اخبار شرکت

ورق گرم چیست؟

ورق گرم چیست

بعد از کشف فلز آهن، انسان‌ها به دنبال تولید محصولاتی از این فلز مستحکم بودند که کارایی چندین برابر بهتر از آهن داشته باشد. در نتیجه با تولید فولاد و تغییر شکل دادن آن به ساخت انواع محصولات و فلز‌‌هایی که پایه و اساس آن آهن و فولاد است، دست یافتند. در این مقاله، قصد بر آن داریم که شما را با فلزی به نام ورق گرم آشنا کنیم. پس در این مقاله ما را تا انتها همراهی بفرمایید.

چیستی و چگونگی تولید ورق گرم

تا به حال به آهن فکر کرده‌‌اید که چند تا محصول می‌‌تواند از خود تولید کند؟! ورق گرم هم یکی از محصولات تولید شده از شمش آهن است. برخی به آن ورق سیاه هم می‌‌گویند که درباره این نام‌گذاری بعدا مختصر بحث خواهیم کرد.

برای چگونگی تولید ورق گرم به طور مختصر باید گفت که این محصول از نورد گرم و در کوره‌‌های به خصوصی تولید می‌‌‌شود. می‌بایست در اینجا بیان کنیم که کلمه نورد در فلز‌‌کاری به فرایندهایی گفته می‌‌شوند که در آن با استفاده از نیروی فشار، باعث کاهش سطح مقطع یک ماده یا به عبارتی کاهش ضخامت ماده می‌‌‌شوند که فشار وارد شده اکثرا توسط غلتک‌‌های مخصوص ایجاد می‌‌‌شوند.

در ابتدای کار شمش‌‌های آهن را در حرارتی مناسب و بالا که حدودا بالا‌‌‌تر از ۱۱۰۰ درجه می‌‌‌باشد، قرار می‌‌‌دهند. سپس در کوره‌‌های اختصاص یافته، شمع‌‌های حرارت دیده را از میان غلتک‌‌ها آنچنان عبور داده تا به ورقی با ضخامت مناسب و استاندارد تبدیل شوند. این چند خط کوتاه مختصر توضیح چگونگی تولید ورق گرم می‌‌باشد، برای بررسی دقیق‌‌تر همراه ما باشید.

ورق سیاه

مراحل تولید ورق گرم

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با اینکه دستگاه‌‌های نورد گرم بسیار سنگین و گران قیمت هستند. اما باز هم بشر با تهیه این دستگاه‌‌ها، دست به تولید ورق گرم می‌‌زند که تنها دلیل این کار هم داشتن صرفه اقتصادی به دلیل تقاضای زیاد مردم است! همان طور که می‌‌دانید تنها چیزی که باعث تولید و عدم تولید هر محصولی می‌‌شود، خواستن یا نخواستن آن از سوی مردم است که این محصول هم از این قاعده مستثنی نیست و مشمول حالش می‌‌شود‌.

نحوه تولید

فرآیند ساخت ورق گرم، حرکت دادن غلتک روی فلز‌‌ها می‌‌باشد که باعث افزایش طول و کاهش ضخامت می‌‌شود. لازم به ذکر است که این حرکت بسیار اهمیت دارد و به صورت رفت و برگشتی می‌‌باشد و فلز را تنها به جلو نمی‌‌راند به همین دلیل است که باعث زیاد شدن هزینه‌‌های تولید می‌‌‌شود!

 

نحوه تولید ورق گرم

شمش‌‌ها و فولاد‌‌هایی که در راندمان نورد گرم، نورد شده‌‌اند باید کاملا مسطح شوند که این عمل با عواملی مثل گذر از آب‌‌کاری، افزودن مرحله‌‌های مسطح‌‌سازی و … ممکن می‌‌‌شود. البته لازم به ذکر است که با انجام تمامی این امور باز هم این امکان وجود دارد که نواقصی روی سطح نورد خود ببینید که باید در اینجا از سمباده‌‌‌کشی و پرداخت‌‌های نهایی استفاده و سطح آن را صاف و صیقلی کنید.

هدف کلی نورد یا محصولی که در انتها از شمش آهن و فولاد تولید خواهد شد یا ورق است یا میلگرد که بعد از تمام شدن تمامی مراحل ساخت و تغییر شکل، محصول غایی توسط دستگاه‌‌های برش مثل قیچی و اره به سایز‌‌های مناسب برش داده شده و سپس بسته‌‌بندی می‌شوند و روانه بازار می‌‌گردند. معمولا ورق‌‌های گرم با دو نوع لبه اصلاح شده و لبه نوردی روانه بازار می‌‌شوند که با توجه به هدف خرید باید یک نوع را انتخاب کنید. هدف خرید شما می‌‌تواند مصرف ساختمانی، مصرف در صنعت خودرو‌‌سازی، تهیه و تولید انواع لوله منتقله گاز، آب، نفت و … باشد که قبل خرید می‌‌بایست عواملی همچون تلرانس ابعادی، داشتن استاندارد، با‌‌کیفیت بودن، ویژگی‌‌های مکانیکی و دیگر ویژگی‌‌ها و عوامل را در نظر داشته باشید تا بهترین خرید را انجام دهید.

ورق گرم

علت نام‌‌گذاری ورق گرم به ورق سیاه

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا به ورق گرم، ورق سیاه می‌‌گویند! علت این نام‌‌گذاری همان طور که حدس می‌‌زنید به علت رنگ سیاه آن است! به عبارتی هنگامی که این ورق حرارت بسیاری را در کوره تحمل می‌‌کند و در مجاورت هوا قرار می‌‌گیرند تا خنک شود. این برقراری تماس هوا با سطح آن باعث غیر براق و کدر شدن رنگ سطحی آن می‌‌شود که به همین علت به آن ورق سیاه نیز می‌‌گویند.

ویژگی‌‌های ورق گرم

همان طور که می‌‌دانید هر محصولی خواص شیمیایی و مکانیکی خاص خود را داشته که این خواص تحت استاندارد‌‌هایی باعث تعیین کیفیت آن محصول می‌‌‌شوند‌. طی تولید، این محصول در دما‌‌های بالا‌‌تر از ۹۳۰ درجه قرار می‌‌گیرد که باعث صورت گرفتن عمل تبلور شده و این امر موجب خرد شدن کریستال‌‌های فولاد و سپس در هم تنیدن و قفل شدن آن‌‌ها می‌‌شود که در این راندمان، تمامی نا‌‌خالصی‌‌ها به سطح رسیده و از بین می‌‌روند‌.

پس نتیجه می‌‌گیریم که تمامی عوامل راندمان تولید، دست به دست ‌یکدیگر می‌‌دهند تا مقاومت فولاد در مقابل ضربه و شکل‌‌پذیری آن افزایش یابد. نا‌‌گفته نماند که این نتایج موجب بهتر جوشکاری کردن و مقاوم شدن محصول در برابر خستگی و تحمل بار می‌‌‌گردد.

ورق سیاه

چند ویژگی که در زیر نام بردیم باعث می‌‌شود که شما این محصول را از انواع دیگر آن مثل ورق سرد، بهتر شناسایی کنید:

  1. ورق گرم به طور معمول دارای اعوجاج‌‌های بسیار جزئی و اندک است که خنک و سرد شدن ورق، اشکال ذوزنقه‌‌ای شکل روی آن ایجاد می‌‌کند.
  2. معمولا لبه‌‌ها و گوشه‌‌های آن به علت جمع‌شدگی و دقت کم هنگام ساخت، به صورت گرد دیده می‌‌شود.
  3. ورق گرم همانطور که بیان کردیم ابتدا در دمای بالا قرار گرفته و سپس در مقابل خنک‌کننده‌‌ها قرار می‌گیرد که باعث مقیاس‌‌پذیر بودن سطوح آن می‌‌شود.

جهت خواندن تفاوت ورق سرد و گرم این مقاله را مطالعه فرمایید.

کاربرد ورق گرم

همان طور که از مطالب نگاشته شده برداشت کردید، ورق گرم به علت داشتن ویژگی‌‌های بسیار مطلوب دارای کاربرد گسترده‌‌ای در میان انواع تولیدات صنعتی است. مهم‌‌ترین و اصلی‌‌ترین استفاده آن در بخش تامین مواد اولیه در قسمت پروفیل‌‌ها می‌‌باشد. البته توجه داشته باشید که کاربرد آن به اینجا ختم نشده و در صنعت خودرو‌‌سازی، ساخت سازه‌‌های بزرگ، ساخت مخزن‌‌های ویژه، لوله‌‌های منتقل‌کننده آب و نفت و گاز، ساخت لوازم خانگی، پوشش‌‌دهی و … نیز کاربرد دارد. این استفاده زیاد باعث بالا رفتن قیمت آن و قیمت تمامی محصولات و صنایعی که از آن بهره می‌‌گیرند، می‌‌شود!

ورق گرم یا سیاه

انواع ورق گرم

ورق گرم با نام ورق‌‌های فولادی سیاه یا  Hot Rolled Sheet معروف هستند. روش نورد گرم یکی از انواع راه‌‌های تولید ورقه‌‌های فلزی با ضخامت کم و سطح گسترده می‌‌باشد! به همین علت به آن گاهی نورد گرم نیز می‌‌گویند.

در بالا‌‌تر هم که بیان کردیم نام دیگر این محصول به علت بر‌‌قراری تماس با اتمسفر و تغییر رنگ دادن سطح آن به حالت کدر و مات، ورق سیاه است! بنابراین شما در اینجا با چند اسم آشنا شدید که همگی نام یک محصول می‌‌باشند! محصول مذکور دارای دو نوع زیر است:

  • ورق معمولی ST52
  • ورق صنعتی ST37

ورق معمولی در حیطه‌‌های سد‌‌سازی، پتروشیمی، ساخت مخزن و … کاربرد دارد و از ورق صنعتی هم در حوزه‌‌های مصارف ساختمانی و ساختن سوله‌‌ها به کار می‌‌گیرند. لازم به ذکر است که به طور معمول ضخامت این ورق‌‌ها در بازار تقریبا ۶۰ میلی‌‌متر است. با این ضخمت قابلیت برش به سایز دلخواه و کوچک‌‌‌تر نیز ممکن است.

خرید از بازرگانی نجومی

با توجه به مطالب نگاشته شده امیدواریم که پی به تمامی ویژگی‌‌ها، کاربرد، انواع، چگونگی مراحل ساخت و … ورق گرم برده باشید.  این محصول که تقاضای زیادی هم دارد، هر ساله به تعداد انبوه، با هزینه‌‌های هنگفت تولید می‌‌شود و روانه بازار می‌‌گردد. شما می‌‌توانید در صورت تمایل به خرید با سرچ در همین صفحه و دیدن محصولات خرید خورد را انجام دهید.

برای گرفتن مشاوره در مورد محصول مورد نیاز‌‌‌‌تان بر اساس هدف خرید‌ شما، می‌‌توانید با شماره‌‌هایی که در زیر درج شده، تماس حاصل فرمایید.

 

تولید شده در تیم محتوای بازرگانی نجومی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *