه‌ای و یا اقماری است که در نهایت باعث شده ورق‌های سرد نسبت به فشار مقاومت بسیار بالایی داشته باشند. به همین خاطر بسیاری از مهندسان ساختمان‌ساز، برای تولید مصالحی با مقاومت بالا و در عین حال متریالی اندک، در پروژه‌های مختلف از این ورق‌ها استفاده می‌کنند.

۲.یکی دیگر از ویژگی‌های قابل ذکر این ورق‌ها، تولید آن‌ها در سایز‌ها و ابعاد مختلف است. توجه داشته باشید که تمامی انواع ورق‌های سرد از جمله ورق‌های روغنی و یا ورق‌های گالوانیزه، در سایز‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند تا پاسخگوی تمامی نیاز‌های خریداران باشند. در حالت کلی می‌توان گفت که استاندارد‌ترین سایز ممکن برای این ورق‌ها، عرضی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی‌متر و همچنین ضخامتی بین ۳ دهم تا ۳ میلی‌متر می‌باشد. لازم به ذکر است که پس از انجام هرگونه عملیات بر روی ورق‌های سرد، دیگر امکان تغییر سایز و ظاهر آن‌ها به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

۳.ویژگی دیگر ورق‌های سرد، وجود تنوع بسیار بالا در رنگ آن‌ها است. همین موضوع باعث شده که از این ورق‌ها در صنایع مختلفی از جمله صنعت خودرو‌سازی استفاده شود.

ورق سرد

معایب ورق سرد

تا این جا سعی کردیم شما را با ویژگی‌های مثبت ورق‌های سرد آشنا کنیم. حال می‌خواهیم برخی از معایب و ویژگی‌های منفی تولید این ورق‌ها را به شما عزیزان یاد‌آوری کنیم.

  1. یکی از مهم‌ترین معایب ورق‌های سرد که به سیستم نورد سرد بر می‌گردد، صرف زمان بسیار زیاد در ازای انتقال کویل به سیستم مربوط به کلاف باز کن و همچنین هدایت آن به درون خط نورد است.
  2. دومین ویژگی منفی موجود در سیستم نورد سرد، صرف مدت زمان بسیار زیاد در ازای هماهنگ کردن داده‌های نورد با مقدار واقعی است؛ چرا که همین اتلاف وقت در نهایت باعث می‌شود ابتدا و انتهای ورق‌های سرد به طرز صحیحی نورد نشوند.
  3. ویژگی منفی تولید ورق‌های سرد مربوط به هدایت ابتدا و انتهای ورق‌های سرد به قفسه‌های مخصوص نورد است؛ چرا که در این مرحله باید نهایت دقت خود را به کار گیرند تا به ابتدا و انتهای ورق کوچک‌ترین صدمه‌ای وارد نشود که این خود امری بسیار دشوار و زمان‌بر است.
  4. مورد بعدی وجود نوسانات شدید در ابتدای توقف و حرکت سیستم نورد و ایجاد شوکی عظیم در سرتاسر سیستم است. همچنین اینکه سرد و یا گرم شدن غلتک‌های مخصوص نورد کردن، یک سری تنش‌های حرارتی عظیمی را ایجاد می‌کند که در نهایت باعث از بین رفتن سطح غلتک و اختلال در تولید انواع مختلف ورق‌های سرد می‌شود.

ورق گالوانیزه

خرید از بازرگانی نجومی

همان طور که در بالا هم گفته شد، یکی از پر‌کاربرد‌ترین ورق‌ها در مصارف صنعتی و ساختمانی، ورق‌های سرد می‌باشند. مهم‌ترین عواملی که به محبوبیت و فروش آن‌ها کمک کرده است، شکل ظاهری، شفافیت و از همه مهم‌تر کیفیت بی‌نظیر آن‌ها است. به همین خاطر در مواردی که شکل ظاهری و زیبایی اهمیت دارد، قطعا این ورق‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است به وب سایت رسمی بازرگانی نجومی مراجعه کرده و یا از طریق شماره تلفن‌های مرکز با کارشناسان مجرب و متخصص این نمایندگی تماس حاصل فرمایید و پاسخ تمامی سوال‌های خود را دریافت کنید. از توجه و همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.