اخبار شرکت

بهترین میلگرد برای ساختمان‌سازی

بهترین میلگرد برای ساختمان سازی

فرآیند ساختمان‌سازی از مراحل و عملیات‌های گوناگونی تشکیل شده که باید به صورت دقیق و با ابزار و مصالح با کیفیت انجام گیرد. استفاده از مواد خوب برای پی‌ریزی و اسکلت‌بندی ساختمان باعث محافظت از جان و مال ساکنین آن شده و همچنین یک آسودگی خاطر برایشان به ارمغان می‌آورد. یکی از مصالحی که جزء جدانشدنی در ساختمان هستند و در ساخت‌وساز نقشی اساسی دارند میلگرد می‌باشد. میلگرد یک قطعه فولادی بوده که برای جبران نمودن مقاومت کششی بتن در آرماتوربندی به کار می‌رود. به همین دلیل انتخاب بهترین میلگرد برای ساختمان‌سازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از: شرایط اقلیمی، نوع پروژه، برآورد اقتصادی، نوع طراحی سازه و … . در این مقاله از وب سایت بازرگانی نجومی شما را برای انتخاب میلگرد برای ساختمان‌ سازی راهنمایی می‌نماییم.

بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی

آیین نامه ساختمان در مبحث نهم بیان می‌کند که برای ساختمان‌سازی فقط میلگردهای گرم نورد مجاز بوده و از فولاد سرد نورد شده به هیچ عنوان نباید استفاده کرد. در آیین نامه ساختمان سه نوع میلگرد فولادی معرفی شده که تنها آن‌ها را برای ساختمان‌سازی مجاز می‌داند. پس در گام اول اگر در جستجوی بهترین میلگرد برای ساختمان‌سازی هستید سه گزینه زیر را باید انتخاب نمایید:

Rebar for construction

  • میلگرد گرم نورد: به فولادی اطلاق می‌گردد که عملیات رول کردن شمش را در شرایط دمایی بالا طی کرده باشد.
  • میلگرد سرد اصلاح شده: برای تولید این میلگرد نیز باید فولاد ابتدا به صورت گرم نورد شود. اما برای ایجاد آج باید بر روی آن عملیات مکانیکی به صورت سرد انجام ‌گیرد. این فولاد به دلیل این که گرم نورد شده قابل استفاده است، اما اگر با میلگردی که عملیات مکانیکی آن نیز به صورت گرم انجام شده باشد مقایسه شود ضعیف‌تر خواهد بود.
  • میلگرد گرم اصلاح شده: به این میلگرد که فولاد ویژه هم گفته می‌شود هم عملیات نورد شدن و هم عملیات مکانیکی که بر روی آن انجام می‌گیرد به صورت گرم باشد.

اگر نمودار تنش – کرنش فولاد گرم و سرد نورده شده را مقایسه کنیم مشاهده می‌شود که در هر مرحله که عملیات ساخت به صورت سرد انجام شده باشد محصول تولید شده شکننده‌تر خواهد بود. به طور کلی میلگرد نورد سرد معایبی همچون تردشکنی، کاهش شدید شکل‌پذیری و افزیش تنش پسماند دارد.

امروزه کارگاه‌های غیرمجاز میلگردهای سرد نورد شده تولید می‌کنند که برای صنعت ساختمان‌سازی مشکل ایجاد می‌شود. این میلگردها ازدیاد طولی بسیار کم‌تر از حالت مجاز داشته و شکسته می‌شوند و کارآیی خود را از دست خواهند داد. همچنین در ساخت این میلگردها از ضایعات فولادی و پروفیل‌های غیرمجاز نیز استفاده می‌گردد. برای ساخت بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی باید از شمش فولادی باکیفیت استفاده شود.

میلگرد

شمش فولادی برای بهترین میلگرد

مشخصات شیمیایی میلگرد وابسته به شمشی است که میلگرد از آن ساخته می‌شود. برای تولید میلگرد دو مدل شمش SP3 و SP5 براساس استاندارد روسی مناسب می‌باشد. درصد کربن SP3 پایین‌تر بوده و انعطاف بیشتر عناصر آلیاژی کم‌تری در مقایسه با شمش SP5 دارد. برای خاموت و میلگرد حرارتی و عرضی که باید منعطف باشند از میلگرد با درصد کربن کم‌تر و شکنندگی پایین‌تر استفاده می‌گردد. شمش فولادی SP3 در ساخت بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی با قطر زیر 14 میلی‌متر به کار می‌رود و برای کلاف و میلگرد تا سایز 40 نیز از شمش فولادی SP5 باید استفاده نمود.

اهمیت کربن در ساخت بهترین میلگرد

کربن مهم‌ترین عنصر در آنالیز شیمیایی میلگردهای ساختمانی است. در صورت افزایش درصد کربن، میزان ترد و شکنندگی میلگرد نیز بیشتر می‌گردد و انعطاف‌پذیری آن کاهش می‌یابد.

میلگرد از قطر 14 تا 40 میلی‌متر از شمش SP5 با درصد کربن 30 تا 35 درصد با مقطع بیش از 150 میلی‌متر ساخته می‌شود.

میلگرد با قطر کمتر از 14 میلی‌متر از شمش SP3 با درصد کربن زیر 22 درصد با مقطع 120 تا 130 میلی‌متر ساخته می‌شود.

Carbon in rebar construction

ازدیاد طول نسبی بهترین میلگرد

آزمایش ازدیاد طول نسبی برای انتخاب بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی باید انجام گیرد. این ازدیاد طول به اندازه 10 یا 5 برابر قطر سنجیده می‌شود.

آزمایش خمش برای بهترین میلگرد

تمام میلگردها به جز میلگرد A4 آجدار مرکب 500S باید در خمش سرد تا 180 درجه خم شود. در خمش مجدد باید تا 90 درجه خمش را انجام داد. برای میلگرد A4 خمش سرد تنها تا 90 درجه انجام می‌گیرد و در آخر بدنه میلگرد کنترل خواهد شد که ترک خوردگی روی آن به وجود نیامده باشد. پس از انجام آزمایش خمش بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی، میلگردی است که مطابق استاندارد، دچار شکستگی و یا ترک‌خوردگی نشده باشد.

راهنمای تشخیص بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی

برای این که میلگرد غیر استاندارد را تشخیص داده و بهترین میلگرد را انتخاب نماییم باید به نکات زیر توجه کنیم:

  • ظاهر میلگرد باید عاری از هر گونه زائده و یا بیرون‌زدگی باشد پس باید به دنبال بیرون‌زدگی یا زائده بر روی بدنه میلگرد باشید.
  • میلگردها باید از لحاظ زنگ‌زدگی یا خوردگی بررسی شوند. اگر زنگ‌زدگی به مقدار کم بوده و به لایه‌های زیرین نفوذ نکرده باشد مشکلی ندارد ولی اگر خوردگی زیاد باشد باید میلگرد را مرجوع کنید.
  • بندیل میلگرد دارای پلاک فولادی بوده که مشخصات میلگرد بر روی آن آمده است و نام کارخانه در هر یک متر میلگرد حکاکی می‌شود. میلگردی که استاندارد نباشد پلاک ندارد و یا حکاکی روی بدنه آن مخدوش و غیر واقعی است.
  • باید وزن هر شاخه بررسی شود و با استاندارد اشتال و لیست وزن اعلامی کارخانه مقایسه گردد.

میلگرد برای ساختمان سازی

آزمایش میلگرد

برای تشخیص بهترین میلگرد برای ساختمان‌ سازی، مطمئن‌ترین راه ارسال نمونه به آزمایشگاه و آزمایش تنش – کرنش است. زیرا احتمال دارد با بازدید چشمی نتوان به غیراستاندارد بودن میلگرد پی برد. وظیفه مهندسان ناظر این است که بدون استثنا از بار تحویلی نمونه‌برداری کنند.

سخن آخر

در صنعت ساختمان‌ سازی عوامل زیادی برای انتخاب بهترین میلگرد وجود دارد. انتخاب میلگرد بسیار مهم بوده زیرا باعث استحکام و استقامت ساختمان می‌گردد. امروزه آیین‌نامه‌ها و استاندارهای مختلفی برای تولید این مقاطع فولادی وجود دارد. شناخت ویژگی‌های میلگردهای فولادی در انتخاب بهترین آن‌ها شما را یاری می‌کند. در این مقاله ما سعی نمودیم شما را با این عوامل آشنا سازیم. برای اطلاعات بیشتر و سفارش این محصول با مدیران فروش بازرگانی نجومی تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *