اخبار شرکت

انواع ورق آهن و کاربرد آن‌ها

انواع ورق آهن

انواع ورق آهن در صنایع مختلف از پرکاربردترین مقاطع در آهن‌آلات هستند. مقاومت، استحکام و خواص مطلوب در عنصر آهن موجب شده تا در صنعت کارایی زیادی داشته باشد. ساخت قطعات سودمند و کاربردی با ترکیب آهن و دیگر فلزات صورت می‌گیرد. برای استفاده از آهن آن را به شکل ورق تولید می‌کنند و در نهایت تولید وسایل و تجهیزات ثانویه با این محصولات انجام می‌شود. ورق‌های آهن انواع بسیار متنوعی دارند و هر یک از این ورق‌ها برای مصارف مختلف مناسب‌تر هستند. در این مقاله از بازرگانی نجومی به بررسی انواع ورق و کاربرد آن‌ها در صنعت می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

ورق آهن چیست؟

به ورق مسطح که از ترکیب آهن با آلومینیوم، استیل و … در حالت مذاب و به روش نورد گرم یا نورد سرد تولید می‌شود ورق آهن می‌گویند. تشکیل ورق آهن از انواع مختلفی از مواد صورت می‌گیرد که هر یک از آن‌ها در بخش‌های مختلفی از صنایع کاربرد دارند. ورق‌های آهنی در اطراف ما از طرح‌ها و اشکال متنوعی برخوردار هستند. نوع، جنس و ضخامت محصولات اشکال تولیدی آن‌ها را تعیین می‌کند. این محصولات به‌ صورت گسترده در صنایع مختلفی از تانکرسازی و ساختمان گرفته تا خودروسازی و کشتی‌سازی استفاده می‌شوند.

انواع ورق آهنی و کاربرد آن‌ها

ورق‌های آهنی با توجه به نوع روش تولید و مواد اولیه از خاصیت‌ها و قابلیت‌هایی برخوردار هستند که از نظر استانداردها به چندین نمونه مختلف تقسیم می‌شوند. بنابراین آشنایی با انواع ورق‌های آهنی و ویژگی‌های آن‌ها برای افرادی که در صنایع مختلف مربوطه کار می‌کنند ضروری است.

ورق روغنی

ورق روغنی

ورق‌های روغنی به دلیل شکل ظاهری به این نام معروف شده‌اند. این محصول در بازار تجاری به ورق سرد معروف است. تولید ورق روغنی توسط نورد سرد صورت می‌گیرد. به ‌منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی، محصول پس ‌از تولید روغن‌کاری می‌شود. ورق روغنی از ضخامتی در محدوده ۳/۰ تا ۳ میلی‌متر و عرض استاندارد در محدوده ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌متر برخوردار است. این ورق با توجه به سایز و اندازه استاندارد به سه دسته ۱۸۳۰/۱ میلی‌متر، ۲۴۴۰/۲ میلی‌متر و ۳۰۵۰/۳ میلی‌متر تقسیم می‌شود. ورق‌های روغنی با توجه به آلیاژ مورد استفاده به سه شکل معمولی (ST 12 )، نیمه کشش (ST 13 )  و  فوق کشش ( ST 14 )  به بازار عرضه شده‌اند.

کاربرد: استفاده از ورق‌های روغنی در صنعت اتومبیل‌سازی ازجمله کاربرد فراوان این محصول است. تولید فیلترهای اتومبیل با استفاده از ورق روغنی با قابلیت فوق کشش صورت می‌گیرد‌. ورق روغنی نیمه کشش در ساخت گلگیرهای اتومبیل کاربرد دارد. در اکثر مواقع تولید قطعات تحتانی و اتومبیل‌ها با ورق روغنی با قابلیت ضد سایشی انجام می‌شود. این محصول در صنعت لوازم‌خانگی به‌ منظور تولید اجاق‌ گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت ساختمان‌سازی برای ایجاد سازه‌های بسیار قدرتمند که نیاز به تحمل وزن بالایی دارند از ورق روغنی بهره می‌برند. سطح صاف و صیقلی ورق روغنی موجب شده تا فرآیند رنگ زدن قطعات باکیفیت و دقت بالاتری صورت گیرد. صنعت رادیاتورسازی، ساخت بشکه، مخزن فلزی، ساخت پنل‌های غیرانعطاف‌پذیر، ساخت انواع قفسه‌ها و … از دیگر موارد کاربرد ورق روغنی است.

ورق-سیاه

ورق سیاه

اغلب ورق‌های آهنی به دو روش نورد گرم و سرد تولید می‌شوند. فشرده‌سازی ورق سیاه در دما بالاتر از ۹۳۰ درجه سانتی‌گراد یا همان ۱۷۰۰ درجه فارنهایت تحت شرایط نورد گرم صورت می‌گیرد. بهینه‌سازی عملیات فرم‌پذیری با این اعمال به ‌نحو مطلوب انجام می‌شود. این محصول بر خلاف ورق‌های روغنی و گالوانیزه سطح براق ندارد بلکه آثاری از برآمدگی و حالت‌های مات در سطح خارجی آن به چشم می‌خورد. به‌ همین دلیل در بازار به نام ورق سیاه شناخته می‌شوند. این محصول با ابعاد و ضخامت متنوع در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.

کاربرد: ورق سیاه بر اساس اطلاعات گفته ‌شده در ایران و سراسر دنیا در صنایعی که نیاز به تحمل دما بالا و کیفیت سطح بالا ندارد استفاده می‌شود. افزایش کاربرد این محصول به دلیل ساخت انواع ورق سیاه در ابعاد و ضخامت متنوع و بنا به سفارش مشتریان است. ورق سیاه با گرید ST37 در کارهای سبک مانند تولید پروفیل و ورق سیاه با گرید ST52 در کارهای سنگین با مقاومت بالا استفاده می‌شود. از دیگر کاربرد ورق سیاه می‌توان به ساخت ‌و ساز انواع سازه‌های تجاری و مسکونی، لوله، تیوب، بدنه کامیون‌ها، ترانزیت، قطعات ماشین‌آلات، مسیرهای ریلی، کشتی‌سازی، بندرها، مخازن و … اشاره کرد.

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی شده

از انواع ورق‌های آهنی می‌توان به ورق اسیدشویی شده اشاره کرد. تولید این محصول با زدودن ناخالصی ورق‌های نورد گرم و با استفاده از اسیدهای مختلف صورت می‌گیرد. روش تولیدی ورق اسیدشویی شده به بهبود کیفیت این ورق منجر می‌شود. سطح این ورق‌ها نسبت ‌به ورق‌های سیاه صیقلی و صاف‌تر است در نتیجه کاربرد آن‌ها در مصارفی که نیاز به ورق‌هایی باکیفیت سطحی مناسب است دیده می‌شود. ناخالصی و پوست پوست شدن به‌ هیچ‌ وجه در ورق اسیدشویی شده وجود ندارد. در اکثر مواقع از یک‌ لایه روغنی یا سایر پوشش‌ها که مقاومت این نوع ورق را در طولانی‌ مدت در مقابل رطوبت افزایش می‌دهد استفاده می‌کنند. تولید ورق‌های اسیدشویی شده به شکل رول، شیت یا ورق‌های تخت صورت می‌گیرد. این محصول از نظر ابعادی ضخامتی بین ۵/۱ تا ۶ میلی‌متر و عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی‌متر دارد.

کاربرد: کاربرد گسترده ورق‌های اسیدشویی شده در بسیاری از تولیدات محصولات و صنایع مختلف صورت می‌گیرد. در واقع این نوع ورق برای تولید دیگر ورق‌ها مانند گالوانیزه استفاده می‌شود. ورق اسیدشویی شده در تولید لوله و پروفیل و به ‌طورکلی در مصارف ساختمانی جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است. سطح صاف و صیقلی آن برای ساخت قطعات خودرو، قسمت‌های مختلفی مانند رینگ، شاسی و چرخ خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در ساخت لوله‌های انتقال آب، نفت و گاز، ساخت کشتی و قایق‌ها از ورق اسیدشویی شده استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

شاید یکی از مهم‌ترین ابداعات دنیای مدرن ورق‌های گالوانیزه هستند. ساخت دنیای مدرن بدون ورق گالوانیزه امکان‌پذیر نبود. برای تولید ورق گالوانیزه از ورق‌های روغنی استفاده می‌شود که تمام سطح آن طی پروسه نسبتاً طولانی به ‌منظور مقاومت در برابر زنگ‌زدگی به چندین میکرون فلز روی پوشیده می‌شود. این پوشش به ورق سطح صاف و صیقلی می‌دهد. همچنین با شکسته شدن سطح اولیه آن زنگ‌زدگی صورت نمی‌گیرد. با توجه به رول یا شیت بودن ورق گالوانیزه ابعاد و ضخامت‌ آن متفاوت است. رول گالوانیزه از نظر ابعادی ضخامتی در محدود ۱۸/۰ تا ۶ میلی‌متر، عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی‌متر و وزن تقریبی ۵ تا ۷ تن دارد. ضخامت متغیر در ابعاد ۲۰۰۰×۱۰۰۰ میلی‌متر و ۲۵۰۰×۱۲۵۰ میلی‌متر و وزن ۳۰۵ کویل تا یک تن مشخصات ورق‌های فابریک گالوانیزه هستند.

کاربرد: بهترین انتخاب برای ساخت اغلب تجهیزات فلزی ورق‌های گالوانیزه هستند. ویژگی‌هایی چون استحکام بالا، قابلیت انعطاف بسیار عالی، مقاومت در برابر خوردگی، ظاهر زیبا و صرفه اقتصادی در ورق‌های گالوانیزه موجب شده تا ساخت بخش اعظمی از تولیدات را در بر بگیرند. استفاده در لوازم‌خانگی مانند یخچال، کولر، لباس‌شویی، ظرف‌شویی و …، استفاده در صنعت برق و الکترونیک مانند انواع سیم‌کشی‌ها، استفاده در صنعت ساختمان مثل ساخت ساندویچ پانل‌ها، تجهیزات ترافیکی و … از کاربردهای بی‌شمار این محصول است.

ورق تین پلیت

ورق تین پلیت

ورق تین پلیت ضخامت ۱۶/۰ میلی‌متر ۴۰/۰ میلی‌متر دارد که بیشتر به‌ منظور مصون‌سازی مواد غذایی و روغن‌های نباتی در قوطی‌های چای، کنسرو و مواد غذایی استفاده می‌شود. برای تولید ورق‌های تین پلیت از ورق فولادی کم کربن و آلیاژ مخصوص بهره می‌برند. این فولاد در فرآیند نورد گرم طی روش ریخته‌گری مداوم به یک نوار طولانی تبدیل می‌شود. سپس در فرآیندهای متعدد ضخامت مورد نظر ایجاد می‌گردد. تعیین ویژگی‌های مکانیکی ازجمله سختی و مقاومت کششی بر اساس روش آنیلینگ بچ یا پیوسته صورت می‌گیرد. به‌ طور کلی تولید سطوح صاف با ضخامت یکنواخت در فلزات توسط روش نورد گرم انجام می‌شود. گاهی اوقات ورق‌های تین پلیت طرف قلع یکسان ندارند به‌ گونه‌ای که طرف قلع بیشتر جهت داخل ظرف و طرف قلع کمتر جهت بیرون ظرف به کار می‌رود.

کاربرد: ازجمله کاربرد ورق‌های تین پلیت می‌توان به ساخت یخچال‌های نگهداری مواد غذایی، نمای ساختمان، علایم رانندگی و راهنمایی، هود آشپزخانه‌ها، هنرهای تزئینی، قفسه کتابخانه، بدنه خودرو و کامیون، بدنه هواپیما، ایجاد تیرهای ساختمانی، صفحات تقویت‌کننده، لنگر تیرهای فولادی و … اشاره کرد.

خرید انواع ورق آلات از بازرگانی نجومی

ما در این مطلب با انواع ورق آهنی و کاربردهای آن آشنا شدیم. با افزایش میزان ساخت ‌و ساز و گسترش صنایع، تقاضا برای انواع ورق‌های آهنی نیز افزایش ‌یافته ‌است‌ با توجه به نوسانات روزانه ورق‌های آهنی قبل ‌از خرید به استعلام قیمت از شرکت‌های معتبر اقدام کنید. شرکت آهن نجومی یکی از شرکت‌های معتبر و باسابقه در زمینه فروش انواع ورق آهنی است. ما به ‌منظور رفاه حال مشتریان خود امکان خرید غیرحضوری را تنها با یک شماره تماس فراهم کرده‌ایم. هدف بازرگانی نجومی از فروش آنلاین آهن افزایش سرعت خدمات‌رسانی به مشتریان در اقصی نقاط ایران است. اصول اخلاقی و حرفه‌ای چون اعتماد، تضمین کیفیت و صداقت همواره در مجموعه ما رعایت می‌شود. برای دیدن قیمت ورق الات از فروشگاه ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.