اخبار شرکت

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات چیست؟ با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کارها در ارتباط با خرید آهن و مقاطع فولادی هستند. پیش بینی تغییرات قیمت و نوسانات در بازار آهن، برای اکثر فعالان حوزه‌های کسب وکار اهمیت بسیاری دارد. عوامل متعدد بسیاری هستند که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در این نوسانات تاثیرگذار هستند. این نوسانات قیمتی بر میزان افزایش و یا کاهش تقاضا تاثیر بسزایی دارد که می‎تواند در عدم ثبات بازار و در نهایت میزان تولید اثرگذار باشد.

بازرگانی نجومی ارائه دهنده انواع آهن‌آلات و ورق‌های فولادی در سراسر کشور با تضمین بهترین کیفیت و قیمت آماده تامین نیاز مشتریان خود در زمینه انواع ورق‌های گالوانیزه، روغنی، آلومینیوم، استیل و سایر آهن‌آلات می باشد. شما می‌توانید جهت اطلاع بیشتر در زمینه آهن‌آلات و خرید آن به سایت این مجموعه مراجعه نمایید. این مقاله نیز از سایت بازرگانی نجومی در نظر دارد بخشی از این عوامل موثر بر قیمت آهن آلات را مورد بررسی قرار داده و شما را با این عوامل بیشتر آشنا کند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات

در این بخش تعدادی از مهم‌ترین عواملی را که بر نوسانات قیمت بازار آهن تاثیرگذار هستند را بررسی می‌کنیم.

قیمت نفت

قیمت نفت

نفت یک عنصر بسیار مهم در واحدهای تولید محصولات فولادی محسوب می‌شود و حدود 15 درصد قیمت محصولات فولادی به واحدهای تولیدی آنها مربوط می‌شود. به همین دلیل افزایش یا کاهش قیمت نفت یک عامل بسیار تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی مانند میلگرد، پروفیل، لوله و انواع ورق‌های فولادی می‌باشد. تغییرات قیمت نفت برروی اقتصاد کشورها تاثیر ویژه‌ای دارد. به طوری که افزایش قیمت نفت باعث رشد اقتصادی در کشورهای تولید کننده و کاهش آن باعث افزایش رشد اقتصادی کشورهای مصرف کننده می‌شود.

قیمت مواد خام و مواد اولیه

کشور چین بزرگترین تولید کننده موادخام در کلیه مقاطع فولادی و همچنین بزرگترین وارد کننده سنگ‌آهن دنیا شناخته می‌شود. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی آهن‌آلات، قیمت مواد اولیه پایه مانند سنگ‌آهن، قراضه، نیکل و کروم می‌باشد. در نتیجه میزان تولید سنگ در چین، مقدار مصرف داخلی و موجودی انبارهای بنادر این کشور تاثیر بسیاری بر قیمت جهانی مقاطع فولادی دارد.

هزینه های حمل و نقل

با توجه به صادرات گسترده و جابجایی جهانی مواد اولیه و نهایی آهن‌آلات، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات می‌باشد. همچنین از آنجا که معمولا آهن‌آلات در حجم بالایی خریداری می‌شود جهت حمل آن غالبا باید از کشتی و کامیون استفاده شود و چون این وسایل به سوخت نیاز دارند طبیعتا افزایش قیمت سوخت تاثیر مستقیمی بر قیمت آهن‌آلات دارد.

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

تورم جهانی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن‌آلات نوسانات قیمت ارز و دلار می‌باشد. از آنجایی که حدود 60 درصد از کل فولاد جهان توسط کشورهای درحال توسعه تولید می‌شود، تورم در این کشورها باعث افزایش قیمت آهن آلات می‌شود. کشورهای توسعه یافته به دلایلی مانند وجود نیروی کار ارزان و کاهش هزینه‌های تولید کارخانه‌های تولید فولاد را به کشورهای درحال توسعه انتقال می‌دهند که همین امر باعث شده قیمت آهن آلات تحت تاثیر مستقیم تورم جهانی قرار بگیرد.

عرضه و تقاضای فولاد

بالا و پایین رفتن عرضه و تقاضا یکی از فاکتورهای مهم بر قیمت نهایی هر محصولی می‌باشد. که بازار آهن و مقاطع فولادی نیز از این تغییرات متاثر می‌شود. میزان عرضه و تقاضا تقریبا یکی از موارد ثابت در کاهش و افزایش قیمت در بازار آهن آلات است. در نتیجه‌ی افزایش عرضه، قیمت کاهش پیدا می‌کند و با کاهش عرضه قیمت افزایش می‌یابد. همچنین با توجه به  افزایش تقاضا قیمت آن محصول نیز افزایش می‌یابد. چنانچه تقاضا کاهش پیدا کند قیمت محصول نیز کاهش می‌یابد که قیمت مربوط به آهن آلات نیز تحت تاثیر این عوامل قرار دارد.

قیمت دلار

نوسانات در بازار ارز و دلار

نوسانات در بازار ارز و دلار از مهمترین عوامل موثر بر قیمت آهن آلات است. کشور ما نیز از نوسانات قیمت دلار تاثیر زیادی می‌گیرد چرا که در زمینه آهن آلات جزء کشورهای صادر کننده محسوب می‌شود و قمیت نهایی برای این محصول بر حسب دلار می‌باشد.

نیاز صنایع وابسته

قیمت آهن آلات می‌تواند با صنایع مورد استفاده آن مرتبط باشد. چراکه اگر این صنایع مانند صنعت بسته بندی، خودرو سازی و سایر صنایع فعالیت بیشتری داشته باشند در نتیجه تقاضا افزایش پیدا خواهد کرد و چنانچه فعالیت صنایع وابسته کاهش پیدا کند تقاضا نیز کاهش می‌یابد. در اثر کاهش و افزایش تقاضا قیمت محصول نیز تغییر خواهد کرد.

قیمت ضایعات آهن

با توجه به اینکه مواد فولادی از مواد اولیه شمش، اسلب و ورق تهیه می‌شوند و از طرفی آهن قراضه بخشی از مواد اولیه موردنیاز برای تولید شمش و مقاطع فولاد است، در نتیجه افزایش یا کاهش قیمت ضایعات بر قیمت نهایی این محصولات تاثیر می‌گذارد. افزایش قیمت شمش نیز بر قیمت محصولات فولادی تاثیر خواهد داشت.

آب مایع حیات فولاد

از آنجایی که آب به عنوان اصلی‌ترین خنک کننده در تبدیل آهن اسفنجی به فولاد کاربرد دارد. بنابراین وضعیت آبی مناطقی که کارخانه تولید فولاد در آنجا قرار دارند امری بسیار حیاتی محسوب می‌شود. شرایط آب میتواند باعث تغییر در توان تولید فولاد و همچنین میزان عرضه آن شود، همانطور که در موارد قبل بیان شد میزان عرضه بر نوسانات قیمت تاثیر گذار است. میزان هزینه انرژی نیز می‌تواند در تغییر قمیت آهن آلات تاثیرگذار باشد هرچه تولید کننده برای تامین انرژی هزینه بیشتری صرف کند در نتیجه قیمت نهایی محصول افزایش می‌یابد.

قیمت بورس

بورس کالا

بورس نیز یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت نهایی آهن‌آلات است. محلی است که فروشنده و خریدار در آنجا به معامله می‌پردازند. افزایش میزان عرضه در بورس تاثیر بسیار زیادی در قیمت محصولات فولادی دارد و می‌تواند باعث ثبات و آرامش در بازار فولاد و محصولات فولادی شود.

تاثیرات سیاسی

سیاست به دو صورت داخلی و خارجی بر نرخ آهن آلات تاثیر می‌گذارد. سیاست‌های خارجی مانند تحریم‌های اقتصادی، تنش‌های نظامی بین کشورها، همکاری‌های چند جانبه بین قدرت‌های اقتصادی و سایر رفتارهای سیاسی کشورها بر نوسانات نرخ در بازار اهن اثر زیادی می‌گذارد. از طرفی نیز سیاست‌های داخلی مانند بودجه‌های اقتصادی، تصمیمات اتخاذ شده در جهت کنترل تورم، بهبود زیرساخت‌های تولید نیز بر روند تغییرات در این بازار تاثیر گذار هستند.

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

تاثیر تعطیلات

هرکشوری دارای یکسری تعطیلات رسمی می‎باشد. اما موضوعی که اینجا مورد نظر است تعطیلاتی است که به صورت ناگهانی برای کارخانجات و شرکت‌های تولیدی ایجاد می‌شود. این تعطیلات می‌تواند دلایل متعددی مانند عوامل طبیعی مانند تعطیلی‌هایی که بر اثرکرونا ایجاد شد و موارد اینچنینی، تعطیلی مجموعه در اثر بدهی، کاهش فروش محصولات و عواملی از این قبیل داشته باشد. این امر باعث کاهش عرضه محصولات می‌شود و در صورتی که محصول متقاضی زیادی داشته باشد منجر به افزایش قیمت آن خواهد شد. نوسانات در بازار آهن آلات و مقاطع فولادی نیز مشمول این شرایط می‎شوند.

تغییرات آب و هوا

در برخی از ماه‌های سال به دلیل اینکه دولت در جهت صرفه‌جویی در مصرف سوخت، گاز، آب و یا برق محدودیت‌هایی جهت مصرف انرژی را اتخاذ می‌کند و ممکن است تولید کننده‌ها در برخی از منابع انرژی دچار قطعی گسترده‌ای باشند در نتیجه کارخانه‌ها قادر نیستند که تولیدات خود را به صورت کامل انجام دهند. که همین امر با توجه به کاهش عرضه موجب افزایش قیمت محصولات از جمله آهن‌آلات می‌شود.

نوع محصول

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت آهن آلات تاثیرگذار است سایز، ابعاد و وزن این محصول می‌باشد. از آنجا که این محصولات با استانداردهای مختلفی تولید می‎شوند و دارای وزن و مقاومت متفاوتی هستند. در نتیجه تفاوت نوع و ابعاد و استاندارد به کار رفته در آن می‎تواند باعث اختلاف قیمت در انواع آهن‎آلات شود.

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

جمع بندی در مورد عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

در این مطلب از سایت آهن‌آلات نجومی سعی بر این داشتیم تا دلایلی را که می‌تواند بر تعیین قیمت آهن‌آلات تاثیرگذار باشد را بررسی کنیم. همانطور که مطرح شد عوامل متعددی مانند قیمت نفت، قیمت مواد اولیه، هزینه‌های حمل و نقل، تورم جهانی، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات در بازار ارز و دلار، نیاز صنایع وابسته، قیمت ضایعات و آهن قراضه، آب و هزینه انرژی، بورس، مسائل سیاسی، تعطیلات، شرایط آب و هوایی، نوع محصول و همچنین موارد دیگر میتوانند بر نوسانات نرخ آهن‌آلات در بازار موثر باشند. علاوه بر مواردی که بیان کردیم عوامل بسیار دیگری نیز می‌توانند این تاثیر را بر قیمت آهن‌آلات داشته باشند.

طبیعتا تاثیر دوره‌های زمانی مختلف بر میزان عرضه و تقاضای محصولات فولادی را نمی‌توان نادیده گرفت. به عنوان مثال با توجه به اینکه آهن‌آلات کاربرد ویژه‌ای در ساختمان سازی دارند در بازه‌های زمانی که ساختمان سازی به دلیلی مانند تغییر فصول، تقاضای مشتریان و موارد دیگر، افزایش داشته باشد قطعا میزان تقاضا افزایش پیدا می‌کند، و چنانچه میزان ساخت و ساز کاهش پیدا کند تقاضا نیز برای خرید آهن‌آلات کاهش می‌یابد. همانطور که در موارد بالا مطرح کرده بودیم میزان عرضه و تقاضا بر نوسانات قیمت آهن‌آلات تاثیر مستقیمی دارد.

شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد قیمت آهن‌آلات و همچنین اطلاع از انواع این محصول و تهیه با کیفیت ترین نوع محصولات فولادی با بهترین قیمت به سایت آهن‌آلات نجومی مراجعه کرده و یا با این مجموعه تماس حاصل کرده و از مشاوره متخصیص این مجموعه بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *