اخبار شرکت

نکات مهم در خرید تیرآهن

نکات مهم در خرید تیرآهن

در عصر حاضر آهن‌آلات از اصلی‌ترین نیازهای بشر به حساب می‌آیند. در اجرا یک پروژه ساختمانی نیازمند انواع محصولات فولادی از جمله تیرآهن در حجم بالا هستیم. بنابراین آگاهی از خصوصیات و مشخصات این محصول لازم است. خریداران در صورت عدم آگاهی از ویژگی‌های تیرآهن ممکن است با خطا و اشتباهات جبران‌ناپذیر روبه‌رو شوند. به‌ همین دلیل تمام محاسبات صورت‌ گرفته برهم می‌ریزد و نتیجه با آن چه که انتظار دارند متفاوت خواهد شد. البته نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا ما در این مقاله از سایت آهن نجومی نکات مهم در خرید تیرآهن را بیان می‌کنیم و شما را در رسیدن به مصالح باکیفیت و مرغوب با قیمت مناسب هدایت خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

نکات مهم در خرید تیرآهن که باید بدانید!

بر اساس بررسی‌های صورت ‌گرفته تیرآهن در پروژه‌های ساختمانی به نوعی جزء پرمصرف‌ترین مصالح است. در واقع بخش اعظمی از بودجه یک ساختمان در حال ساخت صرف خرید تیرآهن می‌شود. در صورتی ‌که خریداران اطلاعات کافی در این ‌باره نداشته باشند احتمال ضرر مالی بر اثر خرید جنس بی‌کیفیت، تیرآهن نامناسب برای پروژه و … افزایش می‌یابد. با توجه به‌ همین مسئله در ادامه به نکات مهم در خرید تیرآهن می‌پردازیم.

تیرآهن

مشخصات ظاهری تیرآهن را بشناسید!

تشخیص نوع تیرآهن هنگام خرید تیرآهن حائز اهمیت است. این امر نیاز به آشنایی با دو اصطلاح جان و بال تیرآهن دارد. بال تیرآهن به دو لبه پایینی و بالایی تیرآهن می‌گویند. جان تیرآهن که قسمت میانی تیرآهن را تشکیل می‌دهد دو بال را به‌ هم متصل می‌کند.

توجه به نام‌گذاری و سایز تیرآهن

سایز تیرآهن با اندازه جان آهن به سانتی‌متر بیان می‌شود. جان تیرآهن همان گونه که گفتیم در واقع قسمت میانی تیرآهن است که دو بال تیرآهن را به‌ هم متصل می‌کند. به ‌عنوان نمونه تیرآهن ۱۲ جانی به ‌اندازه ۱۲ سانتی‌متر دارد. معمولاً تیرآهن‌ها در سایزهای ۸ تا ۶۰ به بازار عرضه ‌شده‌‌اند. هر شاخه تیرآهن طولی برابر با ۱۲ متر دارد. برای تولید این محصول استانداردهای مختلفی بر اساس موقعیت‌های جغرافیایی و مکانی در نظر گرفته می‌شود. اما صرف ‌نظر از استاندارد، تیرآهن‌ها به دو شکل معمولی I و تیرآهن بال پهن H تولید می‌گردند.

استاندارد تیرآهن معمولی IPN و IPE است. در حالی ‌که استاندارد تیرآهن هاش به‌ صورت HEB، HEA و HEM است. البته این نام‌گذاری طبق استاندارد اروپا صورت‌ گرفته و در کشورهای مختلف اسامی متفاوت وجود دارد.

تیرآهن هاش

تعداد شاخه تیرآهن را بررسی نمایید!

عموماً فروش تمام مقاطع فولادی بر مبنا وزن صورت می‌گیرد. اما گاهی خریداران تیرآهن نیازمند شکل شاخه‌ای آن هستند که در اصطلاح به آن شاخه‌شمار می‌گویند. وزن در این مواقع ملاک خرید نیست. خریداران بایستی قبل ‌از خرید به فروشنده درباره سایز، سبک ‌وزن و سنگین ‌وزن بودن تیرآهن اطلاعات کافی بدهند. جالب است بدانید در صورت خرید بندیل تیرآهن تعداد شاخه در بندیل هر کارخانه تفاوت دارد. خرید باید به ‌گونه‌ای انجام شود که نیازهای خریدار را برطرف نماید.

در رنگ تیرآهن خریداری ‌شده دقت کنید!

رنگ محصول نیز از عوامل مهم در خرید تیرآهن است. در حالت طبیعی تیرآهن به رنگ طوسی پررنگ یا مشکی به‌ نظر می‌رسد. رنگ این محصول در مجاورت با رطوبت و هوا تغییر می‌کند. در انبارهای نگهداری تیرآهن به علت رطوبت موجود و یا باران‌های فصلی رنگ تیرآهن زرد می‌شود. درست است که خوردگی و زنگ‌زدگی در تیرآهن‌ها صورت می‌گیرد اما شرایط و نحوه نگهداری سرعت این روند را مشخص می‌کند. اگر زردی تیرآهن به شکل سطحی باشد قابلیت استفاده دارد. اما خوردگی و زنگ‌زدگی تا عمق موجب می‌شود که محصول به عنوان تیرآهن درجه ۳ یا ۴ برای مصارف دارای اهمیت پایین‌تر به کار رود.

وزن تیرآهن را بررسی کنید!

نرخ انواع تیرآهن در بازار بر اساس وزن صورت می‌گیرد. طبیعتاً با افزایش وزن محصول، قیمت نیز بالاتر می‌رود. با این ‌حال تیرآهن سنگین وزن الزاماً از کیفیت بالایی برخوردار نیست. در برخی موارد به تیرآهن سبک نیاز داریم. پس برآورده کردن مشخصات فنی مورد نیاز توسط تیرآهن حائز اهمیت است. وزن هر شاخه در پیش‌فاکتور با توجه به پیش‌فرض تولیدکننده صادر می‌شود. سپس توسط باسکول وزن دقیق محاسبه می‌گردد. خریداران بایستی به تطابق وزن خریداری‌شده با وزن باسکول مبادرت ورزند. حتی بنا به درخواست خریدار وزن‌کشی قبل ‌از تحویل نیز می‌تواند انجام شود. در صورت وجود مغایرت تا کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم می‌توانیم آن را تلرانس دستگاه‌های وزن‌کشی محسوب کنیم. اما اگر این رقم از ۱۰۰ کیلوگرم بیشتر باشد راننده موظف است غرامت پرداخت کند.

جدول وزن تیرآهن

بررسی کیفیت تیرآهن بر اساس جدول اشتال صورت می‌گیرد!

یکی دیگر از نکات مهم در خرید تیرآهن کیفیت آن است. در جدول اشتال مقادیر عددی ضخامت، اندازه، وزن، … تیرآهن مشخص شده ‌است. این جدول در تعیین کیفیت محصول تاثیر بسزایی دارد. خریداران به کمک جدول اشتال به راحتی می‌توانند میزان کیفیت تیرآهن را بررسی کنند. نزدیکی اعداد عنوان شده از جانب کارخانه به جدول نشان از کیفیت و مرغوبیت بالا محصول دارد. در حقیقت بررسی کیفیت تیرآهن بر اساس جدول اشتال از مهم‌ترین نکات در خریداری تیرآهن است.

توجه به برندهای موجود تیرآهن در بازار!

اکثر تولیدکنندگان تیرآهن در ایران کلیه موارد استاندارد را در زمینه تولید رعایت می‌کنند؛ زیرا تیرآهن به ‌عنوان تیر اصلی و فرعی از نظر تحمل بار و وزن سازه وظیفه مهمی بر عهده دارد. تعداد زیادی از کارخانه‌ها در سراسر کشور به ‌صورت سالانه با توان تولیدی بالا موفق به تولید و عرضه تیرآهن به بازار فولاد گردیده‌اند. کارخانه‌هایی مانند ذوب‌آهن اصفهان، ظفر بناب، فایکو، جهان فولاد غرب، آریان فولاد و ناب تبریز به ‌ترتیب از بیشترین حجم و کیفیت تولید برخوردار هستند. البته به ‌منظور کاهش هزینه حمل ‌و نقل می‌توانید به مکان کارخانه تولیدی و نزدیکی به محل اجرا پروژه توجه کنید.

نکات مهم در خرید تیرآهن

شناسایی کنترل کیفی تیرآهن را مشاهده و بررسی نمایید!

برای انتخاب بهترین نوع تیرآهن دریافت شناسه کنترل کیفی یا برگه آنالیز تیرآهن نقش اساسی ایفا می‌کند. توسط این برگه برند تولیدکننده، مشخصات فنی، ترکیبات شیمیایی، خواص مکانیکی نظیر دوام و استحکام، مقاومت کششی، مقدار تسلیم و … مشخص ‌شده و همراه با تیرآهن ارائه می‌گردد.

نحوه ارسال و حمل ‌و نقل تیرآهن را مشخص کنید!

قبل ‌از انجام معامله نحوه ارسال و حمل‌ و نقل تیرآهن و تخلیه آن را تعیین نمایید. تعیین هزینه ارسال بار با توجه به وزن و مسافت صورت می‌گیرد. همواره توافق با فروشنده قبل ‌از انجام معامله و هر گونه اقدام به خریداری درباره موضوعاتی چون نحوه بارگیری، ارسال و تخلیه بار ضروری است. پیش ‌از خارج شدن محصول خریداری ‌شده از بنگاه یا محل تحویل می‌توانید با همکاری با راننده، تیرآهن را مورد رؤیت قرار دهید. برگه ترخیص حاوی مشخصات وزن اولیه، تعداد بندیل تیرآهن و ساعت خروج را از انبار دریافت کنید.

حمل و نقل تیراهن

دریافت مشاوره از کارشناسان و اعتماد به آن‌ها!

همیشه قبل ‌از خرید تیرآهن به کارشناسان اعتماد کنید. منظور ما این است که شرکت‌های متخصص و باسابقه چندین سال فعالیت را جایگزین خرید از هر واسطه نمایید. حضور چند کارشناس متخصص در تیم این مجموعه‌ها می‌تواند به شما کمک شایانی برساند. با این ‌حال در سایت‌های مختلف شاهد اطلاعات بسیاری در زمینه خرید و فروش تیرآهن هستیم. در صورتی که با وجود بررسی لازم باز هم در زمینه‌ محصول مورد نظر خود ابهام دارید می‌توانید از مشاوره کارشناسان مجرب استفاده کنید. بهتر است تا زمانی ‌که در انتخاب مسیر خود به اطمینان کافی دست نیافته‌اید اقدام به خریداری ننمایید؛ زیرا با چند دقیقه مشاوره با یک کارشناس آشنا به بازار تیرآهن موجب خرید محصول بهتر با شرایط مناسب‌تر خواهید شد.

قیمت تیرآهن

هوای قیمت تیرآهن را داشته باشید!

متأسفانه همان گونه که خودتان می‌دانید در ایران برای بررسی و کنترل قیمت محصولات دستگاه‌های نظارتی قدرتمندی استفاده نمی‌شود. در این ‌بین بسیاری از فروشندگان تیرآهن فرصت را غنیمت می‌شمارند و محصول را با قیمت بالاتر از عرف واقعی به فروش می‌رسانند. در چنین شرایطی عدم آگاهی از قیمت تیرآهن احتمال فروش محصول با قیمت بالا را افزایش می‌دهد. بنابراین پیشنهاد می‌شود قبل ‌از خرید تیرآهن حداقل چند روزی هوای قیمت آن را داشته باشید.

بازار فولاد و آهن‌آلات مانند سایر صنایع و دیگر اصناف در معرض تغییرات، تورم و نوسانات قیمت هستند. این نوسانات بر قیمت نهایی تیرآهن اثرگذار است. میزان عرضه و تقاضا نیز در طی این تغییرات دچار اختلال و تغییر می‌شوند. علاوه ‌براین موارد عواملی چون هزینه‌های حمل ‌و نقل، برند تجاری تیرآهن، اندازه و … در تعیین قیمت بازار نقش مهمی را ایفا می‌نمایند. اما نگران نباشید شما می‌توانید به ‌صورت لحظه‌ای با مراجعه به سایت‌های متنوع از قیمت تیرآهن باخبر شوید.

خرید تیرآهن

رعایت ملزومات پیش ‌از خرید محصول!

در هر خرید ممکن است اشتباه صورت بگیرد. بنابراین لازم است در این امر تمام دقت خود را به کار ببرید؛ زیرا هر گونه اشتباه در خرید تیرآهن خسارت‌های جبران‌ناپذیر به ‌همراه دارد. دریافت پیش‌فاکتور از شرکت عرضه‌کننده که در آن ‌همه جزئیات اعم از نام جنس، نوع آن، تعداد محصول، قیمت واحد و قیمت نهایی به‌ صورت شفاف مشخص‌ شده الزامی است. از آن جایی‌ که پیش‌فاکتور قیمت روز تیرآهن را تعیین می‌کند بهتر است قبل از پرداخت تأیید آن را از سوی فروشنده دریافت نمایید. از سایر هماهنگی‌های قبل ‌از پرداخت می‌توان به هزینه‌های حمل، بیمه، زمان تحویل تیرآهن و محل تحویل آن اشاره کرد که شما می‌توانید پس ‌از انجام و مشخص شدن تمامی موارد مبلغ خرید خود را پرداخت نمایید.

رعایت ملزومات پس ‌از خرید محصول!

در آخر هنگام خرید تیرآهن باید این نکته را مد نظر داشته باشید که محصول خریداری ‌شده خود را حتما قبل ‌از امضا و تأیید دریافت بار کاملاً بررسی کنید و با توجه به اطلاعات روی فاکتور تمامی جزئیات آن را مقایسه نمایید. حصول اطمینان از وزن بار خریداری ‌شده، سلامت محصول، عدم زنگ‌زدگی و خوردگی، علامت حک ‌شده بر روی محصول و … در این زمینه بسیار حائز اهمیت است بنابراین پیش ‌از تحویل کالا از تسویه کامل اجتناب کنید. در ضمن بهتر است مبلغ مشخص ‌شده پس ‌از رویت کامل محصول و اطمینان از سلامت آن‌ها واریز شود.

خرید از بازرگانی نجومی

ما در این مقاله از سایت بازرگانی نجومی به نکات مهم در خرید تیرآهن پرداختیم. شما عزیزان در هرساعتی از شبانه روز میتوانید به صورت آنلاین از قیمت انواع اهن الات و ورق الات در فروشگاه بازرگانی نجومی مطلع شوید. همچنین برای مشاوره رایگان با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

 

 

تولید شده در تیم محتوای بازرگانی نجومی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *