اخبار شرکت

تفاوت تیر ورق با تیر‌آهن

تفاوت تیر ورق با تیرآهن

همان طور که می‌دانید، امروزه صنعت ساخت و ساز با پیشرفت‌های بسیار زیادی روبه‌رو شده‌ است. از پر‌کاربرد‌ترین وسایل فولادی که در این صنعت به کار برده‌ می‌شوند و نقش عظیمی در اسکلت‌بندی ساختمان‌ها دارند، تیر‌آهن و تیر‌ ورق هستند. برای آنکه بتوانید پروژه‌های ساختمانی را با موفقیت پشت سر بگذارید، لازم است با تفاوت‌های این دو به طور کامل آشنا شوید. در این مقاله از آهن نجومی سعی داریم هر کدام از آن‌ها را به شما عزیزان معرفی کنیم و تفاوت تیر ورق با تیرآهن را به طور مفصل بیان نماییم. با ما همراه باشید…

تیر‌ ورق چیست؟

تیر‌ ورق نوعی تیرچه است که از اتصال سه ورق با هم و در نهایت تشکیل یک مقطع بزرگ به شکل حرف L انگلیسی تشکیل شده‌ است. معمولا از تیر‌ورق‌ها برای تحمل بار‌ها و فشارهایی سنگین استفاده می‌کنند و به همین خاطر بیشترین کاربرد آن در ساختن پل‌های مختلف است. دقت کنید که ضخامت تیر‌ورق‌ها بر حسب اینکه ماهیت سازه چه خواهد بود تعیین می‌گردد.

همچنین اینکه از تیر‌ورق‌ها در مواقعی استفاده می‌شود که برای حمل بارهای بسیار سنگین به مقاطعی سخت‌تر و عمیق‌تر نیاز باشد. هر چقدر عمق مقطع بیشتر باشد، محدودیت بیشتری در تولید بخش نورد گرم به وجود می‌آید؛ در چنین مواقعی باید از مقطعی استفاده شود که بتواند نیرو‌های برشی و لنگر‌های خمشی بالایی را تحمل کنند.

تیر ورق

اجزای مختلف تیر‌ ورق

به طور کلی می‌توان گفت که هر تیر‌ ورق از سه جز تشکیل شده ‌است. این اجزا عبارت‌اند از:

۱.تیغه یا جان تیر: این قسمت صفحه عمودی تیرچه است و ضخامت و ارتفاع آن وابسته به شرایط سازه مد‌نظر است.

۲.فلنج یا بال تیر: دو صفحه فولادی که به بدنه تیر‌ورق متصل شده‌ است. ضخامت و عرض آن باید در برابر هرگونه نیرو و بار خمشی کاملا مقاوم باشد.

۳.سخت کننده‌ها یا استیفنر‌ها: این قسمت به افزایش ظرفیت ساختاری تیر کمک می‌کند و در چهار نوع عمودی، افقی، انتهایی و میانی به کار برده می‌شوند.

تیراهن

تیر‌آهن چیست؟

یکی از اساسی‌ترین بخش‌‌های یک سازه ساختمانی، تیرآهن است. وظیفه اصلی آن تحمل فشار‌ها و بار‌های وارده بر سازه مد‌نظر می‌باشد. تیر‌آهن‌ها را بر اساس نوع نیازی که دارند، در اندازه‌ها، انواع مختلف و همچنین جنس‌‌های مختلف (فولاد، چوب و بتن) تولید و استفاده می‌کنند.

ظاهر تیر‌آهن‌ها را که از یک بدنه و دو بال ساخته ‌شده‌اند، معمولا به شکل حرف ال و یا اچ انگلیسی در نظر می‌گیرند.

انواع مختلف تیر‌آهن

توجه داشته باشید که تیر‌آهن‌ها را بر أساس شکل ظاهری که دارند، به دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌کنند:

  1. تیر‌آهن‌های معمولی یا آی پی ایی
  2. تیر‌آهن‌های نرمال یا آی ان پی
  3. تیر‌آهن‌های لانه زنبوری یا سی پی ایی
  4. تیر‌آهن‌های هاش یا آی پی بی

تفاوت تیر ورق با تیرآهن

تفاوت تیر ورق با تیرآهن

خیلی از افراد هستند که دو کلمه تیر‌آهن و تیر‌ورق را با هم یکی می‌‌دانند و هیچ تفاوتی بین آن‌ها قائل نمی‌شوند. این افراد معمولا برای هر دوی آن‌ها، کلمه تیر‌آهن را به کار می‌برند؛ ولی باید گفت که این دو کلمه با هم تفاوت اساسی دارند.

درک تفاوت بین این دو کلمه امری مهم و ضروری است. چرا که تیر‌ورق‌‌ها نوعی تکیه‌‌گاه‌ افقی و اصلی در یک سازه ساختمانی هستند و معمولا از تیر‌آهن‌‌های کوچک‌تر حمایت می‌‌کنند. در واقع می‌توان گفت که تمام تیر‌ورق‌ها، تیرآهن هستند اما تمام تیر‌آهن‌ها را نمی‌توان تیر‌ورق دانست. تفاوت اساسی بین تیر ورق با تیرآهن به شرح زیر می‌باشد:

۱.اندازه: معمولا اندازه تیر‌ورق‌ از تیر‌آهن بزرگ‌تر است. به همین خاطر اگر تیری را به عنوان تیر اصلی سازه به کار ببرند، آن را باید تیر‌ورق دانست که از آن به عنوان تکیه‌گاه تیر‌آهن به کار برده می‌شود.

۲.عملکرد: دقت کنید که هیچ تفاوتی بین عملکرد تیر‌آهن و تیر‌ورق وجود ندارد و هر دوی آن‌ها تقریبا یک هدف را دنبال می‌کنند. لازم به ذکر است که هدف اصلی هر دوی آن‌ها، مقاومت در برابر هر گونه فشار وارد بر سازه است.

۳.ظرفیت تحمل فشار: توجه داشته باشید که تیر‌ورق‌ها می‌توانند نیرو‌های نورد و دینامیکی مختلفی را تحمل کنند اما تیر‌آهن‌ها نمی‌توانند. به همین خاطر است که از تیر‌ورق‌‌ها به طور گسترده‌ای در ساخت پل استفاده می‌شود. علت این امر این است که نیرو‌های وارده بر یک پل، ثابت و یکسان نیستند.

۴.وظیفه: تیر‌ورق‌ها، تیر‌های اصلی سازه هستند و مهم‌ترین وظیفه آن‌ها انتقال فشار به ستون‌های روی آن‌ها است. ولی تیر‌آهن‌ها، تیر‌های فرعی و یا ثانویه یک سازه هستند و مهم‌ترین وظیفه آن‌ها، انتقال نیرو‌ها و فشار‌های وارده به تیر‌ورق‌ها است. دقت کنید که تیر‌ورق‌ها نیز این فشار را به ستون‌هایی که روی آن‌ها است وارد می‌کنند.

تیر ورق

خرید از بازرگانی نجومی

همان طور که در بالا هم گفته شد، امروزه دو مقطع پر‌کاربرد در صنعت ساختمان‌سازی تیر‌ورق‌ و تیر‌آهن هستند. معمولا به دلیل شباهت زیادی که با هم دارند، اکثرا آن‌ها را یکی و بیشتر به نام تیر‌آهن می‌دانند. به همین خاطر در این مقاله از وب سایت آهن نجومی تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا اصلی‌ترین تفاوت تیر ورق با تیرآهن را برایتان بیان کنیم و جایی برای اشتباه و یا جابه.جایی آن‌ها باقی نگذاریم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است به وب سایت آهن نجومی مراجعه فرمایید. یا با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل فرمایید و با کارشناسان متخصص مجموعه در ارتباط باشید.

تولید شده در تیم محتوای بازرگانی نجومی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *